هدر موبایل
1394/09/24 10:20:31
سرویس سیاسی
عراقچی در گفت و گو با خانه ملت:

شورای حکام با اجماع PMDرا می بندد/تهیه قطعنامه شورای حکام با نظر ایران

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به اینکه فردا شورای حکام در خصوص پرونده هسته ای ایران تصمیم گیری می کند، تاکید کرد: اگر قطعنامه تصویب شود که می شود با قاطعیت می توان گفت PMDبه تاریخ پیوست.
شورای حکام با اجماع PMDرا می بندد/تهیه قطعنامه شورای حکام با نظر ایران رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به اینکه فردا شورای حکام در خصوص پرونده هسته ای ایران تصمیم گیری می کند، تاکید کرد: اگر قطعنامه تصویب شود که می شود با قاطعیت می توان گفت PMDبه تاریخ پیوست. https://cdn.icana.ir/d/019/53177.jpg شورای,حکام,با,اجماع,PMDرا,می,بندد/تهیه,قطعنامه,شورای,حکام,با,نظر,ایران Icana

سید عباس عراقچی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت:آمانو در تهیه گزارش فعالیت هسته ای ایران تلاش کرد با نگاه کاملا فنی و حرفه ای همه ابعاد مختلف قضیه را ببیند تا گزارشی بی طرفانه ارائه دهد.

گزارش آمانو بی طرفانه بود

وی با اشاره انتقادهایی که به گزارش آمانو وارد شده بود، اظهار داشت:‌ هر خواننده بی طرفی که این گزارش را ملاحظه کند می بینند که همه اتهامات و ادعاهایی  در طول 12 سال  گذشته به جمهوری اسلامی ایران زده شده بود مبنی بر اینکه برنامه هسته ای نظامی وجود دارد، رد شده است. اعتقاد داریم گزارش آمانو کاملا فنی و حرفه ای تهیه شده است.

 

گزارش آمانو موید مواضع صلح آمیز ایران است

عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشور تاکید کرد که گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی بینابینی بود و ادعا می کنند تمام اتهاماتی که به ایران در زمینه فعالیت هسته ای نظامی حداکثر در حد مطالعات بود بنابراین گزارش موید مواضع جمهوری اسلامی ایران است.

 

تهیه قطعنامه با نظر ایران

عراقچی با بیان اینکه گزارش آمانو مبنایی شده که شورای حکام پرونده PMDرا به صورت کامل ببندد، اظهار داشت: از سوی دیگر کشورهای گروه 1+5 قطعنامه ای آماده و به شورای حکام ارائه کردند. در این قطعنامه نظرهای ایران لحاظ شده و برای تهیه آن با ما مشورت کردند.

وی تاکید کرد: اگر قطعنامه تصویب شود در حقیقت  هم پرونده PMDبه صورت کامل بسته می شود و هم دستور کار آ‍ژانس کنار گذاشته می شود. در این صورت تمام نگاه ها به آینده خواهد و نگاه به گذشته جمهوری اسلامی ایران را کنار می گذارند.

 

تمام قطعنامه های گذشته لغو می شود

به گفته معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشور بعد از بسته شدن پرونده هسته ای ایران،  تمام قطعنامه های گذشته لغو خواهد شد و در واقع بسته شدن PMDنقشه راه بین ایران و آژانس را تکمیل شده قلمداد می کند و به صراحت می گوید پرونده هسته ای ایران برای همیشه بسته شده است.

عراقچی با یادآوری اینکه امروز 24 آذر شورای حکام برای پرونده هسته ای ایران تصمیم گیری خواهد کرد، گفت: اگر فردا قطعنامه تصویب شود که می شود با قاطعیت می توان گفت PMDبه تاریخ پیوست.

 

شورای حکام با اجماع PMDرا می بندد

وی در خصوص مکانیزم رای گیری در شورای حکام توضیح داد: برای رای گیری در موضوعات باید نیم بعلاوه یک نفر از نمایندگان 35 کشور عضو شورای حکام نظر دهند. اما معمولا تصمیمات شورای حکام با اجماع گرفته می شود تصور ما این است که  قطعنامه ایران بدون رای گیری و با اجماع  به تصویب می رسد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet