خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1394/10/02 17:28:31
سرویس فرهنگی
امین زاده در ششمین همایش تاریخ مجلس:

شورای تنقیح با هدف تجمیع قوانین پراکنده تشکیل شد/ تعامل حداکثری دولت یازدهم با مجلس در تنقیح قوانین

معاون حقوقی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه صد و دهمین سالگرد تأسیس مجلس نقطه عطفی در تاریخ این نهاد است، گفت: دولت یازدهم و مجلس تعامل حداکثری برای جلوگیری از انشقاق در عرصه قانوگذاری داشتند.
شورای تنقیح با هدف تجمیع قوانین پراکنده تشکیل شد/ تعامل حداکثری دولت یازدهم با مجلس در تنقیح قوانین معاون حقوقی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه صد و دهمین سالگرد تأسیس مجلس نقطه عطفی در تاریخ این نهاد است، گفت: دولت یازدهم و مجلس تعامل حداکثری برای جلوگیری از انشقاق در عرصه قانوگذاری داشتند. https://cdn.icana.ir/d/019/44588.jpg شورای,تنقیح,با,هدف,تجمیع,قوانین,پراکنده,تشکیل,شد/,تعامل,حداکثری,دولت,یازدهم,با,مجلس,در,تنقیح,قوانین Icana
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، الهام امین زاده معاون حقوقی ریاست جمهوری در ششمین همایش تاریخ مجلس که عصر امروز (چهارشنبه، 2 دی ماه) در تالار مدرس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه باید با نگاهی به گذشته، چراغ راه آینده را پیدا کنیم، گفت: ایران نیز مانند سایر کشورهای دنیا که دارای پارلمان یا کنگره هستند و قائل به حق تعیین سرنوشت به دست مردم است؛ موظف شد مجلس داشته باشد.
معاون حقوقی ریاست جمهوری در ادامه با بیان اینکه مردم به علت کثرت نفوذ نمی توانند مستقیما در امر حکومت مشارکت داشته باشند، بیان کرد: از این رو مردم از بین خود نمایندگانی را برای حضور در مجلس انتخاب می کنند لذا در 18 مرداد 1285 بود که فرمان مشروطیت نظام قانون گذاری از سوی مظفرالدین شاه باعث شد در ایران مجلس داشته باشیم.
وی افزود: با این حال انقلاب مشروطه کمکی به ایجاد مجلس مردمی نکرد چرا که اولا مجلس به صورت مشورتی بود و دوما صرفا طبقات مرفه جامعه امکان رأی دادن داشتند که در نهایت مجلسی دو سالانه با عضویت 156 نفر تشکیل شد و در سال 1336 بود که مجلس به صورت 4 ساله شد که تا کنون ادامه دارد.
امین زاده در ادامه با اشاره به اینکه 7 دهه از عمر مجلس ملی، فرمایشی بود، بیان داشت: اکنون مجلس شورای اسلامی با لحنی متفاوت بر اساس قانون اساسی مشغول قانون گذاری در کشور است که هیچ گاه منحل نمی شود و امام(ره) نیز همواره بر عدم انحلال آن تأکید داشته است.
معاون حقوقی ریاست جمهوری اضافه کرد: در دوره بیست و یکم، نخستین بار بود که حضور 6 بانو را در مجلس داشتیم که بعد از گذشت 52 سال انتظار می رود بانوانی مجرب، دلسوز، کارآمد و توانمند در کنار مردان وارد مجلس دهم شوند؛ همچنین لازم است حقوقدانانی در کنار کار نمایندگی حضور داشته باشند که مجلس در تحلیل امور قانونی قوی تر باشد.
وی در ادامه قرار گرفتن در آستانه صد و دهمین سالگرد تأسیس مجلس را نقطه عطفی در تاریخ این نهاد دانست و گفت: با توجه به تعامل حداکثری دولت یازدهم و مجلس که باعث شد انشقاق در خصوص تنقیح قوانین از بین برود لازم است به حضور 70 نیروی منقح اشاره کنم که در این امر همت داشتند.
امین زاده ادامه داد: مشکلات قانونی معمولا در اجرای قوانین نشان داده می شود که کدام یک از آنها مزاحم و منسوخ است که ما آنها را در قوه مجریه احصاء می کنیم و در نهایت مجلس به این امر رأی می دهد.
معاون حقوقی ریاست جمهوری در پایان با اشاره به تشکیل شورای تنقیح از سوی ریاست مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مسئولیت شورای تنقیح به معاونت حقوقی ریاست جمهوری سپرده شد که بر این اساس، 62 کد تعیین کردیم بدین معنا که قوانین پراکنده در 62 کد جمع آوری می شد که مرحله به مرحله هر قانون در کد خود قرار می گیرد تا رنگارنگی در قانون نداشته باشیم./
پایان پیام
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet