هدر موبایل
1394/10/02 13:56:44
سرویس سیاسی

سیاسی کاری در مجلس خبرگان جایی ندارد/ جامعه مدرسین چراغ راه مردم در انتخاب خُبره است

پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری رنگ و بوی اسفند را به مشارکت مردمی گره خواهد زد. این مجلس که با جایگاه مقام معظم رهبری در ارتباط است، برای همگان از اهمیت ویژه ای برخوردار شده و نمایندگان عضو فراکسیون روحانیون در مجلس شورای اسلامی توصیه می کنند نباید ترکیب این مجلس با نگاه سیاسی و جناحی انتخاب شود.
سیاسی کاری در مجلس خبرگان جایی ندارد/ جامعه مدرسین چراغ راه مردم در انتخاب خُبره است پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری رنگ و بوی اسفند را به مشارکت مردمی گره خواهد زد. این مجلس که با جایگاه مقام معظم رهبری در ارتباط است، برای همگان از اهمیت ویژه ای برخوردار شده و نمایندگان عضو فراکسیون روحانیون در مجلس شورای اسلامی توصیه می کنند نباید ترکیب این مجلس با نگاه سیاسی و جناحی انتخاب شود. https://cdn.icana.ir/d/019/119937.jpg سیاسی,کاری,در,مجلس,خبرگان,جایی,ندارد/,جامعه,مدرسین,چراغ,راه,مردم,در,انتخاب,خُبره,است Icana
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، با وجود اینکه انتخابات اسفند ماه انجام می شود اما ثبت نام کاندیداها برای حضور در مجلس خبرگان رهبری، رنگ و بوی انتخاباتی به کشور داده است . بر همین اساس در خصوص اهمیت این انتخابات و نقش آفرینی جامعه مدرسین در معرفی کاندیدای خُبره با نمایندگان عضو فراکسیون روحانیون مجلس گفت و گویی صورت گرفت که به شرح زیر است:

آشتیانی عراقی: خبرگان ملعبه جریان‌های سیاسی نمی‌شود

رضا آشتیانی عراقی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به انتخابات مجلس خبرگان رهبری به اهمیت این انتخابات و جایگاه مجلس خبرگان اشاره کرد و گفت: از آنجایی که  مجلس خبرگان رهبری در انتخابات ولایت و نظارت بر رهبری از جایگاه ویژه ای برخوردار است، در تعیین سرنوشت کشور نقش مهمی بازی می کند.
نماینده مردم قم در مجلس نهم شورای اسلامی با تاکید بر اینکه افراد خُبره و مطلع باید در مجلس خبرگان حضور پیدا کنند، اظهار کرد: امیدواریم کسانی که برای حضور در مجلس خبرگان ثبت نام می کند آگاهی لازم درباره مسئولیت این مجلس داشته باشند. خبرگان نیاز به افرادی دارد که به لحاظ فکری و معرفت اسلامی در حد اجتهاد باشند تا بتوانند بهترین تصمیم گیری را در امور مهم کشور داشته باشند.
 
وی تاکید کرد: اعضای مجلس خبرگان رهبری باید از شم سیاسی و تحرکات جریان های مختلف مطلع باشند تا ملعبه دست برخی جریان ها قرار نگیرند.
رئیس فراکسیون روحانیون در مجلس شورای اسلامی در خصوص تاثیر جامعه مدرسین در معرفی کاندیداهای مجلس خبرگان گفت: جامعه مدرسین سخنگویی در نظر گرفتند تا اظهار نظرها متفاوتی صورت نگیرد.

سالک: مباحث سیاسی در ماهیت مجلس خبرگان نیست

احمد سالک در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت مجلس خبرگان و نزدیک شدن به فصل انتخابات گفت:  مجلس خبرگان ولایت یکی از ارکان اساسی و مهم انقلاب اسلامی به شمار می رود و این مطلب قابل توجه  است که هر چه  شخصیت های فقهی و و حوزوی در این رکن اساسی سوی حضور پر قدرتی پیدا کنند در تقویت و تدوام انقلاب اسلامی نقش اساسی خواهند داشت.

جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز چراغ راه مردم هستند

نماینده مردم اصفهان در مجلس نهم شورای اسلامی  با بیان اینکه باید در بحث حاکمیت دینی یعنی رهبری با قدرت ورود  کنیم، اظهار کرد: اهل خبره در معرفی این کاندیداها برای حضور در مجلس خبرگان قاعدتا جامعه علمیه و جامعه مدرسین خواهند بود و این مجموعه ها هستند که می توانند افراد فقیه را از جهات مختلف اخلاقی، سوابق و مسائل مختلف به مردم معرفی کنند و مردم به اعتماد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز عمل کنند.
 .
وی تاکید کرد: تا جایی که  اطلاع دارم این موضوع بین  جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین با قدرت و با شخصیت‌های معینی پیش رفته که امیدواریم نقش اساسی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری داشته باشد.
 
طرح شورای رهبری برای دو قطبی کردن جامعه است
 
سالک با اشاره به سیاسی کار در موضوع مجلس خبرگان گفت: اخیرا بحث هایی در کنار موضوع  انتخابات مجلس خبرگان از قبل شورای رهبری یا مسائلی از این معقوله مطرح می شود ، کسانی که این موضوع را در شرایط  کنون مطرح می کنند جز دو قطبی کردن فضای جامعه نقشی دیگری نخواهند داشت و این حرفها خلاف قانونی اساسی است و باید مراقب بود جامعه فریب این مطالب و افکار را نخورد.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جنس مجلس خبرگان  نزاع سیاسی نیست، تاکید کرد: مباحث سیاسی در ماهیت مجلس خبرگان نیست بلکه مباحث ارزشی و دینی مطرح است که باید رعایت شود.
 
سبحانی نیا: راهنمایی جامعه مدرسین اتمام حجت برای مردم است

حسین سبحانی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه مردم به مجلس خبرگان حساسیت ویژه ای دارند، گفت: از آنجایی که  مجلس خبرگان از جایگاه تخصصی و دینی برخوردار است مردم حساسیت دارند تا به کسانی رای دهند که برای این جایگاه مناسب هستند و خبرگان را سیاسی نمی کنند.
نماینده مردم نیشابور در مجلس نهم شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نباید مجلس خبرگان سیاسی شود ادامه داد: مردم تلاش می کنند بر اساس حرکت ها و موج های سیاسی انتخابات خبرگان برگزار نشود. از آنجایی که مجلس خبرگان به اصل نظام و رهبری بر می گردد مردم می خواهند از مراجع مطمئن کسب اطلاع و به نظر آنها عمل کنند بنابراین جایگاه جامعه مدرسین از اهمیت ویژه ای برخودار است.
 
وی با بیان اینکه هر فردی که از سوی جامعه مدرسین معرفی شود رای می آورد، تاکید کرد: مردم به اعتمادی که به علما و جامعه مدرسین دارند و سابقه دیرینی که از جامعه مدرسین در معرفی مراجع  دارند حتما افرادی که مورد تایید جامعه مدرسین باشند و اعلام شوند اتمام حجتی است که برای کسانی که می خواهند رای دهند.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در انتخابات مجلس خبرگان شاهد حرکت های سیاسی هستیم که این موضوع طبیعی است اما چون جایگاه خبرگان با موضوع رهبری مرتبط می شود مردم تلاش می کنند از جایگاه های مطمئن علمی و حوزوی کسب اجازه کردند.
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گروه های سیاسی در اثرگذاری انتخابات مجلس خبرگان موفق نمی شوند چرا که مردم در این بخش بر اساس اعتقادات دینی عمل می کنند.

احمدی: مردم به جامعه مدرسین اعتماد و‌ اتکا دارند

وحید احمدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به انتخابات مجلس خبرگان گفت: از آنجایی که مجلس خبرگان در ارتباط با جایگاه رهبری است، از اهمیت خاصی برخوردار است اما از آنجایی که انتخابات این مجلس همزمان با مجلس شورای اسلامی است، حضور پرشور مردم در پای صندوق ها بسیار مهم جلوه می کند.
نماینده مردم کنگاور در مجلس نهم شورای اسلامی با بیان اینکه لازم است مردم در انتخابات مجلس خبرگان پای صندوق ها بروند، اظهار کرد: حضور مردم در انتخابات میزان وفاداری و توجه به نظام را نشان می دهد و از سوی دیگر اثر گذاری مردم در مسائل سیاسی کشور به رخ جهانیان کشیده می شود.
 
وی با بیان اینکه برخی تصور می کنند مجلس خبرگان، کارکردی سیاسی دارد، تاکید کرد: این مجلس تکلیف و وظایف مشخصی دارد و قطعا باید فراتر از مباحث سیاسی به آن توجه کرد و اجازه نداد مسائل جناحی و سیاسی در این جایگاه ورود پیدا کند. سیاسی کاری در این مجموعه به ضرر این جایگاه تمام می شود.
عضو فراکسیون روحانیون در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش جامعه مدرسین در انتخابات خبرگان و معرفی کاندیداها گفت: مجموعه هایی در کشور وجود دارد که مردم به آنها اعتماد و اتکا دارند، یکی از این بخش، حوزه علمیه و جامعه مدرسین است از آنجایی که از ابتدای انقلاب جامعه مدرسین همواره برای مردم برنامه های دقیقی داشت نقش مهمی در انتخاب خبره از سوی مردم دارد.
 
سادات ابراهیمی: جامعه مدرسین ملاک‌های خُبره را به مردم معرفی کنند

سید محمد سادات ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره جایگاه مجلس خبرگان در نظام جمهوری اسلامی گفت: اهمیت مجلس خبرگان برای مردم کاملا جا افتاده است. رهبری در نظام جمهوری اسلامی ایران، جایگاه بسیار رفیعی دارد و اذن رهبری در قانونی شدن سایر نهادها اثر گذار است به طور مثال رئیس جمهور منتخب مردم با تنفیض رهبری قانونی می شود بنابراین نباید به جایگاه خبرگان به صرف کار سیاسی نگاه کرد.

مجلس خبرگان آلوده مسائل سیاسی نشود

نماینده مردم شوشتر در مجلس نهم شورای اسلامی با بیان اینکه نباید مجلس خبرگان رهبری را همسطح مجلس شورای اسلامی دانست تاکید کرد: مجلس خبرگان رهبری صرفا به عنوان کار خاص سیاسی یا عناوین دیگر شکل نمی گیرد چرا که این مجلس با رای مستقیم مردم ولایت فقیهی را کشف می کنند.
 
وی ادامه داد: با توجه اهمیت این مجلس باید کسانی به عنوان خبره انتخاب شوند که شرایطی مانند عدالت و خدا ترسی را مدنظر داشته و از درجات بالای علم فقاهت برخودار باشند. چنین مجلسی که دارای شاخصه های مهمی است و وظیفه سنگینی بر عهده دارند نباید آلوده مسائل سیاسی و جناحی شود.

شورای رهبری مبنای شیعی و اسلامی ندارد

این نماینده با اشاره به صحبت های اخیر در خصوص شورای رهبری عنوان کرد: این صحبت هیچگونه مبنای فکری شیعی و اسلامی نیست و در طول تاریخ اسلام هم اگر بررسی کنیم متوجه خواهیم شد چنین ادعایی وجود نداشته است. انحراف در نهضت پیامبر زمانی رخ داد که عده ای اجازه ندادند جانشینی پیامبر به دست صاحبش بیفتد و همین امر باعث شد آسیب های بسیاری به اسلام وارد شود.
سادات ابراهیمی گفت: اگر از دیدگاه عصر 21 هم به موضوع شورای رهبری نگاه کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که در کشورهای  مدعی دموکراسی در شرایط خاص فردی حرف آخر را می زند. در نظام جمهوری اسلامی این فرد با شیوه جالب و به نوعی با رای مردم انتخاب می شود.

جامعه مدرسین ملاک و معیار خبره را معرفی کند

به گفته این نماینده مجلس خبرگان با رای مستقیم مردم برای کشور ولایت فقیهی تشکیل می شود بنابراین طرح شورای رهبری در چنین نظامی اشتباه است.
عضو فراکسیون روحانیون در مجلس شورای اسلامی در خصوص تاثیر جامعه مدرسین در ترکیب مجلس خبرگان گفت: پیشنهاد می کنم که جامعه مدرسین به طور مستقیم ورود نکند بلکه ملاک و معیارهای خبره را به مردم معرفی کنند و انتخاب مصداق را بر عهده ملت بگذارند چرا که هر بار ورود مستقیمی صورت گرفت شاهد آسیب های متعدد بودیم./
پایان پیام
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet