آغاز هفته وحدت
1394/10/06 11:23:00
سرویس صحن
ثروتی در سوال از ربیعی:

وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی چرا مدافع حقوق کارگران و بازنشستگان نیست

نماینده مردم بجنورد، جاجرم، مانه، سملقان و گرمه در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از رویکرد ربیعی از عدم اختصاص بودجه به توسعه مناطق محروم انتقاد کرد.
وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی چرا مدافع حقوق کارگران و بازنشستگان نیست نماینده مردم بجنورد، جاجرم، مانه، سملقان و گرمه در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از رویکرد ربیعی از عدم اختصاص بودجه به توسعه مناطق محروم انتقاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/120124.jpg وزارت,کار،,رفاه,و,تامین,اجتماعی,چرا,مدافع,حقوق,کارگران,و,بازنشستگان,نیست Icana
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، موسی الرضا ثروتی در نشست علنی امروز (یکشنبه 6 دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی به عنوان طراح سوال از وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ضمن تبریک هفته وحدت و میلاد رسول اکرم (ص) گفت: آقای دکتر ربیعی خودشان از جامعه کارگری کشور محسوب می‌شوند اما قوانینی که مصوب شده است را اجرایی نکرده‌اند. در بودجه سال 94 آمده است که 40 هزار میلیارد تومان برای اشتغال زایی تحصیل کردگان فراهم شود اما ما شاهد آن هستیم که تعداد زیادی از تحصیل کردگان کشور بیکار هستند و همکاران محترم این موضوع را در دفاتر خود احساس می‌کنند.

نماینده مردم بجنورد، جاجرم، مانه، سملقان و گرمه در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: وزیر راه و شهرسازی در یک سخن نسنجیده مدعی شدند که طرح مسکن مهر یک اقدام مزخرف بوده است اما با این برخورد 2 میلیون نفر که در صنایع ساختمانی و مسکن مهر مشغول به فعالیت بودند، بیکار شدند. ما به عنوان نمایندگان ملت از وزیر کار، رفاه و تعاون اجتماعی انتظار داشتیم که طبق اصل 130 قانون اساسی وزرا در مورد تصمیمات دولت مسئولیت دارند، واکنش نشان دهید.

وی در ادامه گفت: دولت تمام همت خود را معطوف به کاهش نرخ تورم در کشور کرد اما این موضوع منجر به رکود اقتصادی در کشور شده است. اگر ما رونق اقتصادی در کشور می‌خواهیم باید بپذیریم که قسمتی از آن منجر به تورم در کشور شود. مردم شهر و روستاهای کشور می‌گویند که ما همان تورم را با اشتغال و رونق اقتصادی می‌خواهیم.

ثروتی گفت:‌ از آقای ربیعی انتظار داریم موضوع اشتغال را پیگیری کند. همانگونه که نمودارهای ارائه شده توسط وزیر کار، رفاه، تعاون و تامین اجتماعی نشان می دهد نرخ فقر در جامعه بیداد می‌کند. جوانان کشور به دنبال اشتغال هستند، براساس قانونی که مصوب کردیم اگر دولت نتواند شغل یا وام جهت اشتغال زایی ایجاد کند برای هر جوان متاهل باید 50 درصد از حداقل حقوق معادل 360 هزار تومان و برای هر جوان مجرد 240 هزار تومان پرداخت شود. جهت تامین بودجه مورد نیاز این اقدام تصویب کرده بودیم که یارانه 6 میلیون فرد ثروتمند قطع شود، جای سوال اینجاست که چرا دولت این اقدام را اجرایی نکرده است.

وی گفت: در 2 سال گذشته نرخ بیکاری در کشور به شدت افزایش یافته است. سوال اینجاست که دولت چه اقدامی را برای اشتغال زایی داشته است. امسال دولت 38 هزار نفر را جهت اشتغال در نظر گرفته بود در استان های محروم و جدید التاسیس همانند خراسان جنوبی و خراسان شمالی یا استان البرز با کاهش نیروی انسانی مواجه شده است.

ثروتی گفت: مصوبه دولت و رهبری هم ترازی سطح تشکیلات و نیروی انسانی در استان‌های مختلف بوده است اما در استان‌های مشابه مشاهده می‌کنیم که تفاوت‌هایی فاحش وجود دارد. این موضوع در ادارات و نهادهای مختلف نیز وجود دارد. موضوع ناهمترازی نیرو در استان‌های محروم بیشتر است.

وی در ادامه گفت: چرا در مورد صندوق توسعه ملی کشور علیرغم مصوبه مجلس شورای اسلامی کارکرد مورد نظر را ندارد. از وزیر کار، رفاه، تعاون و تامین اجتماعی انتظار داریم مدافع مردم و حقوق بیکاری مردم کشور باشد. آقای رئیس جمهور به عنوان هیات امنای صندوق توسعه کشور باید پاسخگو باشند که چرا تنها به استان‌های برخوردار تسهیلات ارائه می دهند و استان‌های کمتر توسعه یافته از تسهیلات محروم مانده‌اند. سیل بیکاری
در استان‌های محروم نتیجه رویکرد دولت در این مسئله است.

نماینده مردم بجنورد، جاجرم، مانه، سملقان و گرمه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ملزم بوده است که یارانه 6 میلیون نفر از افراد ثروتمند را قطع کند اما این اقدام تاکنون صورت نگرفته است، دولت باید پاسخگو باشد که چرا این اقدام صورت نگرفته است. مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی با ماهی 50 هزار تومان چگونه می‌توانند زندگی خود را بگذرانند. این عزیزان با این مبلغ چگونه می‌توانند مسکن مورد نیاز خود را تهیه کنند.

وی گفت: طبق اصل 43 قانون اساسی در رابطه با اشتغال دولت موظف است ابزار کار را در اختیار همه قرار دهد اما اقدامی در این رابطه صورت نگرفته است. کانون های بازنشستگی کارگری و بازنشستگان آموزش و پرورش در مجلس حضور دارند و ناظر به پاسخ‌های آقای وزیر هستند.

این نماینده مجلس نهم در ادامه گفت: طبق ماده 125 قانون اساسی هم ترازی حقوق بازنشستگان و کارکنان دولت با تورم موجود کشور باید صورت می گرفت؛ چرا آقای وزیر مدافع حقوق مردم و بازنشستگان نیستند. صندوق بازنشستگی زیر نظر مستقیم وزیر کار، رفاه، تعاون و تامین اجتماعی اداره می‌شود. بیمه تکمیلی که بارها در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گرفته و به صحن علنی آورده شده است اما دولت آن را نپذیرفته است.

وی گفت: در رابطه با هم ترازی حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت اقدام مناسبی را انجام نداده است از دولت انتظار داریم که مدافع حقوق جامعه کارگری و کارمندان کشور باشد. یک سال و نیم از طرح سوال بنده گذشته است؛ 3 سال از تصویب قانون می‌گذرد اما تاکنون اجرایی نشده است.

ثروتی گفت: مربیان فنی و حرفه‌ای مورد بی‌توجهی قانون مصوب قرار گرفته اند که جای انتقاد از دولت در این موضوع وجود دارد. مربیان با تجربه فنی و حرفه‌ای جذب مراکز غیر دولتی شده‌اند. یکی از دغدغه‌های جامعه بیکاران کشور فقدان مهارت است که رویکرد دولت در این موضوع با ریزش مربیان فنی و حرفه‌ای نمود یافته است.

وی گفت: بحث سبد کالا موضوعی است که توسط دولت جدی گرفته نشده است، قانون مصوب کردیم که هر سه ماه به مددجویان کمیته امداد و نیازمندان سبد کالا داده شود. در بعضی کشورها 40 میلیون نفر سبد کالا با حداقل ارزش 200 هزار تومان ارائه می‌شود، دولت در ارائه یک سبد کالای 50 هزار تومانی هم ناتوان مانده است. سبد کالایی که ارائه شد نیز به کارمندان دولت، قضات و اساتید دانشگاه ارائه شد ولی روستاییان محروم و نیازمند از این سبد کالا محروم ماندند.

ثروتی گفت: وضع معیشتی مردم به سختی است و مسئولین دولتی باید اقدامات جدی‌تر در این زمینه صورت دهند.


وی ادامه داد: ما قبول داریم که شما از جامعه کارگری بوده و دلسوزی های شما را قبول داریم اما در حال حاضر می‌خواهیم که شما در دولت جدی‌تر ورود کرده تا به این ترتیب از حقوق مردم و بازنشستگان دفاع شود.
ثروتی با اشاره به برگزاری نشستی در خصوص رفع مشکل کانون‌های بازنشستگی، افزود: متاسفانه در خصوص مشکلات مردم گفتاردرمانی جای عمل را گرفته است.
این نماینده مردم در مجلس نهم، با انتقاد از شیوه کنترل تورم در جامعه، تصریح کرد: اقتصاددانان ایران همه متفق‌اند که فقط کاهش تورم کافی نبوده باید تورم با اشتغال و سرمایه‌گذاری دیده شود.

وی ادامه داد: مجموعه ورزشی کارگران، مجتمع جامع معلولان، مصوبات رهبری، اشتغال مرزنشینان و تعاونی‌های فراگیر مصوب شده و سرویس‌دهی هواپیمایی آسمان در مناطق محروم و طلب آن از دولت باید مدنظر باشد.
ثروتی با تاکید بر اینکه سازمان مدیریت بلای جان بسیاری از سازمان‌ها شده است، افزود: تشکیل سازمان مدیریت با هدف بهبود برنامه ریزی در کشور رخ داد اما متاسفانه به شدت انقباضی و با تنگ نظری همراه شده است.

وی گفت: عملکرد و برنامه ریزی دقیقی از سازمان برنامه دیده نشده است و متاسفانه تمامی برنامه های مصوب اجرایی نمی شود.
این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه بسیاری از وقت برای قانون نویسی صرف می شود، افزود: اصل 48 قانون اساسی در خصوص توسعه متوازن مناطق با دریافت اعتباری جهت اجرا همراه نبوده که این مشکلات بسیاری را رقم خواهد زد.

وی گفت: در صورتی که قوانین اجرا شود بسیاری از ارقام بیکاری کاهش یافته و بهبود کشور را شاهد هستیم.

ثروتی گفت:‌ بیش از 4 سال است که دولت باید 2.5 میلیارد برای مجتمع معلولان بدهد اما با بدقولی هنوز خبری از آن نیست.

وی ادامه داد: امروز همه ما باید در راستای رفع مشکلات تلاش کنیم تا بتوان ارتقاء کشور را شاهد باشیم.

ثروتی با بیان اینکه هدف از سوال از وزیر کارت زرد نیست، گفت: ما می خواهیم سوال مردم را به گوش مسئولان برسانیم.

ابوترابی فرد رئیس جلسه نیز بعد از این صحبت‌ها گفت که اراده آقای ربیعی باید بر این باشد که تمامی نظرات نمایندگان را برای رفع مشکلات و دغدغه‌ها به کار گیرد.

 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet