هدر موبایل
1394/09/29 09:37:24
سرویس اجتماعی
رجائی مطرح کرد:

انتقاد از نگاه موقت و روزانه دولت به معضل آلودگی هوا/ دولت برنامه پایدار ارایه کند

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از نگاه مقطعی دولت به معضل آلودگی هوا، گفت: برنامه‌های ارائه شده از سوی دولت برای کاهش میزان آلاینده‌ها موقت و روزآمد بوده و برخوردهای مقطعی به ویژه در فصل سرد سال هیچ تاثیری در مقابله با آلودگی هوا نداشته است.
انتقاد از نگاه موقت و روزانه دولت به معضل آلودگی هوا/ دولت برنامه پایدار ارایه کند رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از نگاه مقطعی دولت به معضل آلودگی هوا، گفت: برنامه‌های ارائه شده از سوی دولت برای کاهش میزان آلاینده‌ها موقت و روزآمد بوده و برخوردهای مقطعی به ویژه در فصل سرد سال هیچ تاثیری در مقابله با آلودگی هوا نداشته است. https://cdn.icana.ir/d/019/51904.jpg انتقاد,از,نگاه,موقت,و,روزانه,دولت,به,معضل,آلودگی,هوا/,دولت,برنامه,پایدار,ارایه,کند Icana

عباس رجائی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص علل افزایش آلودگی هوا در پایتخت، گفت: مسئله آلودگی هوا یک پدیده ساختاری در شهرهای بزرگ از جمله تهران است هرچند که متاسفانه برنامه‌های ارائه شده از سوی دولت تاکنون برای کاهش میزان آلاینده‌ها موقت و روزآمد بوده و برخوردهای مقطعی به ویژه در فصل سرد سال هیچ تاثیری در مقابله با آلودگی هوا ندارد.

 

انتقاد از وساطت مسئولان در برخورد با بی قانونی خودروسازان

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت‌ها در حوزه حل مشکل آلودگی هوا مماشات می‌کنند، افزود: تردد خودروهایی که استانداردهای لازم را ندارند یک نوع از بی‌تفاوتی دولت‌ها در حل مشکل آلودگی هوا است؛ حداقل در 10 سال گذشته همواره مشاهده شده که در برخورد با بی قانونی خودروسازان  وساطت هایی از سوی مسئولان صورت گرفته است.

وی با تاکید بر جدیت آلودگی هوا در کلانشهرها، تصریح کرد:‌ همچنین دراینکه باید از سوخت  یورو 4 در ناوگان حمل ونقل شهری استفاده شود هیچ شکی وجود ندارد، اما متاسفانه در حال حاضر سرمایه گذاری در این بخش به خوبی صورت نمی گیرد، البته در بحث سوخت وارداتی نیز باید از ورود سوخت غیراستاندارد به کشور جلوگیری شود.

رجایی با بیان اینکه فعالیت کارخانه های اطراف شهرهای بزرگ یکی از مهم ترین علت افزایش آلودگی هوا در کلانشهرها است، افزود:‌ بارها به مسئولان مربوطه گفته شده که کارخانه های آلوده کننده هوا مانند کارخانه تولید کننده آسفالت، پالایشگاه و نیروگاه ها باید تعطیل شود یااینکه حداقل به فاصله دورتری ازاطراف شهر منتقل شوند؛ اما این موضوع تاکنون رخ نداده و دیده می شود که تنها در زمان افزایش آلودگی هوا فعالیت این کارخانه ها متوقف می شود.

این نماینده مردم درمجلس نهم با اشاره به بررسی لایحه کاهش آلودگی هوا در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، گفت:‌ به طور حتم تصویب یک قانون قابل قبول، مجری و اجرای خوب را می طلبد، زیرا در صورت عدم اجرای قانون همچنان معضل آلودگی هوا در جامعه باقی خواهد ماند؛ بنابراین دولت باید برای کاهش الودگی هوا برنامه دقیق علمی درازمدت ارائه دهد؛ هرچند که درحال حاضر به تناسب افزایش جمعیت هیچ اصلاحی در فضای سبز صورت نمی گیرد.

وی با انتقاد از تخریب فضاهای سبز برای احداث ساختمان های تجاری، گفت: در مقوله آب و هوا نگاه مسئولان باید نگاه زیست محیطی جدی و صرف باشد اما واقعیت آن است که حتی در شرایط بحرانی و هشدار همچنان طرح های ترافیک روزانه فروخته می شود؛ بنابراین این موضوع نشان دهنده آن است که نگاه مسئولان بیشتر اقتصادی است.

رجایی با بیان اینکه یکی از مصادیق افزایش آلودگی هوا در پایتخت تردد موتورسیکلت ها است، افزود: اگر مسئولان برای اصلاح این ساختارها سرمایه گذاری کرده و استفاده از موتوربرقی جایگزین شود به طور حتم مشکلات بسیاری در بخش محیط زیست حل خواهد شد؛ هرچند که هم اکنون حدود 8 میلیون موتورسیکلت که در سطح شهر تردد می کنند استانداردهای لازم زیست محیطی را ندارند.

 

به بهانه حمایت از تولید ملی از واردات خودرو جلوگیری می شود

وی با انتقاد از عدم ورود خودروهای روز دنیا به کشور، گفت: متاسفانه در حال حاضر از ورود خودروهای استاندارد روز دنیا که هیبردی هستند به کشور جلوگیری می‌شود که این موضوع به بهانه توجه به تولید ملی صورت می گیرد اما نباید به بهانه تولید ملی از رقابت میان خودروسازان جلوگیری کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به کنفرانس اخیر زیست محیطی در پاریس، گفت: دراین اجلاس همه کشورهای شرکت کننده متعهد شدند که تولید گازهای گلخانه ای و درجه حرارت کره زمین را تا 1.5 درجه کاهش دهند بنابراین انتظار می رود که مسئولان به مقوله آب و هوا به دید یک موضوع مقطعی نگاه نکنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet