آغاز هفته وحدت
1394/10/14 17:55:11
سرویس سیاسی
اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کردند:

هزینه قطع ارتباط دیپلماتیک عربستان و ایران به پای آل‌سعود نوشته می‌شود/عربستان جز شر برای ایران چیزی نداشت

رییس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاس خارجی مجلس شورای اسلامی اعدام شیخ نمر و قطع رابطه دیپلماتیک با ایران را نا بخردی دیگری در مجموعه رفتارهای عربستان در این مدت کوتاه دانستند و این اقدام عربستان را ایجاد جنگ روانی و نوعی فرار به جلو می دانند.
هزینه قطع ارتباط دیپلماتیک عربستان و ایران به پای آل‌سعود نوشته می‌شود/عربستان جز شر برای ایران چیزی نداشت رییس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاس خارجی مجلس شورای اسلامی اعدام شیخ نمر و قطع رابطه دیپلماتیک با ایران را نا بخردی دیگری در مجموعه رفتارهای عربستان در این مدت کوتاه دانستند و این اقدام عربستان را ایجاد جنگ روانی و نوعی فرار به جلو می دانند. https://cdn.icana.ir/d/019/201601103178203471.jpg هزینه,قطع,ارتباط,دیپلماتیک,عربستان,و,ایران,به,پای,آل‌سعود,نوشته,می‌شود/عربستان,جز,شر,برای,ایران,چیزی,نداشت Icana
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، پس از اعدام شیخ نمر در عربستان موجی از اعتراض ها میان مسلمانان جهان به ویژه شیعیان به وجود آمد و حتی بسیاری از کشورهای غربی نیز نسبت به این اقدام عربستان واکنش هایی داشتند.

در ایران نیز اعدام شیخ نمر بازتاب وسیعی داشت و برخی از مردم در اعتراض به اعدام شیخ نمر تجمعاتی را مقابل کنسولگری عربستان در مشهد و سفارت این کشور در تهران برگزار کردند و البته در این میان برخی به صورت خودسرانه به سفارت

و کنسولگری حمله کردند و همین مسئله بهانه ای را به دست عربستان داد تا روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده و دیپلمات های عربستان از ایران فراخوانده شده و از سفیر ایران در عربستان نیز خواسته شود تا خاک این کشور را ترک کند.

رییس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  در این ارتباط معتقدند که قطع رابطه دیپلماتیک با ایران  نا بخردی دیگر این حکومت در مجموعه رفتارهای عربستان در این مدت کوتاه است.آنها همچنین معتقدنداقدام عربستان در فراخواندن کارکنان سفارتش از ایران  ایجاد جنگ روانی و نوعی فرار به جلو از سوی عربستان  است.

هزینه قطع ارتباط عربستان با ایران به پای آل‌سعود نوشته می‌شود/عربستان جز شر برای ایران چیزی ندارد

علاءالدین بروجردی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اقدام حکومت عربستان برای قطع روابط دیپلماسی گفت: دولت جدید عربستان از زمان به قدرت رسیدن در منطقه جز شر منفعتی به کشوری نرسانده است. حمله بی رحمانه به مردم مظلوم کشور عربی و اسلامی یمن تا ظلمی که به مردم سوریه و عراق دادند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم شورای اسلامی به شرهای دیگر آل سعود اشاره کرد و ادامه داد: آنها حتی به مردم خودشان نیز رحم نکردند و روحانی و عالم پرآوازه شیخ نمر را به شهادت رساندند. ما هنوز فاجعه منا و کشته شدن هزاران نفر از مسلمانان را در مراسم حج فراموش نکردیم.

به گفته این نماینده، تعرض به دو نوجوان ایرانی در بازگشت از عربستان از دیگر شرهای آل سعود بود که بر خلاف قول هایی که داده اند هرگز شاهد تنبیه ماموران فرودگاه جده نبودیم.بروجردی تاکید کرد:حلقه های متعدد کارنامه کوتاه مدت سلمان و الجبیر در آل سعود امروز عربستان، جز نکات منفی هیچ چیز نداشتند. امروز هم آنها  تصمیم به قطع رابطه گرفتن و طبیعتا آثار بعدی این قطع رابطه بر عهده آل سعود است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با اشاره به رفتارهای معترضین ایرانی در مقابل سفارت و کنسولگری عربستان گفت: نیروی های امنیتی و پلیس جمهوری اسلامی همه اقدامات خود را برای جلوگیری از تعرض افراد خشمگین به سفارت عربستان انجام دادند. چند نفر از این افراد خاطی دستگیر و زندانی شدند و تعدادی از نیروی ها پلیس آسیب دیدند.

وی تاکید کرد: اعدام شیخ نمر و قطع رابطه دیپلماتیک با ایران  نا بخردی دیگر این حکومت در مجموعه رفتارهای عربستان در این مدت کوتاه است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمایت برخی کشورها از قطع ارتباط عربستان با ایران اظهار داشت: کشورهای که مدیون پول و شیفته ثروت آل سعود هستند از آمریکا گرفته تا کشورهای منطقه از این رفتار حمایت می کنند، اعتقاد داریم که  این حمایت ها پولی است.

عربستان سعودی اعلام کرد که روابط دیپلماتیک با ایران را قطع کرده و از همه دیپلمات‌های ایرانی خواسته است تا عربستان را ترک کنند.

هیچ علاقه‌ای برای ارتباط با عربستان نداریم/کاخ‌های آلوده به خون را بر سر آل سعود خراب می کنیم
 
همچنین منصور حقیقت‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت٬ در واکنش به اقدامات حکومت عربستان در قطع روابط دیپلماتیک با ایران٬ گفت: جمهوری اسلامی همان طور که هیچ علاقه‌ای برای ارتباط با رژیم صهیونیستی ندارد٬ همین رویکرد را نسبت به حکومت آل سعود دارد.
 
نماینده مردم اردبیل٬ نیر و نمین در مجلس شورای اسلامی٬ با اعلام اینکه ایران برای اقدام متقابل علیه عربستان هیچ واهمه‌ای ندارد٬ افزود: حال آنکه آن‌ها اقدام به اخراج سفیر ایران از عربستان کرده‌اند٬ ما نیز اقدام متقابل کرده و کاخ‌های آلوده به خون مردم مسلمان منطقه را بر سرشان خراب می کنیم.


 
وی ادامه داد:‌ جمهوری اسلامی هیچ علاقه‌ای برای ارتباط با عربستان ندارد و تنها مسئله حج در میان است٬ که آن هم در شرایط کنونی که پست‌ترین و جنایت‌کارترین افراد در عربستان بر سر کار هستند٬ برای ما واجب هم نیست.
 
حقیقت‌پور با اشاره به نقش دولت عربستان در حمایت از رژیم صدام در کشتار مردم ایران٬ افزود‌: همچنین در شرایط کنونی شاهد اقدامات خیانت بار آل سعود در حوزه اقتصاد کشورهای مسلمان و بازار نفت هستیم٬ کشتار مردم در سوریه٬ عراق و یمن بخشی دیگر از اقدامات این رژیم است.
 
وی تصریح کرد: به نظر مقامات جمهوری اسلامی باید به طور کامل و در تمام جهات با عربستان قطع روابط کند و حتی در نشست‌های مرتبط با سوریه آگر مقامات این کشور حاضر شدند٬ ما نباید در آن جلسات شرکت کنیم.
 
این نماینده مردم در مجلس نهم٬ ادامه داد: امیدوارم که دادگاه عدل الهی هر چه سریع‌تر گریبان مقامات سفاک عربستانی را بگیرد.
 
عربستان سعودی اعلام کرد که روابط دیپلماتیک با ایران را قطع کرده و از همه دیپلمات‌های ایرانی خواسته است تا عربستان را ترک کنند.

قطع روابط دیپلماتیک از سوی عربستان ایجاد جنگ روانی و فرار به جلوست
 
نوذر شفیعی هم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به قطع روابط دیپلماتیک از سوی عربستان گفت: نیروهای داخلی و افرادی که سیاست خارجی را چه در ایران و عربستان بر عهده دارند نباید مسایل را به این وضعیت حاد برسانند که منجر به فراخواندن سفیران و قطع روابط شود.

نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه روابط کشورها در بهره برداری از ظرفیت ها مهم است افزود: رفتار سعودی ها طی سال های اخیر معقولانه نبوده و هر آنچه در ایران انجام شده واکنشی نسبت به رفتار سعودی هاست و هر رفتاری در ایران صورت گرفته شروع‌ آن از عربستان بوده است.

شفیعی تصریح کرد: عربستان در به شهادت رساندن شیخ نمر مرتکب خطای استراتژیک شد؛ در دنیای امروز شرایط به گونه ای نیست که به راحتی شخص برجسته سیاسی و مذهبی را به خاطر بیان و الگوی رفتاری و مبارزاتی که در پیش دارد اعدام کنندجامعه بین امللی این مسئله را نمی پذیرد.وی اقدام عربستان در فراخواندن کارکنان سفارتش از ایران را ایجاد جنگ روانی و نوعی فرار به جلو از سوی عربستان  دانست تا بتوانند  بر آنچه در این کشور رخ داده و موجب خشم افکار عمومی بین المللی و دنیای اسلام شده تحت تاثیر قرار دهند.

نماینده مجلس نهم درباره واکنش برخی کشورهای عربی نسبت به اتفاقاتی که در سفارت عربستان در ایران رخ داد گفت: وقتی اقدامی در عربستان صورت می گیرد قطعا واکنشی در پی دارد و این واکنش ها گاهی توسط  مقامات رسمی در قالب صدور بیانیه صورت می گیرد و گاهی توسط برخی از نیروهای مردمی رخ می دهد.

وی افزود: واکنش های مردمی غیر قابل پیش بینی است؛ هر چند دولت ایران موظف به حفاظت از سفارت عربستان است و بالعکس، با این حال موضع برخی کشورهای عربی در محکوم کردن این اتفاقات از سوی ایران باید مطابق با واقعیات موجود باشد و عمیق تر به مسئله نگاه کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این کشورها نباید نقطه شروع بحران را حمله به سفارت بییند و باید گام های قبل را در نظر بگیرند در این صورت محکوم کردن  ایران زیاد معنی و مفهوم ندارد.
 
آل سعود می خواهد از زیر فشار جهانی در خصوص اعدام شیخ نمر بیرون بیاید

همچنین حسین سبحانی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه عربستان کارکنان سفارت و کنسولگری خود در ایران را فراخوانده و  به کارکنان سفارتخانه ایران 48 ساعت زمان برای خروج از ریاض داده است گفت:  عربستان تلاش دارد با چنین اقداماتی از زیر فشار جنایت هولناک اخیر یعنی شهادت شیخ نمر بیرون بیاید.
 
نماینده مردم نیشابور در مجلس نهم شورای اسلامی با اشاره به محکومیت های جهان اسلام نسبت به جنایت آل سعود اظهار کرد: بسیاری از علما و شخصیت های اهل سنت و شیعه کشورهای اسلامی اعدام آیت الله شیخ نمر را محکوم کردند و بازتاب های جهانی نسبت به این حادثه تلخ ایجاد شد. این اتفاقات باعث شد تا آل سعود روند تبلیغات علیه خود را تغییر دهد و به اعتراض مردمی در مقابل سفارت عربستان در ایران را بهانه ای کرد تا افکار جهانی را از جنایت خود تغییر دهد.
 
وی با بیان اینکه تعرض به سفارتخانه ها را محکوم می کنیم ادامه داد: البته پلیس و نیروی انتظامی تلاش کردند با عناصر ورود به سفارت و کنسولگری عربستان  برخورد کنند. انتظار می رود که دستگاه قضایی موضوع را پیگیری و گزارش آن را اعلام کند. با این حال اعتقاد داریم رفتار مردم خشمگین ایران نتیجه عمل حکومت عربستان بود. آنها با اعدام شیخ نمر، مردم مسلمان را تحریک کردند. 
عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: عربستان بداند قطع رابطه با ایران و طرح کردن این موضوع در مجامع بین المللی نمی تواند پوششی برای جنایت اخیر آل سعود باشد.
 
به گفته سبحانی نیا برخی کشورها از چنین حوادث و جریان هایی سود می برند و به این جهت تلاش می کنند با حمایت از عربستان چهره ایران را در مجامع بین المللی مخدوش کنند. رژیم صهیونیستی یکی از این کشورها است که اختلاف بین شیعه و سنی و کشورهای منطقه را به سود خود می داند.
 
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انتظار می رود که دولت و وزارت امور خارجه کشور با اتخاذ تصمیمات دیپلماسی روندی که عربستان می خواهد علیه ایران در منطقه به را بیاندازد را خنثی و افکار عمومی را نسبت به جنایت اخیر آل سعود روشن کند.

خودشیرینی برای آل‌سعود به سبک امارات/ عمر کشور امارات از عمر درختان خیابان ولیعصر ایران کمتر است
 
وحید احمدی هم  در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به فراخواندن سفیر ایران به وزارت خارجه امارات گفت:  برخی موضع گیری ها و رفتارهای امارات کودکانه است زیرا عمر امارات به عنوان یک کشور از عمر درختان ولیعصر هم کمتر است.
 
نماینده مردم کنگاور،صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:  این کشورمعنی رفتار دیپلماتیک را نمی داند.
 
احمدی گفت: آنچه درطی مدت اخیر درعربستان رخ داده اعم از فاجعه منا، تقویت و حمایت از تروریست ها از سوی  سعودی ها و حتی اماراتی ها سیاست غلط و شکست خورده بود و چون حکام سعودی خود را در همه جا اعم از یمن و سوریه و عراق شکست خورده می بینند برای انحراف افکار عمومی به سمت دیگر اشتباه فاحشی داشتند و شیخ نمر را به شهادت رساندند.


 
وی ادامه داد: قطعا با این اتفاق روند نابودی رژیم آل سعود سرعت می گیرد و کشورهای حامی سعودی نیز وضعیت بهتری نسبت به سعودی ها ندارند؛ امارات نیزدرگیر جنگ در یمن  است و علیه مردم یمن وارد جنگ شده شد و دهها نظامی اش از بین رفتند.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:  از این منظر امارات احساس شکست می کند و به نوعی می خواهد عقده گشایی کند./
پایان پیام
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet