خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1394/09/23 10:38:53
سرویس صحن
عبدی در تشریح سوال خود از وزیر کار مطرح کرد:

بی‌عدالتی در کشور موج می‌زند/ انتقاد از افزایش شاخص بیکاری در مناطق مختلف

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در تشریح سوال خود از ربیعی گفت: توزیع اقتصادی میان استان ها با تبعیض صورت می گیرد و توجهی برای توسعه استانی و رفع معضل بیکاری در مناطق مختلف کشور به خصوص مناطق محروم نمی شود.
بی‌عدالتی در کشور موج می‌زند/ انتقاد از افزایش شاخص بیکاری در مناطق مختلف عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در تشریح سوال خود از ربیعی گفت: توزیع اقتصادی میان استان ها با تبعیض صورت می گیرد و توجهی برای توسعه استانی و رفع معضل بیکاری در مناطق مختلف کشور به خصوص مناطق محروم نمی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/69221.jpg بی‌عدالتی,در,کشور,موج,می‌زند/,انتقاد,از,افزایش,شاخص,بیکاری,در,مناطق,مختلف Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،‌ ایرج عبدی در نشست علنی امروز (دوشنبه 23 آذر) مجلس شورای اسلامی، در تشریح سوال خود از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه علت این سوال به خاطر نزدیکی انتخابات نیست،‌ گفت: این سوال از سال 92 مطرح شده و اکنون در نوبت رسیدگی قرار دارد.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگینی با اشاره به آمار 3 درصدی بیکاری کشوری، ادامه داد: با این وجود این آمار در سطح استان‌ها 30 درصد است و در حوزه اشتغال در کشور عدالت وجود ندارد، در حالی که براساس بندهای 6 ،‌9  و 12 قانون اساسی باید برنامه‌ریزی صحیحی برای مسکن، کار و اقتصاد وجود داشته باشد و اشتغال در برخی استان‌ها انحصاری نشود.

وی افزود: از سوی دیگر توزیع اقتصادی میان استان‌ها باید بدون تبعیض باشد و برای محقق شدن اصول قانون توسعه باید به مواد قانونی که در حمایت از استان‌های محروم است توجه شود.

عبدی ادامه داد: سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به منظور استفاده متوازن از امکانات کشور و تحقق پیشرفت است که دولت در این زمینه مکلف است توزیع منابع را به گونه‌ای داشته باشد که شاخص‌های شهرستان‌ها به اندازه متوسط شاخص کل کشور باشد و به میانگین آن نزدیک شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نهم با ابراز تاسف از عدم تحقق ماده 180 قانون جهت محرومیت‌زدایی، گفت: بی‌عدالتی در کشور موجب می‌زند و افزایش شاخص بیکاری در مناطق مختلف عوارض شدیدی را به دنبال داشته است.  

وی به آسیب‌های به‌وجود آمده ناشی از عدم اشتغال در مناطق محروم اشاره و عنوان کرد: دختران فراری که امروز در پارک‌های تهران حضور دارند محصول بی‌توجهی و بیکاری در روستاها و شهرستان‌ها هستند، لذا اگر دولت در آمار دخالت نمی‌کند، چگونه شاخص کل کشور را در مورد بیکاری 3 درصد بیان می‌کند‌ در حالی که در استان‌ها به تفکیک 30 درصد است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سوال من از وزیر این است که آمار بیکاری بالای استان‌های محروم برای دولت چه مفهومی دارد.

به موضوع اشتغال در مناطق محروم بی‌توجهی می شود

عبدی در ادامه با بیان اینکه امام خمینی(ره) در ابتدای انقلاب کمیته امداد و بنیاد مستضعفین را برای محرومین ایجاد کردند تا به وضعیت آنها رسیدگی شود،‌ گفت: با این حال عملا به مناطق محروم توجهی نمی‌شود و نهادهای مسئول که موظف به سرمایه گذاری در مناطق محروم هستند به این امر اعتنایی ندارند.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس نهم با بیان اینکه صندوق توسعه ملی باید 15 درصد در مناطق محروم سرمایه گذاری می کرد، بیان داشت: با این حال این سرمایه گذاری را نیز در این مناطق کمتر برخوردار نداشتیم حتی کارخانه سیمان خرم آباد 12 سال است که به دلیل کمبود اعتبارات تعطیل شده است و نیروگاه خرم آباد که دولت به راحتی می توانست آن را راه اندازی کند به نظر می رسد به صورت عمدی به آن توجه نشده است.

 

تعداد بالای بیکاران 30 تا 35 سال نیاز به برنامه عملیاتی فوری و جدی دارد/ ضرورت همکاری وزارت کار با فراکسیون اشتغال

وی همچنین با اشاره به اینکه بیکاری در استان های ایلام و کرمانشاه سالهاست که بالای 20 درصد است، بیان کرد: آمار خودکشی در استان های بیکار بالا رفته و منجر به بروز مشکلات اساسی در کشور شده است که لازم است حداقل برای 6 استان کمتربرخوردار کشور فکر جدی شود.

عبدی به فعالیت های فراکسیون اشتغال برای رفع مشکل بیکاری اشاره کرد و یادآور شد: در این فراکسیون برای جوانان جویای کار حداقل مستمری را در نظر گرفتیم از سوی دیگر قرار شده بود 4 هزار میلیارد ریال از محل بودجه 94 برای اشتغال جوانان بیکار در نظر گرفته شود که این امر نیز تخصیص داده نشد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: جوانان جویای کار هم اکنون در سنین 30 تا 35 سال تعداد بالایی هستند که باید برنامه عملیاتی برای اشتغال آنها در نظر گرفته شود لذا دولت باید بتواند در برنامه ششم توسعه برای بیکاری بندهایی را بیاورند همچنین وزارت کار باید برای فراکسیون اشتغال وقت بگذارد و در جلسات آن شرکت کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet