هدر موبایل
1394/09/30 15:11:26
سرویس اجتماعی
طباطبایی نائینی مطرح کرد:

حجم قاچاق سیگار برابر با واردات قانونی و تولید داخل/ شرکت دخانیات هیچ کنترلی بر قاچاق سیگار ندارد

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس با بیان اینکه حجم قاچاق سیگار برابر با واردات قانونی و تولید داخل است، گفت: شرکت دخانیات ایران هیچ کنترل و نظارتی روی محصولات دخانی و قاچاق ندارد.
حجم قاچاق سیگار برابر با واردات قانونی و تولید داخل/ شرکت دخانیات هیچ کنترلی بر قاچاق سیگار ندارد نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس با بیان اینکه حجم قاچاق سیگار برابر با واردات قانونی و تولید داخل است، گفت: شرکت دخانیات ایران هیچ کنترل و نظارتی روی محصولات دخانی و قاچاق ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/57797.jpg حجم,قاچاق,سیگار,برابر,با,واردات,قانونی,و,تولید,داخل/,شرکت,دخانیات,هیچ,کنترلی,بر,قاچاق,سیگار,ندارد Icana

حمیدرضا طباطبایی نائینی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص اقدامات شرکت دخانیات ایران برای کنترل قاچاق سیگار، گفت: برخی از برندهای سیگار مانند مارلبرو با اینکه هیچ مجوزی برای ورود به کشور ندارند اما به وفور در کشور یافت می‌شود، برخی برندها هم مشترک بوده و جدای از مسیر قانونی از راه قاچاق نیز وارد کشور می‌شود.

 

قاچاق سیگار به میزان واردات و تولید سیگار در کشور

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نبود هیچگونه کنترلی روی قاچاق سیگار، افزود: متاسفانه به میزان واردات قانونی و تولیدات سیگار در کشور، قاچاق سیگار نیز وجود دارد که به تبع آن رقم بزرگی ارز از کشور خارج می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه شرکت دخانیات ایران یکی از متولیان مبارزه با قاچاق است، گفت: ساماندهی و کدگذاری و البته کنترل محصولات دخانی برعهده شرکت دخانیات است اما تاکنون اقدام موثری صورت نگرفته است، البته در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز همه کالاها باید کدگذاری شوند که وزارت صنعت، معدن و تجارت آیین‌نامه مربوط به این قانون را در وزارتخانه تصویب نکرده لذا کدگذاری اقلام کالایی صورت نمی‌پذیرد.

 

فقدان کنترل الکترونیک در کشور برای مبارزه با قاچاق کالا

طباطبایی با یادآوری اینکه در دنیا برای مبارزه با قاچاق از اسلحه یا بستن مرز استفاده نمی‌کنند، گفت: کنترل الکترونیک از ورود کالاهایی که مجوز ورود نداشته یا کدگذاری نشده جلوگیری می‌کند و چنین اقلامی را جزو کالاهای قاچاق می‌دانند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با انتقاد از اینکه در ایران به شکل سنتی و با اسلحه و یا از طریق بستن مرز با قاچاق مبارزه می‌شود، گفت: قاچاق سیگار به دلایل ذکر شده به سرعت در حال گسترش است، مساله نگران کننده درباره سیگارهای قاچاق این است که پایین‌ترین کیفیت را داشته تا امکان فروش ارزان در بازار و رقابت با سیگارهای داخلی را داشته باشند.

 

ضرورت تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات/ نظارت و کنترلی روی دخانیات وجود ندارد

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نظارت و کنترل صحیح روی دخانیات وجود ندارد و مبارزه با قاچاق نیز با سهل‌انگاری پیش می‌رود، در این خصوص می‌توان تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات را مطرح کرد یا اینکه ارگان‌های نظارتی جهت پیگیری ورود پیدا کنند زیرا مصرف سیگار و قاچاق آن آسیب‌های بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ براساس ابلاغیه دولت در تیرماه سال 91 شرکت دخانیات به دو بخش حاکمیتی و تصدی گری تبدیل شد که بخش حاکمیتی وظایف نظارت بر واردات سیگار، مبارزه با قاچاق و عاملیت‌های صنعتی را تحت عنوان مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور عهده دار شد و بخش تصدیگری شرکت دخانیات نیز به بخش خصوصی واگذار شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet