هدر موبایل
1394/09/24 08:44:46
سرویس فرهنگی
در نشست دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعضای کمیسیون آموزش مجلس مطرح شد:

شورای‌عالی‌فضای‌مجازی به دنبال ایجاد تعادل در فضای‌مجازی است/ ضرورت تشکیل فراکسیون‌فضای‌مجازی برای هماهنگی شورا با مجلس

دبیر شورای عالی فضای مجازی در نشستی با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، از برنامه این شورا برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات ظرف یکسال آینده خبر داد.
شورای‌عالی‌فضای‌مجازی به دنبال ایجاد تعادل در فضای‌مجازی است/ ضرورت تشکیل فراکسیون‌فضای‌مجازی برای هماهنگی شورا با مجلس دبیر شورای عالی فضای مجازی در نشستی با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، از برنامه این شورا برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات ظرف یکسال آینده خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/126903.jpg شورای‌عالی‌فضای‌مجازی,به,دنبال,ایجاد,تعادل,در,فضای‌مجازی,است/,ضرورت,تشکیل,فراکسیون‌فضای‌مجازی,برای,هماهنگی,شورا,با,مجلس Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، جلسه مشترک کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با شورای عالی فضای مجازی شب گذشته (دوشنبه 23 آذرماه) در محل مرکز ملی فضای مجازی با حضور ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و علیرضا منادی سفیدان، جبار کوچکی‌نژاد و علیرضا منظری توکلی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات، مجتبی جعفری معاونت امنیت مرکز ملی فضای مجازی، امیر خوراکیان معاون محتوای مرکز، نوید آقایی مشاور و سید مجید صدری مدیرعامل شرکت رایتل برگزار شد.

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در ابتدای این جلسه به ارائه گزارشی از عملکرد و برنامه‌های این شورا پرداخت و گفت: بعد از اینکه مقام معظم رهبری پس از دو سال حکم جدیدی برای شورای عالی فضای مجازی به منظور ایجاد جایگاه فراقوه‌ای برای این شورا صادر و وظایفی را برای آن تبیین نمودند، شوراهای عالی مصوب در گذشته که موازی این شورا بودند، منحل شدند.

وی در ادامه به برخی از اهداف این شورا اشاره کرد و درخصوص ابعاد آموزشی آن گفت: اهتمام ملی و همه‌جانبه و سرمایه‌گذاری جدی در امر ایجاد و توسعه انواع فناوری‌ها و منابع کاملا پیشرفته و رقابتی خصوصاً با استفاده و ایجاد رشته‌های نوین دانشگاهی و تربیت سرمایه‌های انسانی متعهد، متخصص و کارآمد مورد نیاز در بخش‌های مختلف یکی از اهداف آموزشی این شورا است.

توسعه محتوای منطبق بر ارزش‌ها، هدف شورای عالی فضای مجازی

فیروزآبادی ادامه داد: همچنین توسعه محتوا و خدمات کارآمد رقابتی منطبق بر ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی- ایرانی در تمامی قلمروهای مورد نیاز جامعه از دیگر اهداف این شورا به شمار می‌رود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه با یادآوری تصویب تشکیل شبکه ملی اطلاعات در سال 92 عنوان کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته قصد داریم ظرف یکسال آینده به این مهم دست پیدا کنیم.

بخش اعظم استفاده‌ از فضای مجازی مربوط به سرگرمی است

وی افزود: همچنین قصد داریم در فضای مجازی تعادلی ایجاد کنیم که بر این اساس 3 عنصر اصلی فضای مجازی یعنی بخش سرگرمی، خدماتی و اطلاع‌رسانی به یک میزان کاربرد داشته باشند.

در دولت الکترونیک رتبه 104 را داریم

فیروزآبادی در این‌خصوص توضیح داد: در حال حاضر بخش اعظمی از استفاده‌ها از فضای مجازی مربوط به بخش سرگرمی است، در حالی که دو بخش دیگر ضعیف‌تر عمل می‌کنند، به گونه‌ای که در بخش خدماتی در حوزه بهداشت، بیمارستان‌ها فعالیت خاصی ندارند. همچنین در بخش آموزشی و اقتصادی نیز به جایگاه مطلوبی نرسیده‌ایم و در قسمت دولت الکترونیک رتبه 104 را داریم که بسیار پایین است.

بودجه‌ای به تولید محتوا، خدمات و سرمایه تخصیص یابد

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه به اولویت‌های این شورا برای برنامه‌های آینده خود اشاره و بیان کرد: آموزش مجازی، آینده‌پژوهی، آموزش عمومی و فرهنگ‌سازی، خط و زبان فارسی، دانش‌نامه‌های برخط و بانک‌های اطلاعاتی، کتابخانه الکترونیکی، بانک اطلاعات الکترونیکی، ضوابط و نصاب‌های محتوا، رصد کاربری، محتوا و خدمات، بازی رایانه‌ای، IPTV و IPMedia، سایت و پرتال، سایت‌های خارجی کشور و باشگاه، کانون و انجمن از جمله اولویت‌های این شورا به شمار می‌رود.

فیروزآبادی در پایان صحبت‌های خود درخواست تشکیل فراکسیون فضای مجازی را کرد و گفت: لازم است این فراکسیون برای هماهنگی بیشتر شورا با مجلس تشکیل شود. همچنین خواهشمندیم چنانکه 4 هزار میلیارد تومان به یارانه انرژی اختصاص می‌یابد، ردیفی نیز به تولید محتوا، خدمات و سرمایه تخصیص یابد تا از طریق تغییر کاربری بتوانیم تولیدات خود را افزایش دهیم.

منادی سفیدان: از ظرفیت تامین محتوای فضای مجازی برای اشتغالزایی استفاده شود

در ادامه این جلسه علیرضا منادی سفیدان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تشکر از مقام معظم رهبری برای ورود به موقع به حوزه فضای مجازی و جلوگیری از موازی‌کاری‌ها در این زمینه گفت: در این‌خصوص باید همه زوایا مدنظر قرار بگیرد که به این منظور هم باید دولت الکترونیک اجرا شود و هم باید برای تعداد زیاد کارمندانی که به این واسطه بیکار می‌شوند، فکری شود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه آموزش‌ها در حوزه فضای مجازی در خانواده پایین است، افزود: از سوی دیگر بحث تامین محتوا بسیار اهمیت دارد و می‌تواند منجر به اشتغالزایی شود.

کوچکی‌نژاد: ضرورت تسریع در روند قانونگذاری در حوزه فضای مجازی

جبار کوچکی‌نژاد نایب‌رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات در ادامه به بیان نظرات خود در حوزه فضای مجازی پرداخت و گفت: متاسفانه هنوز فضای مجازی در بخش قانونگذاری کند است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از سوی دیگر فرهنگ‌سازی نیز در فضای مجازی ضعیف است که نیازمند کار بیشتر هستیم.

منظوری توکلی:‌ افزایش پهنای باند حفره‌ای برای نفوذ نباشد

علیرضا منظری توکلی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه گزارش‌های ارائه شده از سوی شورای عالی فضای مجازی حاکی از اهمیت به فرمایشات مقام معظم رهبری است، گفت: در این‌خصوص نگرانی برای افزایش پهنای باند وجود دارد و ممکن است حفره‌ای برای نفوذ ایجاد کند که مرکز پژوهش‌ها نیز بر این خطر تاکید داشته است.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: شورای عالی فضای مجازی باید بیاندیشد که افزایش پهنای باند چقدر خطرناک است و چطور می‌توان مانع این خطر شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet