خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت امام رضا (ع)
1394/09/24 10:48:11
سرویس فرهنگی

یادداشت پشنگ درباره کتاب «گزیده نکات مدیریتی در نهج‌البلاغه»/ تاکید امام‌علی(ع) بر مردم‌سالاری

عضو کمیسیون عمران مجلس کتاب «گزیده نکات مدیریتی در نهج‌البلاغه»را اثری تحلیلی در معرفی فرمایشات امام علی(ع) در حوزه‌های مدیریت و کشورداری معرفی کرد و گفت: این کتاب بیشتر به مباحثی همچون مردم سالاری، نوع ارتباط مدیران کشوری با مردم، تاکید به ارتباط مستقیم با بدنه جامعه پرداخته است.
یادداشت پشنگ درباره کتاب «گزیده نکات مدیریتی در نهج‌البلاغه»/ تاکید امام‌علی(ع) بر مردم‌سالاری عضو کمیسیون عمران مجلس کتاب «گزیده نکات مدیریتی در نهج‌البلاغه»را اثری تحلیلی در معرفی فرمایشات امام علی(ع) در حوزه‌های مدیریت و کشورداری معرفی کرد و گفت: این کتاب بیشتر به مباحثی همچون مردم سالاری، نوع ارتباط مدیران کشوری با مردم، تاکید به ارتباط مستقیم با بدنه جامعه پرداخته است. https://cdn.icana.ir/d/019/126873.jpg یادداشت,پشنگ,درباره,کتاب,«گزیده,نکات,مدیریتی,در,نهج‌البلاغه»/,تاکید,امام‌علی(ع),بر,مردم‌سالاری Icana

به گزارش سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، حمیدرضا پشنگ نماینده مردم خاش، نصرت آباد و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی کتاب «گزیده نکات مدیریتی در نهج‌البلاغه» اثر لطف‌الله فروزنده و افتخار‌السادات نوابی‌نژاد را به‌عنوان آخرین اثری که به مطالعه نشسته است معرفی کرد و در توصیف آن گفت:

در این کتاب شیوه مدیریت و نحوه حکومت‌داری را بر اساس آموزه‌های امام علی(ع) در نهج‌البلاغه استخراج و برای خواننده تحلیل می‌کند.

کتاب فوق بیشتر به مباحثی همچون مردم سالاری، نوع ارتباط مدیران کشوری با مردم، تاکید به ارتباط مستقیم با بدنه جامعه و نه صرفا ارتباط واسطه‌ای و برقراری حکومتی که در آن مردم اجازه تعیین سرنوشت خود را دارند، پرداخته است.  

بشر بعد از عبور دوران ابتدایی به مباحثی از قبیل منشأ حکومت با مردم و تقسیم کار میان طبقات مختلف و سازمان‌های اجتماعی و شیوه همکاری دسته جمعی توجه کرده است و به راه‌حل‌هایی دست یافته است که پایه و اساس مدیریت است.

گرچه امروز علم مدیریت بسیار گسترش یافته و به شاخه های مختلفی تقسیم شده است، اما متون دینی ما دربار الگوهای مدیریتی در پی آن است که به بررسی اخلاق مدیریتی و شیوه‌های آن از دیدگاه امام علی(ع)بپردازد.

در ذیل نکاتی را به اختصار درخصوص اخلاق، نظام حکومتی و شیوه مدیریتی امام متقیان علی(ع) به اطلاع علاقمندان می‌رسانم:

اخلاق مدیریتی: مدیر علاوه بر دانش و مهارت باید از اخلاق مدیریتی نیز برخوردار باشد؛ امام علی(ع)به مدیران خویش یادآوری می‌کند که آنان خدمت گزاران مردم هستند و باید دارای صفت‌های اخلاقی پسندیده باشند.

رعایت قانون و اجرای عدالت: امام علی(ع) به رعایت قانون الهی و سنت‌های پسندیده رایج تأکید می کند و با هم مردم به انصاف و عدالت رفتار کند.

مسئولیت دادن به دیگران: بهترین روش‌های مدیریتی تعیین مسئولیت وظایف است تا بتوان افراد را مؤاخذه کرد.

تقویت انگیزه‌ها: او خلافت را به قصد خدمت به مردم و اصلاح امور اجتماعی پذیرفته است و به استاندارانش توصیه می‌کند که حکومت را طعمه و غذا ندانند بلکه آن را وسیله‌ای برای خدمت به مردم قرار دهند، البته او از حقوق مادی مدیران غافل نیست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet