هدر موبایل
1394/09/24 10:32:13
سرویس سیاسی
نایب رئیس مجلس در چهارمین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری؛

نگاه مرکز پژوهش‌ها به مسائل کلیدی کشور راه را برای مجلس هموار می‌کند

نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مسائلی که جایگاه مرکز پژوهش‌ها را ارتقاء داده توجه به مسائل کلیدی کشور و پاسخ به آن ها است، گفت: برای شکوفاسازی ظرفیت‌های داخلی باید نگاهی درون زا به ظرفیت‌های داخلی داشت.
نگاه مرکز پژوهش‌ها به مسائل کلیدی کشور راه را برای مجلس هموار می‌کند نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مسائلی که جایگاه مرکز پژوهش‌ها را ارتقاء داده توجه به مسائل کلیدی کشور و پاسخ به آن ها است، گفت: برای شکوفاسازی ظرفیت‌های داخلی باید نگاهی درون زا به ظرفیت‌های داخلی داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/126212.jpg نگاه,مرکز,پژوهش‌ها,به,مسائل,کلیدی,کشور,راه,را,برای,مجلس,هموار,می‌کند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد حسن ابوترابی‌فرد در همایش نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری امروز (سه‌شنبه 24 آذر) با تاکید بر اهمیت علم برای بهبود وضعیت کشور گفت: رسالت تمامی انبیای الهی و به ویژه پیامبر اعظم اسلام در دو کلمه علم و عمل خلاصه می‌شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بعضی از محققان در تعریف حقیقت ایمان تعابیر زیبایی دارند، افزود: اگر انسان آراسته شد، به این دو کمال در عقل نظری و در مقام دریافت عالی‌ترین دریافت‌های علمی را که از بالاترین پشتوانه عقلانی و قرآنی برخوردار است، بدست آورده و در مقام عمل عقل عملی راهگشای اوست.

وی ادامه داد: اگر یافته‌های علمی با پشتوانه‌های متقن عقلانی مسیر حرکت انسان را تعریف کند این انسان، انسانی مومن است.

ابوترابی‌فرد با تاکید بر اینکه خط قرمز دین برداشتن حتی یک گام بدون پشتوانه علمی است، تصریح کرد: یک حرکت در حوزه برهان و استدلال نه در حوزه عقیده و نظر و نه در حوزه تصمیم و عمل در رفتار انسان مومن دیده نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به جمله‌ای از آیت الله بهجت گفت: آیت الله بهجت می‌گوید همه عرفان در این چند کلمه است که به آن چه می‌دانی عمل کن و آنجا که علم راهنمای توست نیز توقف کن، ما اگر در پیشگاه وحی زانو می‌زنیم، تعقل ما ریشه در عقلانیت و قرآن و استدلال دارد.

وی با بیان اینکه علم ما را متعهد در برابر حقایق معارف دین کرده است، گفت: تعقل همراه با علم پایدار است و تعقل بدون پشتوانه قطعا افول می‌کند.

ابوترابی‌فرد گفت: جمهوری ایران در راه تبدیل شدن به یک کشور هسته‌ای به علم نافع نیاز دارد والله از قافله علم و قدرت عقب می ماند.

وی با تاکید بر اینکه باید علم نافع به کار گرفته شود، تصریح کرد: یکی از مهم ترین مسائلی که جایگاه مرکز پژوهش‌ها را ارتقا بخشیده این است که کار آن ‌ها موضوع کشور است که پاسخگویی به آن‌ها مسیر کار را برای مجلس هموار کرده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: یکی دیگر از علل ارتقاء مرکز پژوهش‌های مجلس نگاه ویژه این مرکز به مسائل کلیدی کشور و پاسخ به آن‌ها است.

ابوترابی‌فرد با تاکید بر اینکه یکی از منویات مقام معظم رهبری توجه بنیادین برای شکوفا سازی ظرفیت‌های داخلی و نگاه درون زا به مقام توسعه است،گفت: به همین دلیل مرکز پژوهش‌ها لازم است با همفکری سایر مراکز دانشگاهی و انجمن های علمی ساز و کارهای لازم برای تقویت نگاه به درون و ظرفیت‌های داخلی را مشخص کند.

وی  گفت: تعبد بدون پشتوانه عقلانیت همان انحرافی است که امروز شاهد آن هستیم، تعبد ما ریشه در دانش و معرفت ما دارد.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: شاید چند سال دیگر خوب بفهمند که جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به علم هسته‌ای، به عالم نافع دست پیدا کرده که این توجه با تدبر و رهنمودهای سکاندار جمهوری اسلامی شکل گرفت.

وی با اشاره به اینکه رفتارهای ما با یافته‌های علمی فاصله دارد، گفت: یافته‌های علمی می‌گوید درآمد حاصل از سرمایه‌ای به نام نفت باید مبدل به یک سرمایه ماندگار شود اما رفتار ما می‌گوید باید صرف هزینه‌های جاری شود و اگر چیزی ماند، صرف هزینه‌های عمرانی شود.

ابوترابی‌فرد گفت: وقتی همه امور در دست دولت است، امکان نظارت کارآمد نیست؛ آن وقت می‌توان نظارت کرد که دولت به وظیفه حاکمیتی بپردازد و هر مسأله غیرحاکمیتی را به دست مردم بسپارد.

وی افزود: امیدوارم روزی برسد که مجلس بتواند از توانایی‌ها و نظرات پژوهشی مرکز پژوهش‌ها در حوزه‌ی نظارت نیز بهره ببرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: نظریه پردازان اقتصادی در تحلیل‌ها، تهدیدها، فرصت‌ها، چالش‌ها و نقشه راه بیش از 90 درصد با یکدیگر هم‌نظرند اما مشکل در اجراست. به بیان دیگر از نظر نظریه‌پردازی نظرات به یکدیگر بسیار نزدیک است، اما وقتی نوبت اجرا می‌رسد شکاف عمیقی بین نظریه و اجرا بوجود می‌آید. اگر اینطور نبود وضعیت اقتصادی کشور اینگونه نبود.

ابوترابی‌فرد از مرکز پژوهش‌های مجلس خواست تا سازمانی را شکل دهد تا از همه ظرفیت‌های علمی کشور برای تبدیل نظریات علمی به سیاست‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی فعال شود.

وی ادامه داد: البته مرکز پژوهش‌ها هدف‌هایی را در این مسیر برداشته است اما با کار بسیار سختی در ادامه مسیر روبروست.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تبدیل نظرات علمی به دستورالعمل‌های اجرایی را کار سختی توصیف کرد و افزود: قوانین بالادستی قوانینی مبتنی بر دانش هستند. سیاست‌های ابلاغی رهبری به هر مرکز علمی عرضه شود تا یک قرن آینده این سیاست‌ها را الهام‌بخش و نجات‌بخش خواهند دانست اما این سیاست‌ها در حوزه اجرا اصلا اجرایی نمی‌شود.

ابوترابی‌فرد در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در حوزه تقنین با تورم روبرو هستیم، افزود: یکی از کارهایی که مرکز پژوهش‌ها باید انجام دهد پالایش قوانین جاری کشور است. برای برون‌رفت از این تنگنا باید توسط مرکز پژوهش‌ها نقشه راه ارائه شود.

نایب رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت هموار کردن مسیر تنقیح قوانین با استفاده از دانش گفت: باید با علم مسیر تصمیم سازی را هموار کرد.

وی با بیان اینکه سیاست‌های مقام معظم رهبری تا یک قرن آینده نیز دارای اتقان و استحکام علمی است، افزود: تمامی سیاست‌های رهبری متناسب با نیازهای مسئله محور و الهام بخش بهبود کشور است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: انتظار دارم نگاه راهبردی و مسئله محور در مسیر پژوهش‌های تقنینی با قوانین بالادستی مدنظر قرار بگیرد./

پایان پیام

     

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet