هدر موبایل
1394/10/04 09:58:00
سرویس سیاسی
اوحدی:

تعیین تکلیف کامل مفقودین فاجعه منا تا دوهفته آتی/ دفن 69 زائر در مقبرةالشهدا

رئیس سازمان حج و زیارت کشور با بیان اینکه خانواده مفقودین به عربستان اعزام می شوند، تاکید کرد: تا دو هفته آینده وضعیت مفقودین مراسم منا مشخص خواهد شد.
تعیین تکلیف کامل مفقودین فاجعه منا تا دوهفته آتی/ دفن 69 زائر در مقبرةالشهدا رئیس سازمان حج و زیارت کشور با بیان اینکه خانواده مفقودین به عربستان اعزام می شوند، تاکید کرد: تا دو هفته آینده وضعیت مفقودین مراسم منا مشخص خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/100634.jpg تعیین,تکلیف,کامل,مفقودین,فاجعه,منا,تا,دوهفته,آتی/,دفن,69,زائر,در,مقبرةالشهدا Icana
سعید اوحدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص آخرین وضعیت مفقودین حادثه منا گفت: تا کنون از وضعیت 10 نفر از حجاج ایرانی در مراسم حج امسال بی اطلاع هستیم. سازمان حج و زیارت از حدود یک ماه و نیم پیش برنامه ریزی کرده است که از دو نفر بستگاه درجه یک خانواده مفقودین به عربستان اعزام شوند. این کار دو حسن دارد.

خانواده مفقودین به عربستان می روند
وی در این باره توضیح داد: این کار باعث می شود دستاندرکاران حج و دولت عربستان حادثه منا را جدی تر دنبال کنند. از سوی دیگر عملا ثابت شده است هنگامی که خانواده ها به عربستان می روند شناسایی زودتر انجام می گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: روز گذشته 5 خانواده از این 10 مفقود در عربستان حضور یافتند و حداکثر اواسط هفته آینده 5 خانواده دیگر نیز مشرف می شوند تا به امید خدا ظرف دو هفته آینده بتوانیم وضعیت 10 عزیز را به جمع بندی روشنی برسانیم.

فولادگر از بعثه مقام معظم رهبری در جمع مفقودین

اوحدی در این باره که چه شخصیت هایی در جمع مفقودین حضور دارند، گفت: از دید ما همه زائر و مهمان خدا بودند و در روز عید قربان در لباس احرام به شهادت رسیدند و تفاوتی برای ما از جهت پیگیری ندارند. با این حال در بین این عزیزان، عزیزی به نام جناب فولادگر از اعضای بعثه مقام معظم رهبری حضور دارد که خانواده ایشان جهت شناسایی مشرف شدند.

وی درباره علت مرگ غضنفر رکن آبادی در حادثه منا و اعلام رسمی از سوی پزشکی قانونی اظهار کرد: تا کنون پزشکی قانونی هیچ نتیجه رسمی اعلام نکرده اما امیر عبداللهیان معاون وزیر امور خارجه  تاکید داشته  که رکن آبادی هم مانند دیگر عزیزان  بر اثر بدی آب و هوا و عدم رسیدگی فوت کرد اما رسما جزییات اعلام نشده است.

دفن 69 زائر در مقبرةالشهدا/ 15 جسد به کشور برگردانده می شود

به گفته اوحدی در حال حاضر 69 زائر فوت شده در مراسم منا مقبرةالشهدا عربستان دفع شدند که از این تعداد 40 خانواده رسما درخواست کردند اجساد در مکه بمانند.

وی ادامه داد: از 29 عزیز دیگر، 15 خانواده درخواست کردند پیکرها برگردانده شود و هنوز 14 خانواده دیگر اعلام نکردند چه تصمیمی در خصوص پیکر عزیزشان دارند. بر اساس صورت جلسه ای که با مسئولان سعودی داشتیم تصمیم گیری در خصوص اجساد دفن شده از سوی خانواده هایشان انجام گیرد و تا 14 خانواده به جمع بندی نرسند اقدامی در باره این 14 شهید انجام نمی شود.

 قشقاوی مسئول پیگیری حقوقی حادثه منا شد

اوحدی درباره پیگیری های حقوقی حادثه منا گفت: بر اساس مصوبه دولت  به وزارت امور خارجه مسئولیت پیگیری حقوقی اعم از شکایت، غرامت، دیه و گرفتن وکیل برای استیفای جانباختگان بر عهده گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: سازمان حج و زیارت هر گونه پشتیبانی مستند که لازم باشد را در اختیار وزارت خانه قرار می دهد. از وزارت امور خارجه حسن قشقاوی معاونت کنسولی رسما مسئول پیگیری حقوقی حادثه منا شد./

پایان پیام
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet