هدر موبایل
1394/09/22 16:51:13
سرویس اجتماعی
خجسته در بازدید از سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر تأکید کرد:

بودجه مدیریت بحران نباید در اختیار ریاست جمهوری باشد/ ضرورت اختصاص اعتبارات مناسب به هلال احمر در لایحه 95

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با تأکید بر اینکه بودجه بحران باید برای پیش بینی و پیشگیری باشد گفت: بودجه حوادث در نهاد ریاست جمهوری قرار دارد که این موضوع جایز نیست.
بودجه مدیریت بحران نباید در اختیار ریاست جمهوری باشد/ ضرورت اختصاص اعتبارات مناسب به هلال احمر در لایحه 95 رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با تأکید بر اینکه بودجه بحران باید برای پیش بینی و پیشگیری باشد گفت: بودجه حوادث در نهاد ریاست جمهوری قرار دارد که این موضوع جایز نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/102862.jpg بودجه,مدیریت,بحران,نباید,در,اختیار,ریاست,جمهوری,باشد/,ضرورت,اختصاص,اعتبارات,مناسب,به,هلال,احمر,در,لایحه,95 Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اعضای کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور امروز (یکشنبه 22 آذرماه) از سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر بازدید کردند و در این بازدید با عملکرد این سازمان در بخش های مختلف آشنا شدند.

امیر خجسته رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در این بازدید گفت: ایران یکی از کشورهای بحران و بلاخیز دنیا است و از 43 بلای شناخته شده در دنیا 6 مورد آن در ایران شناسایی شده است.

نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متأسفانه پیش‌بینی و پیشگیری‌های لازم در خصوص بلایا به خوبی در کشور انجام نمی‌شود و همیشه انجام اقدامات لازم به زمان وقوع سیل، زلزله یا طوفان محدود می شود.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه لایحه مدیریت بحران در کمیسیون شوراها مطرح شده مقرر شد با همکاری همه کمیسیون‌های تخصصی مجلس یک کمیته مشترک برای بررسی این لایحه تشکیل شود که در آینده نزدیک نتیجه آن اعلام خواهد شد.

خجسته با تأکید بر اینکه بودجه حوادث در اختیار نهاد ریاست جمهوری است، افزود: این رویه نامناسب است زیرا بودجه بخش بحران باید برای پیش بینی و پیشگیری باشد؛ صمن اینکه بودجه 700 میلیون تومانی برای امداد و نجات کافی نبوده و این بودجه امسال نیز در اختیار جمعیت هلال احمر قرار نگرفته است.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور تصریح کرد: هلال احمر یکی از پویاترین جمعیت‌های کشور است و باید در لایحه بودجه 95 و برنامه ششم به رفع مشکلات این جمعیت توجه شود چرا که مسئولیت بزرگی بر دوش هلال احمر گذاشته شده است.

در ادامه امیرمحسن ضیایی رئیس جمعیت هلال احمر افزود: در اکثر کشورهای دنیا جمعیت هایی که نقش امداد و نجات را ایفا می کنند هیچ کدام مأموریت رسمی از سوی حاکمیت ها ندارند اما در جمهوری اسلامی ایران هلال احمر مأموریت خود را براساس آنچه که در قانون وجود دارد انجام می دهد.

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: هلال احمر و صلیب سرخ یک سازمان بین المللی هستند و جمعیت هلال احمر براساس وظیفه ذاتی در مراسم اربعین امسال حضور پررنگ داشت و به اذعان همه آنهایی که در خارج از هلال احمر قرار دارند این  جمعیت قوی‌ترین نهاد تلقی می‌شود.

ضیایی تصریح کرد: بخش جوانان جمعیت هلال احمر در حال حاضر 600 هزار نفر عضو دارد و از 5 سالگی تا 29 سالگی می توانند در این سازمان عضو شوند و افراد با حضور در این سازمان با مهمترین اقدامات خدمات رسانی آشنا می شود.

وی با بیان اینکه سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر نیز در حال حاضر 2 میلیون نفر عضو دارد گفت: این موارد حاکی از آن است که مردم علاقه بسیاری به خدمت رسانی دارند و به طور حتم جمعیت هلال احمر در کاهش آسیب های اجتماعی بسیار موثر است البته ذکر این نکته بسیار  اهمیت دارد مبنی بر اینکه جمعیت هلال احمر در 23 کشور دنیا نمایندگی داشته و این جمعیت جزو ده جمعیت اول کشور است.

رئیس جمعیت هلال احمر در باره  قانون مدیریت بحران، گفت: قانون مدیریت بحران فعلی اشکالات بسیار جدی دارد و باید گفت که به طور قطع با رویکردهای امروز مدیریت بحران هیچگونه همخوانی ندارد بنابراین ما از مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم که به بحث اعتبارات جمعیت هلال احمر در بودجه سال 95 توجه کنند چرا که ما حتی بودجه جاری را نیز نتوانستیم دریافت کنیم به همین دلیل جمعیت هلال احمر که در آموزش همگانی درگیر است و در اکثر بحران های بزرگ دولت نمی تواند هیچ اقدام خاصی را انجام دهد و این مردم هستند که در امداد و نجات نقش مهمی را ایفا می کنند.

همچنین در این جلسه علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر افزود: بحث بهداشت و درمان در آن سوی مرزها بر عهده هلال احمر است و هلال احمر چندین سال است که وارد این حوزه شده و در مراسم اربعین امسال 950 نفر نیرو از سوی جمعیت هلال احمر به امداد و نجات مردم در این مراسم مشغول بودند، همچنین 170 نفر نیرو را هم برای مواقع بحرانی در نظر گرفته و 85 تن دارو از تهران به کربلا منتقل شد.

وی افزود: از 3 مرز ورودی به عراق چادرهای امدادی در مراسم اربعین امسال مستقر شد که از سوی زائران استقبال قابل توجهی از این موضوع به عمل آمد و به دلیل تقاضای زائران برای رفتن به سامرا یک تیم پزشکی 10 نفره هم در این شهر مستقر گردید.

مرعشی با تأکید بر اینکه بین راه بغداد به کربلا هم تیم درمانی وجود داشت گفت: هر ساله دو تیم تخصصی از ایران با هلال عراق و عتبه امام حسین (ع) همکاری می‌کنند، همچنین بین راه نجف تا کربلا نیز 11 چادر امدادی مستقر شد بنابراین با وجود بزرگی عملیات اربعین حوادث جاده ای در این مراسم به مراتب از داخل کشور کمتر بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet