هدر موبایل
1394/10/06 11:49:00
سرویس سیاسی
به بهانه برداشت غرامت قربانیان آمریکا از محل دارایی های بلوکه شده ایران

روابط حقوقی ایران و آمریکا؛ عرصه نبردی دیگر/غرامت 5 سال از عمر آمریکایی 20 برابر غرامت جان 290 ایرانی

مطرح شدن پرداخت غرامت به قربانیان انفجارهای بیروت و الخُبر بار دیگر اذهان را به سمت اقدامات ضد ایرانی آمریکا در عرصه حقوقی سوق می دهد، در حالی که هر تحلیلگر منصفی می داند که همواره آمریکا بر علیه ایران دست به اقدامات مستوجب پرداخت غرامت و مجازات زده است.
روابط حقوقی ایران و آمریکا؛ عرصه نبردی دیگر/غرامت 5 سال از عمر آمریکایی 20 برابر غرامت جان 290 ایرانی مطرح شدن پرداخت غرامت به قربانیان انفجارهای بیروت و الخُبر بار دیگر اذهان را به سمت اقدامات ضد ایرانی آمریکا در عرصه حقوقی سوق می دهد، در حالی که هر تحلیلگر منصفی می داند که همواره آمریکا بر علیه ایران دست به اقدامات مستوجب پرداخت غرامت و مجازات زده است. https://cdn.icana.ir/d/019/122373.jpg روابط,حقوقی,ایران,و,آمریکا؛,عرصه,نبردی,دیگر/غرامت,5,سال,از,عمر,آمریکایی,20,برابر,غرامت,جان,290,ایرانی Icana
خبرگزاری خانه ملت; احمد خزائی;  پرونده انفجارهای بیروت و الخُبر که در دیوان عالی آمریکا در حال بررسی است، بار دیگر به موضوع مصادره اموال ایران به بهانه پرداخت غرامت در ازای اقداماتی که ایران مسئولیت آن ها را نپذیرفته، ارتباط پیدا می کند.

بنا بر شواهد هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات نیز به دنبال پرداخت این غرامت از محل دارایی های بلوکه شده ایران هستند، که طبیعتا دولت جمهوری اسلامی ایران این مساله را نقض صریح برجام دانسته و به آن اعتراض دارد.

موضوع پرداخت غرامت از محل دارایی های بلوکه شده ایران در ایالات متحده پس از تصویب قانونی در سال 2012،با دسترسی قربانیان آمریکایی به دارایی های بلوکه شده ایران تسهیل شده است.

دولت اوباما از دیوان خواسته است که احکام صادره مبنی بر دست اندازی قربانیان به اموال بلوکه شده ایرانیان را لغو نکند، مجلس نمایندگان آمریکا نیز از این موضع دولت آمریکا حمایت کرده است.

نکته جالب توجه این است که آمریکایی ها تاکنون 60 میلیارد دلار پرونده را با رای قطعی به سود خود پایان داده‌اند و حدود 40 میلیارد دلار را با رای بدوی به نفع خود دنبال می کنند و سعی بر قطعی کردن آن ها دارند.

مبلغ 100 میلیارد دلاری که آمریکا تاکنون احکام آن را به نفع خود دریافت کرده است، در برابر مجموع پولی که ایران از فروش پول نفت در دوران تحریم به صورت سالیانه به دست آورده بسیار بیشتر است. به صورت  حداکثری سالیانه 20 میلیارد دلار در ازای فروش نفت به ایران می رسد که پس از کاهش قیمت نفت، این رقم نیز کمتر شده است.

تمام احکامی که ایرانیان در دادگاه لاهه علیه آمریکا گرفته‌اند حداکثر به 6 میلیارد دلار رسیده است، در حالی که هر تحلیلگر منصفی می‌داند که در طول تاریخ آمریکا به ایران ظلم کرده‌ است ولی در زمینه احکام پرونده‌های حقوقی نتیجه چیز دیگری را نشان می دهد که این مسئله ای پر از سوال است.

بنا بر گفته کارشناسان نیروهای نظامی آمریکایی مامور پیشبردن این امور هستند و روابط خصمانه ای که در گذشته بین ایران و آمریکا وجود داشت به موضوعات حقوقی تبدیل شده است.


تلاش آمریکایی‌ها این است که پس از اجرای برجام پولی به ایران پرداخت نکنند تا برجام منجر به توسعه اقتصادی و جهش توسعه‌ای ایران نشود یا به صورت قطره چکانی دارایی های ایران به داخل کشور بازگردد. نشریات بین‌المللی مانند اکونومیست اعلام کرده‌‌اند که در صورت اجرای برجام بزرگترین جهش توسعه‌ای کشورهای جهان سومی در ایران به وجود می‌آید.

غرامت 5 سال گروگانگیری 20 برابر غرامت جان 290 ایرانی

آمریکا پرونده‌های به ظاهر مضحک را در مراجع بین‌المللی مورد پیگیری حقوقی قرار می‌دهد ولی نتایج واقعی دارد، برای مثال پرونده یک خانم آمریکایی که همسرش به مدت 5 سال در لبنان به گروگان گرفته شده، حکم قضائی به ارزش یک میلیارد 250میلیون دلار علیه جمهوری اسلامی ایران گرفته است که بر طبق فرمان بوش، آمریکا این پول را از خزانه دولت به آن خانم پرداخت کرده تا بعدها دولت آمریکا این پول را از دولت ایران بگیرد.

یک میلیارد و 250 میلیون دلار چند ده برابر غرامتی است که ایرانی‌ها بابت سقوط هواپیمای مسافربری ایرباس با 290 سرنشین ایرانی دریافت کردند، چون کل غرامتی را که ایران بابت سقوط هواپیمای مسافربری ایرانی دریافت کرده 60میلیون دلار بوده است.

بنا بر آن چه از نظر گذشت، به نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران بهتر است، هر چه سریعتر معادلان میدانی  نبرد حقوقی با آمریکا را به نفع خودش تغییر دهد./
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet