هدر موبایل
1394/10/07 10:33:00
سرویس فرهنگی
کمیسیون آموزش از عوامل مستند «ستارگان شرق» تقدیر کرد؛

«ستارگان شرق»؛ گام سینمای مستند برای احقاق‌حق در بازار شام مصادره مفاخر و مشاهیر ایرانی

صاحب نظران حمایت دولت، مسئولان و اختصاص برنامه و بودجه مناسب به فیلم‌های مستند برای تحقق هدف بزرگی باعنوان اشاعه و حفظ فرهنگ ایران زمین را ضروری میدانند چراکه در شرایط فعلی کسب موفقیت و عزت در جوامع جهانی حتی در جایگاه‌های سیاسی و اقتصادی نیز منوط به شناختی است که جوامع دیگر از فرهنگ و تمدن یک سرزمین دارند.
«ستارگان شرق»؛ گام سینمای مستند برای احقاق‌حق در بازار شام مصادره مفاخر و مشاهیر ایرانی صاحب نظران حمایت دولت، مسئولان و اختصاص برنامه و بودجه مناسب به فیلم‌های مستند برای تحقق هدف بزرگی باعنوان اشاعه و حفظ فرهنگ ایران زمین را ضروری میدانند چراکه در شرایط فعلی کسب موفقیت و عزت در جوامع جهانی حتی در جایگاه‌های سیاسی و اقتصادی نیز منوط به شناختی است که جوامع دیگر از فرهنگ و تمدن یک سرزمین دارند. https://cdn.icana.ir/d/019/201512109567123907.jpg «ستارگان,شرق»؛,گام,سینمای,مستند,برای,احقاق‌حق,در,بازار,شام,مصادره,مفاخر,و,مشاهیر,ایرانی Icana
سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، مریم احمدی - درباره اهمیت تولید فیلم مستند سخن بسیار رفته است و لزوم پردازش این امر با توجه به استقبال قابل توجه مخاطب از آن و جایگاهی که در تاثیرگذاری و آموزش دارد بر کارشناسان و اهل فن این حوزه پوشیده نیست، شاید به همین دلیل است که شبکه‌های متعدد جهانی بر روی این گونه سینمای تمرکز کرده و برای ساخت مستندهای متعدد سرمایه گذاری‌های کلان می‌کنند.

وزنه اصلی گسترش سینمای مستند در تولید، پخش و اشاعه فرهنگ بر دوش تلویزیون است و سینما وظیفه چندانی برای جذب مخاطبان عام ندارد، بنابراین توده جامعه از طریق تلویزیون پای مستند می‌نشینند و استقبال از فیلم‌های سینمای مستند در جشنواره‌ها بیشتر از سوی متخصصان، دانشگاهیان و فرهیختگان صورت می گیرد. 

در هر صورت ساخت مجموعه‌های مستند به دلیل به پشتوانه پژوهشی و تحقیقاتی به سرمایه و نیروی انسانی متخصص نیاز دارد به همین دلیل طبق اظهارنظر کارشناسان علاوه بر تلویزیون ورود ارگان‌ها و نهادی‌های فرهنگی دیگر و حتی تقویت بخش خصوصی نیز ضرورت دارد.

از طریق مجموعه‌های مستند بهتر می‌توان تاریخ و فرهننگ و مشاهیر ایران زمین را معرفی کرد به همین دلیل نباید این فرصت را از دست داد، در حالیکه  سرزمین ایران از فرهنگ غنی برخوردار است که باید آن را به نسل‌های بعدی انتقال داد و در این راه گونه‌های مختلف هنری همچون فیلم، سریال، انیمیشن و... بسیار کاربرد پیدا می‌کنند.

به همین منظور نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از گروه مجموعه مستند «ستارگان شرق» تقدیر کرده و با دعوت از کارگردان و تهیه کننده آن در کمیسیون به پای صحبت‌های وی نشسته‌اند.

بنابراین گزارش این مستند که پیش از این نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تقدیر گرفته بود، به زندگینامه پوریای ولی، بوعلی سینا، میرسید علی همدانی، خوارزمی، فارابی،  مولوی، میر شمس الدین عراقی، خواجه نصیرالدین طوسی، آیت اله شهید قاضی سیدنوراله شوشتری صاحب احقاق الحق، نظامی گنجوی، خاقانی شروانی در کشورهای تاجیکستان، ازبکستان، روسیه، هندوستان و ترکیه پرداخته است و سایر قسمت‌های آن در حال آماده سازی و تصویربرداری است.

در این راستا رضا قربان نژاد کارگردان این اثر، ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات کشور و ابوذر ندیمی عضو هیئت رئیسه فراکسیون رسانه و هنر مجلس درباره وضعیت و جایگاه و ضرورت پرداختن به فیلم مستند تاکیداتی را به شرح زیر داشته‌اند؛


 

قربان‌نژاد: کشورهای همجوار برای کسب اعتبار در جامعه جهانی به سمت مصادره مشاهیر ایران رفته‌اند

بنابراین گزارش رضا قربان‌نژاد کارگردان مجموعه مستند «ستارگان شرق» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه کشور ایران دارای فرهننگ و پیشینه بسیار بزرگی است که پشتوانه سیاسی کشور است، گفت: این فرهننگ می‌تواند به دیپلماسی سیاسی و اقتصادی کمک کند اما با توجه به فضای سیاسی حاکم بر کشور اخبار و اطلاعات نیز بر هول این مباحثی همچون برجام، نفت و... می‌گذرد و غفلت از فرهنگ به خوبی احساس می‌شود و این غفلت ما را با مشکلات فراوانی رو به رو کرده است که در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

این مستندساز ادامه داد: کشورهای همجوار با ایران برای کسب اعتبار در جامعه جهانی به سمت مصادره مشاهیر و دیگر داشته‌های فرهنگی ایران رفته‌اند، از طرفی دیگر هالیوود فیلم‌هایی درباره مشاهیر ایران تولید کرده است که به فیلم «ابوعلی سینا» می‌توان به‌عنوان یک نمونه اشاره کرد، اما شان شخصیت‌ها را نگه نداشته و در اثر تولیدشان جایگاه این بزرگان را زیرسوال برده‌اند. 

وی ادامه داد: برای جبران بخشی از کاستی‌ها و کم کاری‌هایی  حوزه فرهنگ، تولید مستندی را باعنوان «ستارگان شرق» و با حضور اساتید دانشگاه، پژوهشگران و بهربرداری از نسخ خطی و منابع و پژوهش‌های متعدد صورت گرفته در سال 89 کلید زدیم.

کارگردان مستند «ستارگان شرق» با بیان اینکه در این کار معرفی مشاهیر گمنام ایرانی اولویت داشت، افزود: شخصیت‌هایی مانند خوارزمی و فارابی از جمله این افراد هستند اما در این راه متوجه شدیم متاسفانه مردم کشورهای اطراف و خارجی‌ها بزرگان ایران زمین را بهتر از مردم ایران می‌شناسند.

وی با بیان اینکه مستند 18 قسمتی مذکور پس از پخش از شبکه اول و شبکه جام جم با استقبال مردم رو شد، افزود: در ساخت قسمت دوم این مجموعه مستند متوجه شدیم آرامگاه بسیاری از مشاهیر ایرانی به دلیل تغییرات در اقیلم‌ جغرافیایی و جدا شدن از ایران اکنون در کشورهای دیگری قرار دارند که از نمونه آن باید به افرادی همچون پوریای ولی، میرسیدعلی همدانی و... اشاره کرد. 

از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی کشور توقع میرود حمایت خود را دریغ نکنند

قربان‌نژاد با بیان اینکه جوانان نخبه بسیاری در ایران زندگی می‌کنند بنابراین باید الگوسازی کرد تا حس اعتماد ملی آن‌ها تقویت شود، افزود: از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی کشور توقع میرود که این اثر را ببیند و حمایت خود را دریغ نکنند، البته حمایت تنها شامل مسائل مادی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که عموما جزو اساتید دانشگاه هستند این اثر را دیده و با دعوت از گروه سازنده ضمن تقدیر، حمایت معنوی خود را دریغ نکردند، اضافه کرد: امیدوارم تشکیلات فرهنگی از ادامه ساخت این مستند حمایت کنند چراکه برای تولید این اثر پژوهشی از منابع معتبر بسیاری بهره برده شده است و به‌عنوان یک سند ملی جهت آشنایی با بزرگان تاریخ ماندگار خواهد ماند. 

مقام معظم رهبری نقطه نظرات خاصی درباره «خواجه نصرالدین طوسی» دارند

این مستندساز افزود: مقام معظم رهبری بسیاری از این مشاهیر را می شناسند و حتی دستور دادند که مزار این بزرگان را در کشوری مانند هند بازسازی کنند و نقطه نظرهای خاصی درباره برخی از این افراد مانند «خواجه نصرالدین طوسی» دارند، ایشان توصیه کردند درباره خواجه‌نصیر طوسی و زندگی آن فیلمی تولید شود که این اتفاق افتاد.
 
 


خسروی سهل آبادی: کشورهای دیگر ارزش بزرگان ایرانی را بیشتر می‌دانند

همچنین ابوالقاسم خسروی سهل‌آبادی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات کشور در گفت‌وگو با خانه ملت با بیان اینکه یکی از اهداف نظام اسلامی پرداختن به مسائل فرهنگی و آنچه که هویت تاریخی کشور ایران را می‌سازد است، گفت: شناسایی این هویت فرهنگی برای حفظ اقتدار کشور ضروری است به همین دلیل جوانان باید با آن‌ها آشنا باشند.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از بزرگان و رجال و مشاهیر ایران به صورت مناسب و هنرمندانه معرفی نشده‌اند اما کشورهای دیگر ارزش این بزرگان را بیشتر می‌دانند و مستندهای  بسیاری برای معرفی مشاهیر ایرانی ساخته‌اند.

وی عنوان کرد: فیلمسازها برای معرفی و شناخت این مشاهیر باید مورد حمایت قرار بگیرند تا بتوانند اثری حرفه‌ای که تحقیقات لازم برای آن صورت گرفته را به تصویر درآورند و از زحمات آن‌ها قدردانی شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به این منظور از گروه سازنده مستند «ستارگان شرق» تقدیر کرد و صحبت‌های تهیه‌کننده این اثر را شنید تا در ادامه بتواند حمایت‌های لازم را انجام دهد.


 
 


ندیمی: حمایت مجلس از آثار هنری در تسهیل راه فیلمسازان تاثیربسزایی دارد

همچنین ابوذر ندیمی عضو فراکسیون هنر و رسانه مجلس در این باره به خبرنگار خانه ملت، گفت: کشور ایرانی - اسلامی به این معناست که ما به اندازه ایرانی بودن اسلامی نیز هستیم، درواقع جمع کردن این دو با هم یک ضرورت دارد، بنابراین به همان اندازه که شناخت شخصیت‌ها و بزرگان مذهبی نیاز است باید مشاهیر و بزرگان ایرانی را نیز شناخت.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت بازسازی و پرداختن به زندگی مشاهیر ایرانی - اسلامی که عموما حیات آن‌ها پس از ورود اسلام به ایران بوده است، گفت: امروز غرب به دنبال آن است که تحت عنوان عرب زدایی و یا ملی گرایی ایرانیان را از فرهنگ خود دور کند در حالی که سرزمین ایران باید به دنبال هویت اصلی خود یعنی هویت ایران- اسلامی باشد.

ندیمی با بیان اینکه باید قدر تاریخ و قدمت ایرانی را دانست و مانع از فراموشی آن‌ شد، افزود: از طرقی مانند داستان سرایی، ساخت فیلم، انیمیشن و دیگر فعالیت‌های هنری مشابه باید این مشاهیر و بزرگان تاریخی را برای نسل امروز به تصویر کشید و نسبت به این امر اصرار داشت.

سخنگوی فراکسیون رسانه و هنر مجلس ادامه داد: ارائه بودجه و برنامه مشخص برای معرفی این بزرگان از ضروریات جامعه امروز است بنابراین دستگاه‌های فرهنگی باید بودجه مناسبی برای این موضوع کنار بگذارند و به‌یقین حمایت مجلس از این دست آثار هنری در تسهیل راه فیلمسازان تاثیر بسزایی خواهد داشت./

پایان پیام
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet