هدر موبایل
1394/09/23 11:25:39
سرویس سیاسی
اعضای کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس تأکید کردند؛

حقوق بشر، طناب پوسیده آمریکا علیه ایران/تروریسم زاییده استراتژی آمریکا و همپیمانان منطقه‌اش است

اعضای کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با اشاره به سیاسی‌کاری امریکا در مسئه حقوق بشر ایران، تأکید کردند که مسئله تروریسم و حقوق بشر به ابزاری برای پیشبرد اهداف آمریکا در منطقه تبدیل شده است.
حقوق بشر، طناب پوسیده آمریکا علیه ایران/تروریسم زاییده استراتژی آمریکا و همپیمانان منطقه‌اش است اعضای کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با اشاره به سیاسی‌کاری امریکا در مسئه حقوق بشر ایران، تأکید کردند که مسئله تروریسم و حقوق بشر به ابزاری برای پیشبرد اهداف آمریکا در منطقه تبدیل شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/126767.jpg حقوق,بشر،,طناب,پوسیده,آمریکا,علیه,ایران/تروریسم,زاییده,استراتژی,آمریکا,و,همپیمانان,منطقه‌اش,است Icana

خانه ملت؛ سرویس سیاسی؛ وزارت امورخارجه آمریکا هرساله به بهانه سالروز صدور اعلامیه جهانی حقوق‌بشر(10 دسامبر)، بیانیه‌ای منتشر می‌کند و معمولا در این بیانیه با اتهاماتی واهی که بیشتر به این کشور منتسب است، دیگر کشورها را به نقض حقوق بشر محکوم میکند.

وزارت خارجه آمریکا امسال نیز با انتشار گزارشی ایران را به نقض حقوق‌بشر محکوم کرده است. در بخشی از این بیانیه آمده است: آمریکا در این روز و هر روز دیگر سال از دولت‌هایی همچون چین، کوبا، ایران و روسیه می‌خواهد که خفه کردن رسانه‌های آزاد را متوقف کنند.

همچنین وزیر خارجه امریکا در این بیانیه پس از پایان نشست موسوم به معارضان سوری در عربستان از نتایج این نشست ابراز خرسندی کرد و بدون اشاره به حضور گروه تروریستی احرار الشام در نشست ریاض گفت: ما از اینکه این گروه به شدت متنوع از سوری‌ ها به منظور ایجاد یک سوریه جدید اختلافاتشان را کنار گذاشتند، قدردانی می‌کنیم.

حال اعضای کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس نسبت به ادعاها و اتهامات واهی مقامات آمریکا واکنش نشان دادند، که در ذیل می‌خوانید:

 

ادعاهای حقوق‌بشری آمریکا فاقد هر گونه ارزش قانونی است/دست مقامات آمریکا  عربستان به خون مردم منطقه آلوده است

در این رابطه همچنین عوض حیدرپورشهرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت: متأسفانه مقوله حقوق بشر به ابزار پوسیده‌ای برای کشورهای غربی علیه ایران تبدیل شده، این در حالی است که کشورهای همچون خود از بزرگ‌ترین ناقضیان حقوق بشر در جهان هستند.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ در شرایط کنونی همگان شاهد هستند که تمام طیف‌های جامعه و ادیان مختلف در جمهوری اسلامی به خوبی در کنار هم زندگی می‌کنند، همچنین ازادی رسانه‌ای که از ویژگی‌های مثبت ایران است، زیرا هم‌اکنون رسانه‌ها در تمام جهات می‌توانند موضوعات را بررسی و نقد کنند.

وی با بیان اینکه ادعاهای وزارت خارجه آمریکا فاقد هر گونه ارزش قانونی است، افزود: کشور آمریکا به هیچ وجه در جایگاهی نیست که بتواند درباره مسئله حقوق بشر ایران صحبت کند.

حیدرپورشهرضایی افزود:‌ برخورد زننده پلیس آمریکا با مردم این کشور و همچنین کشتار مسلمانان در کشورهای اسلامی بخشی از از اقدامات ضدحقوق بشری آمریکا است، از طرف دیگر مسائل همچون شکنجه و ایجاد زندان‌های غیرقانونی از دیگر مسائل مربوطه است.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس، با انتقاد از برخورد دوگانه عرب در موضوع حقوق بشر، تصریح کرد: آمریکا و کشورهای غربی و نهاد مربوط نگاهی سیاسی به حقوق بشر دارند، به طوری که کشور عربستان دارای موارد بسیار نقض حقوق بشر است، اما آمریکا هیچ اقدامی برای رفع این مسائل انجام نمی دهد.

وی با اشاره به ابراز خرسندی وزارت خارجه آمریکا از برگزاری نشست معارضان سوری در ریاض عربستان، افزود: برگزاری این نشست با هیچ وجه قابل قبول نیست، زیرا متأسفانه عربستان و آمریکا به‌جای دعوت از تمام طیف‌ها و گروه‌های سیاسی و مؤثر در مسئله سوریه، اقدام به دعوت از گروه‌های مسلح و تروریستی مانند احرار الشام کرده است.

حیدرپور تصریح کرد: بازی سازی عربستان و آمریکا برای تغییر مسائل مرتبط با سوریه و وضعیت این کشور، قطعا به هیچ وجه به نتیجه‌ای نمی‌رسد، زیرا ملت سوریه باید تصمیم نهایی را بدهند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به حمایت آمریکا از گروه‌های تروریستی به داعش در منطقه، گفت: تمجید آمریکا در عربستان به خاطر برگزاری نشست معارضان سوری نشان دهنده آن است که این دو کشور در تشکیل و حمایت از گروه‌های تروریستی موضع مشترکی دارند و آن‌ها با برگزاری چنین نشست‌هایی به‌دنبال تثبیت جایگاه داعش و گروه‌های دیگر در عراق و سوریه هستند.

 

موارد نقض حقوق بشر از سوی آمریکا را به گوش جهانیان برسانیم/سیاست های متناقض آمریکا در مورد مسایل منطقه

همچنین حسین سبحانی نیا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به بیانیه اخیر جان کری و متهم کردن ایران به نقض حقوق بشر گفت: شاهد سیاست های دوگانه و چند گانه آمریکایی ها بوده و هستیم؛ اظهارات کری درمورد نقض حقوق بشر در ایران خنده دار است.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید بررسی شود که امروز کدام کشور در عرصه بین الملل بیش از همه ناقض حقوق بشر است؛کشوری که ادعای آزادی دارد اما بخشی از جامعه این کشور به جرم سیاه پوست بودن از حقوق خود محروم شده و پلیس و مسئولان و دستگاه قضایی با سیاه پوستان برخورد متفاوتی دارند.

سبحانی نیا افزود: حمایت آمریکا از جریان های ترویستی که به هیچ یک از اصول انسانی پایبند نیستند یکی دیگر از مصادیق برخورد چند گانه آمریکا با موضوع حقوق بشر است،آمریکایی ها خود ناقض حقوق بشر هستند و ایران را متهم به این کار می کنند.

وی گفت: اینگونه رفتار از سوی آمریکا نشان می دهد همانطور که رهبر انقلاب بارها بر بی اعتمادی به آمریکا تاکید داشته اند باید در خصوص این کشور با هوشیاری رفتار کنیم.این کشور از یک سو به دنبال اجرای برجام است و از سوی دیگر مقامات این کشور اینگونه اتهامات را علیه ایران مطرح می کنند .

نماینده مجلس نهم اظهار داشت: باید موارد نقض حقوق بشر از سوی آمریکا را به گوش جهانیان برسانیم تا جامعه بین الملل در مورد آن قضاوت منطقی داشته باشد .

سبحانی نیا در ادامه با اشاره به حمایت جان کری از نشست معارضان سوری در ریاض گفت: آمریکا از یک سو علیه تروریست ها و برای مقابله با آنها ائتلاف تشکیل می دهد و از سوی دیگر از اقدامات آنها حمایت می کند و اینگونه رفتار در ادامه سیاست های همیشگی و متناقض آمریکا در ارتباط با مسایل خاورمیانه است که باید در تریبون های بین المللی به گوش جهانیان برسانیم.

وی ادامه داد: اینگونه موضع گیری های آمریکا عملا به معنای حمایت از چند دستگی و ادامه جنگ در سوریه است و با آنچه درظاهر مطرح می کند به هیچ وجه سازگار نیست.

 

تروریسم زاییده استراتژی آمریکاو همپیمانان منطقه‌اش است/حقوق بشر ابزار غرب برای فشاربر ایران

همچنین منصور حقیقت‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در این رابطه گفت:‌ به‌طور حتم تروریسم به‌ویژه تروریسم دولتی زاییده استراتژی و برنامه‌ریزی آمریکا و برخی کشورهای عربی به‌ویژه عربستان است.

نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آمریکا در چند سال اخیر از ابزار داعش و گروه‌های تروریستی برای پیشبرد اهداف خود استفاده کرد و به نوعی به‌دنبال مدیریت این گروه‌ها بود، اما مانند اقدامات گذشته شاهد بودیم که این اشتباه آمریکا برای منطقه و حتی کشورهای اروپایی گران تمام شد.

وی افزود:‌ با توجه به پیشرفت نیروهای ائتلاف چهارگانه در مقابله با داعش، در شرایط کنونی به نظر می‌رسد که عربستان و آمریکا و برخی کشورهای دیگر به‌دنبال ایجاد فضای تنفسی برای گروه‌های تروریستی هستند تا آن‌ها بتوانند زمانی را برای تجدید قوای خود پیدا کنند، این موضوع در نشست معارضان سوری کاملا مشهود است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: حضور گروه‌های تروریستی،  عدم متنوع بودن گروه‌ها و طیف‌های حاضر در نشست، دستور کار و نتیجه مشخص نشست، عدم اتکا به نظر مردم سوریه بخشی از نکات منفی نشست اخیر ریاض است، از اینرو جمهوری اسلامی به توجه به نقش منفی عربستان در تشکیل گروه‌های تروریستی به‌ویژه داعش در منطقه و مسائل مربوطه، این نشست را به رسمیت نمی‌شناسد.

وی با اشاره به ادعاهای حقوق بشری آمریکا درباره ایران، گفت: قطعا به‌علت اختلاف در مبنای ارزشی میان ایران و امریکا، نمی‌توان در مسئله‌ای مانند حقوق بشر به یک نقطه مشترک رسید.

حقیقت‌پور مسئله نقض حقوق بشر را ابزار غرب برای فشار بر جمهوری اسلامی دانست و گفت: این موضوع واضح و مبرهن است که غرب بعد از مسئله هسته‌ای، به‌دنبال فشار بر ایران از طریق مسائلی مانند حقوق بشر است، این در حالی است که آمریکا خود از برجسته ترین نقض‌کنندگان حقوق بشر در جهان است.

 

نگاه آمریکا به حقوق بشر ابزاری و سیاسی است/با توجه به توافق هسته ای انتظار انعطاف دیدگاه غرب نسبت به ایران داریم

نوذر شفیعی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به بیانیه اخیر جان کری و متهم کردن ایران به نقض حقوق بشرگفت: اینگونه اظهارات چندان دور از انتظار نیست به دلیل اینکه همه می دانیم اغلب اعمال ما خوشایند این کشور نیست و مطرح کردن اتهاماتی مانند نقض حقوق بشر حرف تازه ای نیست.

نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی از موضوع حقوق بشر همیشه به عنوان ابزار سیاسی علیه ایران استفاده می شود و نگاه به موضوع حقوق بشر همواره سیاسی و ابزاری با استانداردهای دوگانه بوده است.

شفیعی افزود: در کشوری مانند عربستان،یمن،سوریه و... به صورت آشکار نقض حقوق بشر صورت گرفته و نسبت به آن بی توجهی انجام می شود اما در مورد کشورآرامی مانند ایران با فرهنگ سیاسی بالا و فرهنگ مدنی اتهام نقض حقوق بشر مطرح می شود.

وی ادامه داد: اینگونه اتهامات علیه ایران غیر منتظره نیست اما خلاف روال معمولی است که در روابط ایران با غرب به وجود آمده است و ما انتظار داریم با توجه به حل مسئله هسته ای در دیدگاه غرب نسبت به ایران شاهد انعطاف باشیم.

نماینده مجلس نهم در ادامه با اشاره به حمایت جان کری از نشست معارضان سوری در ریاض گفت: طبیعی است که آمریکا از چنین نشستی طرفداری کند به دلیل اینکه عربستان و طرفدارانش در عربستان فعال هستند که مورد حمایت آمریکا هستند.

شفیعی در عین حال تصریح کرد:  آمریکا از یکسو برای مقابله با ترویست ها ائتلاف تشکیل می دهد و از سوی دیگراز چنین نشست هایی حمایت می کند که نشان دهنده رفتار دو گانه آمریکا در مقابله با تروریست هاست.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی چنین نشست هایی را انفعالی دانست و گفت: گرچه خمیر مایه اینگونه نشست ها پیدا کردن راه حل های مختلف برای حل بحران سوریه است اما هدف اصلی آن ساماندهی گروههای از هم پاشیده سوری برای تداوم معارضه آنها علیه مردم و دولت سوریه است بنابراین از چنین نشست هایی نمی توان انتظار صلح داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet