هدر موبایل
1394/09/24 12:04:11
سرویس سیاسی
ابراهیمیان در چهارمین "همایش نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری":

پژوهشگران باید بار مشورتی را با اتصال به بدنه‌های تقنینی کشور به دوش بکشند

سخنگوی شورای نگهبان گفت: پژوهشگران ناگزیر هستند بار مشورتی با اتصال به بدنه‌هایی که مداخله آن‌ها در امر تقنینی واجب است را به دوش بکشند.
پژوهشگران باید بار مشورتی را با اتصال به بدنه‌های تقنینی کشور به دوش بکشند سخنگوی شورای نگهبان گفت: پژوهشگران ناگزیر هستند بار مشورتی با اتصال به بدنه‌هایی که مداخله آن‌ها در امر تقنینی واجب است را به دوش بکشند. https://cdn.icana.ir/d/019/80171.jpg پژوهشگران,باید,بار,مشورتی,را,با,اتصال,به,بدنه‌های,تقنینی,کشور,به,دوش,بکشند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،"نجات‌الله ابراهیمیان" درچهارمین "همایش نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری" با تاکید بر نقش تفکر و پژوهش برای بهبود کشور گفت: پژوهش ضرورت هر نوع عملی را فراهم می‌کند.

وی با اشاره به نقش و اهمیت پژوهش در قانونگذاری افزود: نبود مجلس دوم (سنا) تلفیق دو مجلس به ویژه اگر ما قصد این را داشته باشیم که معدل قابل توجه‌ای از تجربه و علم را در مجلس دوم قرار داده و شرایط ورود نمایندگان را با شرایط نمایندگان عادی متفاوت کنیم ،ارزش ابتکار تقنینی از پختگی لازم برخوردار می‌شود.

ابراهیمیان گفت: شاید نبود برخی از سازوکارها و فرهنگ‌ها در ورود تعداد کافی نخبگان درمجلس اول توسط مجلس دوم جبران شود،البته در مقام ارزیابی مطرح نمی شود.

ابراهیمیان افزود:کار پژوهش و پژوهشگران بخشی از باری که مجلس دوم باید به دوش بکشد را متحمل می‌شود.

وی با تاکید براینکه جوان‌گرایی و استفاده از نیروهای جوان امتحان خود را درکشور ما پس داده است، تصریح کرد: استفاده از نیروی جوان نافع این مهم نیست که در امر قانونگذاری از تجربه متراکم استفاده زیادی کنیم،بنابراین افراد و بدنه‌ای که شکل می‌دهیم باید با این نگاه باشد که بحث تجربه بسیار قابل توجه باشد.

وی ادامه داد: برای اینکه فهم تجربه در روند قانونگذاری قابل توجه باشد باید عادت‌های قبیله‌ای را کنار گذاشته و از تمام انسان‌هایی که توانایی کافی دارند را در جای خود استفاده کنیم.

ابراهیمیان با اشاره به نبود نهادهای مشورتی که دارای خصلت قضایی و حقوقی هستند، گفت: پژوهشگران در شیوه پژوهش ناگزیرند که بار مشورتی را به دوش بکشند.

وی با بیان اینکه یک بدنه پژوهشی موفق در کشور نمی‌تواند خود را از اقلیت‌های سیاسی جدا کند، گفت: در امر پژوهش با ایجاد پل ارتباطی با بخش خصوصی، فعالان فرهنگ و تجارت، می‌توان خلاء بزرگی را پر کرد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در کارآمد کردن پژوهش در امر قانون گذاری باید تاکید بر وجود کادر علمی بی طرفانه همراه با مطالعات کافی سیاسی باشد.

وی گفت: کار پژوهشی کمی مانند کار داوری و قضاوت یک کار سفارشی به معنای داخل گیومه نبوده بلکه کاری بی طرفانه بوده که پژوهشگر و نهاد پژوهشگر امین عده ای برای اینکه اطلاعات دقیق در اختیارشان بگذارد است.

ابراهیمیان با تاکید بر ضرورت توجه به ساختارها در پژوهش، تصریح کرد: شاید در صورتی که به ویژگی های انسانی توجه کنیم نتیجه بهتری از توجه به ساختار به دست بیاوریم.

وی با بیان اینکه بله قربان گویی در کار علمی و امر پژوهش بیش از هر جای دیگری مضر است، گفت: فرهنگ بی طرفی و استقلال در اظهار نظر علمی و پژوهشی اثرگذاری بیشتری از ساختارها دارد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: باید افراد توانا و کاردان بتوانند به راحتی در مراکز پژوهشی رفت و آمد داشته تا توفیقاتی را شاهد باشیم./

پایان پیام

     

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet