هدر موبایل
1394/10/05 09:39:00
سرویس سیاسی
دواتگری در تحلیل تبعات رویکرد خصمانه عثمانی‌گری:

نگران وقوع جنگ داخلی در ترکیه هستیم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تحلیل وضعیت ترکیه در رابطه با آشوب سیاسی ، منازعه نظامی در مناطق کردنشین ، ترانزیت تروریست‌های تکفیری و حمایت از داعش ،اتحاد دوباره با رژیم صهیونیستی از وقوع جنگ داخلی در ترکیه ابراز نگرانی کرد.
نگران وقوع جنگ داخلی در ترکیه هستیم عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تحلیل وضعیت ترکیه در رابطه با آشوب سیاسی ، منازعه نظامی در مناطق کردنشین ، ترانزیت تروریست‌های تکفیری و حمایت از داعش ،اتحاد دوباره با رژیم صهیونیستی از وقوع جنگ داخلی در ترکیه ابراز نگرانی کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/120526.jpg نگران,وقوع,جنگ,داخلی,در,ترکیه,هستیم Icana
خبرگزاری خانه ملت،گروه بین‌الملل: ترکیه و رفتارهای زیگزاگی رجب‌طیب‌اردوغان با رویکردی خصمانه به یک مصیبت بزرگ برای خاورمیانه تبدیل شده‌است. حزب عدالت و توسعه به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویی تمام اقدامات دولت ترکیه در مسائل مختلف پیش از وقوع بهار عربی همگی فیلم هالیوودی بوده‌است.

دواتگری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: اردوغان از روزی که قدرت را در دست خود گرفت تلاش کرد سیستم حکومتی ترکیه را به گونه‌ای تغییر دهد که قدرت برای بازسازی رویاهای عثمانی‌گرایانه تجمیع شود.

وی درادامه گفت: اردوغان درمرحله اول با طرفداران فتح‌الله گولن بر علیه کمالیست‌ها متحد شد و زمانی که به اهداف خود دست‌یافت با آنها که تحت عنوان «جنبش خدمت» فعالیت می‌کردند وارد منازعه تن به تن شد.نخست‌وزیر سابق ترکیه که امروز عنوان رئیس‌جمهوری را یدک می کشد همین استراتژی را در مورد کردها به کار بست که نتیجه آن را امروز مشاهده می‌کنیم.

این نماینده مجلس نهم گفت: عبدالله گل سیاستمدار خردمندی بود که نقش موثری در تعاملات سیاسی ترکیه داشت اما وی نیز از عرصه سیاسی آنکارا حذف گردید. تجمیع قدرت در دست کسی که رویای زنده‌کردن امپراتوری‌های از درون کتاب‌های تاریخ را دارد نتیجه‌ای جز آنچه که امروز می‌بینیم ، ندارد. دواتگری گفت: بیداری‌اسلامی اتفاقی بود که منجر به برداشته شدن نقاب از چهره دیپلماسی حزب عدالت و توسعه شد. ترکیه با دمیدن به آشوب داخلی سوریه ، سوریه به محل جنگ‌های نیابتی و ظهور داعش تبدیل کرد.

آنکارا ، استانبول را به بندری در جهت ترانزیت تروریست‌های چند ملیتی داعش تبدیل کرد.

وی همچنین تصریح کرد: براساس اسناد غیر قابل انکاری که وجود دارد که بخشی از آنها توسط رسانه‌های ترکیه فاش شده‌است در قبال خرید نفت ارزان قیمت تسلیحات و پول در اختیار تروریست‌های تکفیری قرار داده‌اند. ماجرای ساقط کردن جنگنده روسیه توسط ترکیه در خاک سوریه نیز متاسفانه اقدامی بود که به وخیم‌تر شدن اوضاع منجر شده‌است.

نگرانی درباره ازسرگیری جنگ با کردها

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت ، با گذشت 2 هفته از عملیات گسترده ارتش و نیروهای پلیس در شهرهای کردنشین جنوب شرق ترکیه، این منطقه به صحنه یک جنگ تمام‌عیار تبدیل شده است. حدود 10هزار نیروی ارتش و پلیس با حمایت ادوات زرهی و دیگر تجهیزات نظامی سنگین از چهارشنبه گذشته در قالب آنچه از سوی دولت ترکیه بزرگ‌ترین عملیات نظامی علیه نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) عنوان شده، به مناطق شهری در جنوب شرق این کشور اعزام شده‌اند.

به گفته ارتش ترکیه، این عملیات با هدف مقابله با نیروهای مسلح پ‌ک‌ک که اخیرا وارد شهرهای این منطقه شده و برخی ساختمان‌های دولتی را تصرف کرده‌اند، دنبال می‌شود. براساس گزارش‌های منتشر شده تاکنون بیش از 800 نیروی کرد کشته شده‌اند و درگیری‌ها میان ارتش و نیروهای پ‌ک‌ک در شهرهای جزیره، سیلوپی، نصیبین و بزرگ‌ترین شهر کردنشین در منطقه جنوب شرق یعنی دیاربکر ادامه دارد. ارتش در جزیره، سیلوپی، نصیبین و همچنین بخش‌هایی از دیاربکر حکومت نظامی اعلام کرده است.

در تصاویری که از سوی روزنامه حریت و همچنین خبرگزاری آناتولی ترکیه منتشر شده، نیروهای ارتش مشغول تیراندازی در خیابان‌های این شهرها و همچنین جست‌وجوی خانه به خانه هستند.

دواتگری گفت: ما معتقدیم که آتش دامن آتش‌افروز را می‌گیرد ؛ ما به شدت نگران وقوع آشوب اجتماعی و سیاسی یا جنگ داخلی در ترکیه هستیم. برخلاف تلقی غلط ترکیه تحت عنوان رویکرد خصمانه‌ عثمانی‌گرایانه ، تهران امنیت و آرامش آنکارا را امنیت و آرامش خود می‌داند و به هیچ عنوان ایران خواهان برهم خوردن امنیت ترکیه به عنوان یک کشور دوست نمی‌باشد.

در میان جنگ خیابانی ،اتفاقی که رخ داده این است که نامزدهای حزب دمکرات خلق در انتخابات سراسری امسال توانستند برای نخستین بار با کسب حداقل آرای لازم، وارد پارلمان ترکیه شوند. همین مساله موجب تشدید منازعات سیاسی ترکیه شده است.

اشتباه برای جبران اشتباه اردوغان

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ترکیه امروز از یک آشفتگی بزرگ در عرصه دیپلماسی و عرصه سیاست داخلی رنج می‌برد. اردوغان برای جبران شکست خود و ناکامی رویاهای عثمانی در جنگ سوریه وارد چرخه اشتباهات مرگباری شده‌است. وی در ادامه ضمن اشاره به مذاکرات سرّی بین آنکارا و تل‌آویو گفت: اردوغان که تا دیروز رگ گردن خود را به نشانه خشم باچهره‌ای افروخته به شیمون پرز نشان می‌داد امروز خون شهروندان ترکیه در کشتی مرمره را به قیمت 20میلیون دلار فرخته و حرف‌های گذشته خود را مبنی بر لزوم لغو محاصره غزه به باد فراموشی سپرده‌است.

نماینده مردم مراغه در مجلس گفت: رژیم نامشروع صهیونیستی برای جهان اسلام یک خط قرمز محسوب می‌شود. امروز با توجه به رویکردهای ترکیه این نگرانی وجود دارد که برای تحکیم پایه های خودشان از ظرفیت های نامشروع تل‌آویو استفاده کند.

دواتگری بابیان این که «اردوغان با اشتباه تلاش می کند اشتباهات و شکست‌های خود را جبران کند» ، گفت: اشتباه فاحش اردوغان این بود که با سعودی‌ها وارد ائتلاف شد.

رئیس‌جمهوری ترکیه که سودای زنده‌کردن امپراتوری عثمانی‌ را دارد بهتر است اول اندکی تاریخ بخواند تا بداند که چه کسانی موجب سقوط عثمانی شدند. وی درادامه گفت: سعودی‌ها و شورای همکاری خلیج فارس که با نگاه عرب و عجم در خاورمیانه رفتار می‌کنند ،چشم دیدن ترکیه‌ای مقتدر را ندارند و خیلی زود تروریست‌های تکفیری را برای جنگ و خونریزی به ترکیه گسیل خواهند کرد. همین مساله در کنار احتمال وقوع جنگ داخلی وضعیت ترکیه را بغرنج‌تر خواهد کرد.
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet