خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1394/10/04 13:18:00
سرویس اقتصادی
خامکانی خبرداد:

تشکیل کارگروهی برای بررسی قراردادهای جدید نفتی/ مالکیت دولت و منافع ملی در قراردادهای جدید باید مدنظر باشد

سخنگوی‌ کمیسیون ‌انرژی مجلس‌ شورای‌ اسلامی از تشکیل کارگروهی با محوریت مرکز پژوهش‌های مجلس برای بررسی قراردادهای جدید نفتی خبرداد و گفت: قراردادهای جدید برای سرمایه گذاران جذابیت ایجاد می‌کند و در آن مالکیت دولت و منافع ملی آن باید مدنظر قرار گیرد.
تشکیل کارگروهی برای بررسی قراردادهای جدید نفتی/ مالکیت دولت و منافع ملی در قراردادهای جدید باید مدنظر باشد سخنگوی‌ کمیسیون ‌انرژی مجلس‌ شورای‌ اسلامی از تشکیل کارگروهی با محوریت مرکز پژوهش‌های مجلس برای بررسی قراردادهای جدید نفتی خبرداد و گفت: قراردادهای جدید برای سرمایه گذاران جذابیت ایجاد می‌کند و در آن مالکیت دولت و منافع ملی آن باید مدنظر قرار گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/117178.jpg تشکیل,کارگروهی,برای,بررسی,قراردادهای,جدید,نفتی/,مالکیت,دولت,و,منافع,ملی,در,قراردادهای,جدید,باید,مدنظر,باشد Icana
حسین امیری خامکانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ‌ملت، در مورد نسل جدید قراردادهای نفتی و انتقاد کارشناسان به این نوع قراردادها، گفت: از سال 88 به بعد که صنعت نفت هم دچارتحریم شد و هم شرکت‌های مختلف خارجی تحت فشار تحریم‌ها قراردادهای خود را لغو کرده و رفتند.

نماینده مردم زرند و کوهبنان درمجلس شورای اسلامی افزود: قردادهای قبلی به نظر می رسد که آن جذابیت لازم را ندارد، ضمن اینکه در دوران پسا تحریم هم نیاز به یک بازنگری و خانه تکانی در قراردادهای فعلی داریم.

وی اظهار کرد: در قانون شرح وظایف که در اواخر مجلس گذشته تصویب شد، در ماده 3 این قانون وظایف وزارت نفت آورده شده است که ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاری در الگوهای جدید قراردادی با مشارکت شرکت‌های داخلی و خارجی فراهم کند.

امیری خامکانی ادامه داد: بند یک ماده 7 هم آورده شده است که وزارت نفت باید شرایط قراردادهای جدید را به تصویب هیات وزیران برساند و این راکد مانده بود تا اینکه اخیرا دولت با اقدام وسیعی که وزارت نفت برای آماده سازی قراردادها انجام داد، شرایط عمومی قراردادهای جدید با توجه به قوانین بالادستی را تصویب کرد که در بندهای مختلف شرایط عمومی سرمایه گذاران اعلام شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه چند جلسه برای بررسی قراردادهای جدید با حضور کارشناسان برگزار کردیم، گفت: برخی موارد و موضوعاتی را هم اعضای کمیسیون انرژی مطرح کردند و قرار شد کارگروهی با محوریت مرکز پژوهش‌های مجلس و با دستگاه‌های نظارتی مانند دیوان محاسبات و برخی اعضای کمیسیون انرژی برای بررسی قراردادها تشکیل شود.

به گفته وی، مرکز پژوهش‌ها و کارگروه با برگزاری جلساتی، قراردادهای جدید نفتی را بررسی و نظر خود را اعلام خواهد کرد و قراردادهای جدید را بررسی و جمع بندی آن را همراه با پیشنهادات اعضای کمیسیون برای وزارت نفت ارسال خواهد شد، اما تاکنون مرکز پژوهش‌های مجلس نظر را اعلام نکرده است.

امیری خامکانی در خصوص نقاط قوت قراردادهای جدید نفتی، بیان کرد: قراردادهای جدید جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد و باید قراردادها را بازنگری می‌کردیم، زیرا قراردادهای قبلی که از سال 75 رونمایی شد باعث تحول در صنعت نفت و گاز شد، اما در شرایط باید در این قراردادها یک تحولی ایجاد می‌شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: قراردادهای جدید نسبت به قراردادهای قبلی برای سرمایه گذاری جذابیت ایجاد می‌کند و حاکمیت و مالکیت دولت و منافع ملی در قراردادهای جدید و شرایط عمومی آن تاکید شده است.
وی تصریح کرد: قراردادها با توجه به نوع میدان و قرارداد با هم متفاوت هستند، اما باید منافع کشور و حاکمیت دولت باید در این قراردادها لحاظ شود که وزارت نفت مدنظر قرار خواهد داد.

سخنگوی‌ کمیسیون ‌انرژی مجلس‌ گفت: گزارشی که در کمیسیون انرژی در دو نوبت ارائه شد وزارت نفت در چند جلسه قراردادهای جدید نفتی را از دیدگاه‌های مختلف و حقوقی، کارشناسی و ملی اقدام و بررسی کردند، اما منتظریم مرکز پژوهش‌ها و کارگروه نظر خود را اعلام کند./

پایان پیام
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet