هدر موبایل
1394/09/23 10:48:00
سرویس اقتصادی
مروی درجمع خبرنگاران مطرح کرد:

مخالفت کمیسیون انرژی مجلس با رشد قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه کمیسیون با افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده مخالف است،گفت:دستگاه‌های نظارتی با همکاری کمیسیون انرژی مجلس به مسائل دکل نفتی رسیدگی کردند و پرونده در قوه قضائیه در حال بررسی است.
مخالفت کمیسیون انرژی مجلس با رشد قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه کمیسیون با افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده مخالف است،گفت:دستگاه‌های نظارتی با همکاری کمیسیون انرژی مجلس به مسائل دکل نفتی رسیدگی کردند و پرونده در قوه قضائیه در حال بررسی است. https://cdn.icana.ir/d/019/126170.jpg مخالفت,کمیسیون,انرژی,مجلس,با,رشد,قیمت,حامل‌های,انرژی,در,سال,آینده Icana

به گزارش خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،"علی مروی" درحاشیه نشست علنی امروز (دوشنبه 23 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با تبریک حلول ماه ربیع الاول گفت:از زمانی که مسئولیت کمیسیون انرژی را برعهده گرفتم سعی کردم با توجه به سوابق اجرایی یک فضای صمیمانه درکمیسیون ایجاد شود و علیرغم سلایق مختلف توانستیم با همت اعضا، کمیسیونی کارآمد به لحاظ کاری داشته باشیم.

نماینده مردم نیشابور درمجلس شورای اسلامی ادامه داد:تحقق اهداف کمیسیون انرژی و ارتباط سازنده با دستگاه‌ها از نتایج کاری کمیسیون در 20 ماه گذشته بوده است 94 جلسه کمیسیون مربوط به نظارت برعملکرد دستگاه‌ها بوده است.البته طی 20 ماه گذشته 19 طرح،11 لایحه و 150 سوال را نیز بررسی کردیم که 55 سوال نهایی شد. همچنین 5 تحقیق و تفحص و 12 بازدید از مناطق مختلف بعمل آوردیم.

مروی،افزود: 5 تحقیق و تفحص، 12 مورد بازدید و 27 جلسه کارگروه از دیگر اقدامات کمیسیون انرژی بوده است.

رئیس کمیسیون انرژی،افزود:بیش از 90 نشست از 130 جلسه برگزار شده درکمیسیون انرژی به موضوعات نظارتی با 50 عنوان اختصاص یافت که نتایج خوبی به همراه داشت،‌ به طور مثال از دیگر اقدامات کمیسیون انرژی رفع مشکل پذیرفته‌شدگان در آزمون وزارت نفت بود.

 

تصویب اساسنامه شرکت ملی نفت از اقدامات مهم کمیسیون انرژی مجلس

وی ادامه داد:مسئله ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی،تخصیص اوراق مشارکت در مباحث نفتی و تصویب اساسنامه شرکت ملی نفت از دیگر اقدامات کمیسیون انرژی بوده است.

مروی در تشریح فعالیت‌های دیگر کمیسیون انرژی ،افزود:توجه به چالش‌های صنعت نفت،میادین مشترک، بحث‌های بازارهای جهانی نفت و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از دیگر اقدامات کمیسیون در ماه‌های گذشته بوده است.

وی افزود:جلساتی در خصوص بنزین وارداتی،‌بهینه‌سازی مصرف‌سوخت،‌موضوع خوراک پتروشیمی‌ها، قراردادهای جدید نفتی،بررسی مسائل پیمانکاران و تولیدکنندگان بخش خصوصی،در کمیسیون انرژی برگزار شده است.

مروی درباره موضوع توجه به بخش گاز،ادامه داد:بحث صادرات گاز، تولید گاز در پارس جنوبی و گازرسانی به مناطق مختلف کشورهای جهان از دیگر اقدامات کمیسیون انرژی در حوزه گاز بوده است.

وی گفت: توجه به استفاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر و افزایش راندمان و کاهش تلفات از دیگر اقدامات کمیسیون انرژی بوده است.

مروی افزود:کمیسیون انرژی به بحث تامین آب از طریق دریای عمان و منابع آبی دیگر و همچنین مسائل نیروگاه‌های هسته‌ای توجه‌ کرده‌اند و نکته دیگر اینکه توجه خاصی به بحث‌های نظارتی در خصوص بودجه و برنامه پنجم داشته است.

وی ادامه داد:درخصوص اختصاص 10 میلیارد دلار برای توجه به موضوعاتی مانند مهارآب‌های مرزی و مشکلات کم آبی و همچنین اختصاص 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تامین آب شرب نیز کمیسیون اقداماتی انجام داد که با همت رئیس مجلس و رئیس جمهور و توجه خاص مقام معظم رهبری این موضوع به سرانجام رسید و زمینه‌ساز رفع بسیاری از مشکلات کشور می‌شود.

مروی افزود:اساسنامه شرکت ملی نفت یک مطالبه قانونی است که ازسال‌ها پیش مورد توجه بوده است و دراین رابطه کمیسیون انرژی مجلس طرحی تهیه کرد و با همکاری سایر دستگاه‌ها مشمول اصل 85 شد و کمیسیون این موضوع را به شورای نگهبان ارسال کرده است،البته دراین رابطه برخی مسائل حل نشده بین اداره قوانین و کمیسیون باقی مانده که درحال رایزنی برای رفع آن هستیم.

 

برنامه ششم توسعه و تدوین بودجه سال 95 از اولویت‌های کمیسیون انرژی

رئیس کمیسیون انرژی درخصوص اقدامات آتی کمیسیون،افزود: بحث بررسی برنامه ششم توسعه و تدوین بودجه سال 95 از اولویت‌های کمیسیون انرژی است و همچنین بحث توجه به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر از مطالبات جدی کمیسیون انرژی است.

وی افزود:پیگیری‌هایی ازسوی کمیسیون انرژی برای 54 طرح‌ اعلامی وزارت نیرو صورت گرفته است و همچنین نظارت دربحث تامین منابع آب نیز از طریق دریای عمان،‌آب‌های ژرف و خارج از کشور که عمدتا تاجیکستان مطرح شده نیز از دیگر اقدامات کمیسیون انرژی است.

مروی گفت:نظارت بر قراردادهای جدید نفتی،پیگیری تشکیل جلسات مربوط به هیات عالی نظارت در منابع نفتی که روسای کمیسیون انرژی و بودجه مجلس عضو اصلی هستند که با حضور حداقل یکی از این اعضا جلسه رسمیت می‌یابد.

 

توجه ویژه کمیسیون انرژی مجلس به حفظ محیط زیست

وی ادامه داد: تاکید بر اجرای پروژه‌ها با حفظ مسائل زیست محیطی است و همچنین با توجه به تاکید مقام معظم رهبری موضوعاتی مانند جدایی اتکای بودجه به نفت، نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی از دیگر اولویت‌های کمیسیون انرژی بوده است.

مروی افزود: تلاش شده در حوزه انرژی آرامش وجود داشته باشد و با توجه به شرایط بحث فرهنگ سازی در مصرف سوخت در اولویت باشد، البته تامین تجهیزات با سطح تکنولوژی بالا از ضروریات استفاده بهینه مردم از انرژی است.

وی ادامه داد: موضوع جلوگیری از افزایش قیمت حامل‌های انرژی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی در برابر هجوم پیمانکاران خارجی از دیگر برنامه‌های مورد توجه کمیسیون انرژی در آینده است.

نماینده مردم نیشابور در مجلس افزود: در همایش اقتصاد و انرژی نیشابور رویکرد توجه به استفاده از انرژی‌های نو و تجدید پذیر است که با همت جهاد دانشگاهی صنعتی شریف این موضوع به صورت جدی بررسی می‌شود.

 

بررسی موضوع دکل نفتی

مروی در خصوص مسائل شرکت‌ تاسیسات دریایی و مسائل مطرح شده درباره دکل‌ها گفت: کمیسیون انرژی از ابتدای مطرح شدن بحث دکل‌ موضوع را رصد می‌کرد و از طریق نظارت و بازرسی اطلاعات دقیقی در این رابطه به دست آورد.

وی ادامه داد: یک دکل نفتی دسته دوم با قیمت بالایی توسط مسئولان وقت خریداری شده بود که حدود 17 میلیون دلار از پول آن پرداخت شده بود و مقرر شده بود بعدها مابقی پول ظرف 100 روز تامین شود که این اتفاق نیفتاد و فروشنده اصلی منصرف شد اما دلالی که مشکل ایجاد کرد با معرفی کردن یک حساب باعث می‌شود مابقی پول وارد آن حساب شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مدتی پرونده دکل مسکوت بود و با توجه به رسانه‌ای شدن و اطلاع دستگاه‌های نظارتی این موضوع پیگیری شد و دستگاه‌های نظارتی با همکاری کمیسیون انرژی مجلس موضوع را رسیدگی کردند و پرونده در قوه قضائیه در حال بررسی است.

مروی در خصوص دلیل رأی نیاوردن تحقیق و تفحص از سازمان تاسیسات دریایی گفت: رأی آوردن تحقیق و تفحص بستگی به نظر نمایندگان دارد، البته تحقیق و تفحص به موضوعات گذشته ارتباط دارد و اختلاف نظری در مورد دولتی و خصوصی بودن شرکت مورد نظر وجود دارد.

وی گفت: باید توجه داشت تحقیق و تفحص از طریق ماده 236 پیگیری شد و با وجود بحث‌ها در این رابطه کمیسیون تاکید دارد نظارت جدی اعمال شود البته خوشبختانه قوه قضائیه در حال رسیدگی به این موضوع است.

مروی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره افزایش قیمت حامل های انرژی در سال آینده گفت: به اهداف برنامه در خصوص رسیدن به قیمت فوب خلیج فارس با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت دست یافته‌ایم اما نظر کمیسیون انرژی بر عدم افزایش نرخ حامل‌های انرژی است البته استفاده بهینه از انرژی نباید فراموش شود.

وی در خصوص برنامه کمیسیون برای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: مقام معظم رهبری بیش از 20 سال است که فرمودند در رابطه با نفت باید بتوانیم به نحوی تصمیم بگیریم که اگر اراده داشتیم بتوانیم درب چاه‌های نفت را ببندیم و من همواره در پی کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی بوده‌ام.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس،ادامه داد:واریز 29 درصد از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی و اختصاص بخشی از درآمدهای نفتی به مناطق محروم و نفت خیز ازجمله اقدامات خوب انجام شده بوده است.

مروی درخصوص مدیریت بر منابع آبی،تاکید کرد:باید پذیرفت درخصوص مدیریت منابع آبی عملکرد خوبی نداشته‌ایم این موضوع ارتباطی به بحث تامین منابع بودجه‌ای نیز ندارد.

رئیس کمیسیون انرژی یادآورشد:با همکاری دولت 30 درصد از بودجه به درآمدهای نفتی اتکاء داشته است و به تدریج موضوع کاهش بیشتر را نیز پیگیری می‌کنیم و باید توجه داشت تاکید‌مقام معظم‌رهبری کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی از کل بودجه است./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet