هدر موبایل
1394/10/07 15:14:00
سرویس اجتماعی
ندیمی مطرح کرد:

سنگینی بار پروژه مترو بر دوش شهرداری/ دولت مطالبات حمل و نقل عمومی را بپردازد

عضو هیات رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس با تاکید بر اینکه پس از تصویب قانون شوراها، دولت از انجام خدمات به شهرداری‌ها کناره‌گیری کرده است، گفت: با کناره‌گیری دولت، پروژه‌های سنگینی مانند مترو بر دوش شهردار‌ی‌ها گذاشته شد که آنها توان تامین اعتبارات لازم آن را نداشتند.
سنگینی بار پروژه مترو بر دوش شهرداری/ دولت مطالبات حمل و نقل عمومی را بپردازد عضو هیات رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس با تاکید بر اینکه پس از تصویب قانون شوراها، دولت از انجام خدمات به شهرداری‌ها کناره‌گیری کرده است، گفت: با کناره‌گیری دولت، پروژه‌های سنگینی مانند مترو بر دوش شهردار‌ی‌ها گذاشته شد که آنها توان تامین اعتبارات لازم آن را نداشتند. https://cdn.icana.ir/d/019/44466.jpg سنگینی,بار,پروژه,مترو,بر,دوش,شهرداری/,دولت,مطالبات,حمل,و,نقل,عمومی,را,بپردازد Icana
ابوذر ندیمی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص بدهی میلیاردی دولت به شهرداری‌ها، گفت: پس از آنکه رابطه شهرداری با شورا تغییر و درآمد شهرداری‌ها از بودجه عمومی تبدیل به درآمد شهرداری از محل درآمدهای شهری شد، عملا 70 درصد جمعیت ایران بی‌پناه شدند به این جهت که شهرهای مختلف در ایران توانایی اداره شهر را در بخش‌های مختلف خدماتی با درآمد شهری نداشتند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با بودجه‌های چندصد میلیونی یا چند میلیاردی نمی‌توان هزینه‌های چند ده برابری شهرها برای ارائه خدمات از جمع‌آوری زباله و پسماند گرفته تا اقدامات مربوط به زیباسازی و مبلمان شهری را انجام داد، گفت: نحستین خطای صورت گرفته اینکه پس از تصویب قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور، دولت از ارایه خدمت به شهرداری‌ها کناره‌گیری کرد.

وی با یادآوری اینکه دولت حتی پس از واگذاری حوزه‌های خود به بخش خصوصی تا سال‌ها در برخی امور مداخله می‌کند، گفت: این در حالی است که پس از کناره‌گیری دولت از انجام وظایف در حوزه شورا و شهرداری، تمامی شهرداری‌ها بی‌پناه شدند و به درآمدهای نازلی از محل سوخت و مالیات بر ارزش افزوده وابسته شدند.

عضو فراکسیون مدیریت شهری و روستایی در مجلس نهم، افزود: به دنبال تصویب قانون شوراها و کناره‌گیری دولت، متاسفانه پروژه‌هایی سنگین به عهده شهرها باقی ماند که انجام نشد، پروژه‌هایی در خصوص مترو و یا سوزاندن زباله به اعداد میلیاردی نیازمند است که یا تامین نشده یا به قیمت بیچاره شدن شهروندان صورت پذیرفته است زیرا شهرداری‌ها مجبور شدند مالیات و هزینه شهری بیشتری از مردم دریافت کنند تا زندگی شهری را مدیریت کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، یادآور شد: پس از کوتاهی دولت‌ها، تمام ادارات ذیربط دولتی نیز از ارایه خدمات به شهرداری‌ها خودداری کرده و به عبارتی خود را مشغول انجام تکالیف حوزه روستاها یا بین شهری کردند، دولت همچنین تعهداتی که از قبل در مورد بودجه کلانشهرها بر عهده داشت فراموش کرد، در واقع اعتبارات داده نشد یا درصد نازلی اختصاص یافت؛ البته این تنها به دولت کنونی مربوط نیست و متاسفانه از گذشته بوده، هست و با ادامه روش‌های غلط مدیریتی در آینده هم خواهد بود.

ندیمی با بیان اینکه ورود دولت به ارائه تسهیلات خرید کالا و خودرو امیدبخش است، گفت:  دولت نباید مبلغ بسیار وام خودرو را مقید به خرید کالای خاص می‌کرد، دولت به جای وام خودرو بهتر بود برای کاهش مصرف بنزین و آلودگی هوا وام 110هزار خودرو را جهت نوسازی خودروهای فرسوده ارائه می‌کرد.

عضو هیات رئیسه فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دولت‌ها فرصت‌های بسیاری را از دست داده‌اند، گفت: با توجه به اینکه لایحه بودجه سال 95 در راه است فراکسیون مدیریت شهری موضوع بدهی دولت به شهردار‌ی‌ها را مورد نظر قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ رئیس شورای شهر تهران با یادآوری بدهی دولت به شهرداری تهران، گفته است: شهردار تهران مبلغ مطالبات خود را از دولت بیش از ۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرده و دولت زیر بار پرداخت این مبلغ نرفته و طرح مطالبات خود را از شهرداری‌ بیان کرده است./

پایان پیام
 
کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet