خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1394/10/20 10:25:40
سرویس سیاسی
شرکای غربی ریاض دیگر اعتنایی به عربستان نمی‌کنند

ناکامی دیپلماسی سعودی در جنگ سفارت‌خانه‌ها

سعودی‌ها که با بزرگ‌نمایی تسخیر سفارت عربستان در تهران تلاش می کردند با جنگ سفارت‌خانه‌ها اذهان عمومی را از اعدام شیخ نمر منحرف کنند ، به هدف خود دست نیافته‌اند.
ناکامی دیپلماسی سعودی در جنگ سفارت‌خانه‌ها سعودی‌ها که با بزرگ‌نمایی تسخیر سفارت عربستان در تهران تلاش می کردند با جنگ سفارت‌خانه‌ها اذهان عمومی را از اعدام شیخ نمر منحرف کنند ، به هدف خود دست نیافته‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201601105204223918.jpg ناکامی,دیپلماسی,سعودی,در,جنگ,سفارت‌خانه‌ها Icana
خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی- علی ودایع: سفارت خوش نقش و نگار ایران در ریاض اگرچه تخلیه شده‌است اما جمهوری‌اسلامی دیپلماسی منحصر به فردی از جنگ نرم را در مقابل جنون سعودی‌ها اتخاذ کرده‌است.
عربستان در چارچوب تروریسم دولتی اقدام به اعدام شیخ‌نمر کرده و سرکوب منتقدان سعودی را شدت بخشیده‌است اما استراتژی غیرانسانی شاهزاده‌های تکفیری مساله‌ای نیست که جامعه جهانی علی‌رغم استانداردهای دوگانه نمی‌تواند قبول کند.اعتراض به رویکرد غیرانسانی حکومت عربستان موضوعی است که ظرف یک هفته گذشته علی رغم پرداخت رشوه‌های میلیونی توسط سفرای عربستان در رسانه‌های غربی بروز و ظهور پیدا کرد.
به نوشته روزنامه بریتانیایی گاردین ، تهران و بسیاری از منتقدین رژیم سعودی باور دارند شیخ نمر النمر، روحانی برجسته شیعه، در شمار ناراضیان سیاسی بود که پس از یک فرایند دادرسی پنهان و نادرست به دست رژیم سعودی کشته شده است؛ ولی مقامات رژیم سعودی این را تفسیری نادرست می دانند. محمد بن سلمان، وزیر دفاع سعودی و جانشین ولیعهد، در گفتگویی نادر با اکونومیست، پافشاری می کند که دادگاه نمر منصفانه بوده است.
رسانه های رسمی نیز سرگرم دامن زدن به آتش دشمنی با ایران هستند. تلویزیون الخبریه پشت سر هم فیلم‌هایی از گفتگوی رسانه ها  با مردم را نشان می دهد که تصمیم ملک سلمان را برای گسستن پیوند با ایران ستایش می کنند.
سعودی‌ها برای تحت‌الشعاع قرار دادن اقدامات غیرانسانی به وقوع پیوسته ، آتش‌کشیده شدن سفارت عربستان توسط عوامل مشکوک و خودسر در تهران را در عملیاتی با عنوان «جنگ سفارت‌خانه‌ها» و شعار «انتفاضه عربی علیه ایران» در دستور کار قرار دادند.
عربستان در همین حال سفارت ایران در صنعا را مورد حمله هوایی قرار داد و به ساختمان آن خساراتی وارد کرد. اقدام جنگنده‌های سعودی نشان می‌دهد آنها تخاصم با ایران را در جبهه‌های گوناگون دنبال می کنند. سودان و بحرین کشورهایی هستند که به دلیل وابستگی دیکتاتورهای حاکم بر این کشورها با تهران قطع رابطه کردند اما عربستان آنچنان که باید خشنود نیست.
برخی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس همانند عمان به شدت در مقابل عربستان مقاومت کرده‌اند . کویت و امارات متحده عربی نیز دل سعودی‌ها را آنچنان که باید شاد نکردند. در اتحادیه عرب نیز اوضاع علی رغم موضع گیری های صورت گرفته وضعیت آنچنان بر وفق مراد سعودی‌ها نبوده است.
به نوشته گاردین، در میان جنگ دیپلماتیک سعودی‌ها با تهران ، غربی‌ها بیش از همه ریاض را رنجانده‌اند.آمریکا اگرچه منازعات خود با ایران را پس از امضای تفاهم برجام دارد اما این کاخ سفید دیگر حامی صد در صد سعودی‌ها نیست. اروپایی‌ها نیز جانب سعودی‌ها را نگرفتند و علاوه بر ابراز نگرانی در مورد اعدام‌های صورت گرفته نسبت به تشدید تنش با تهران هشدار دادند.   
سعودی‌ها در گوشه رینگ غائله‌ای که خود آغاز کردند گرفتار شده‌اند،حکومت آنها در آستانه فروپاشی قرار گرفته‌است و دیپلماسی آنها راه به جایی نبرده‌است.
  ایران‌هراسی در رسانه‌های غربی و تشدید اختلاف کشورهای مختلف با تهران موضوعی است که با جدیت توسط ریاض دنبال‌ می‌شود؛ هوشمندی و ذکاوت دیپلماتیک اقدامی است که می‌تواند زمین‌گیری سعودی‌ها را به شکستی سهمگین در معادلات جهانی تبدیل نماید.
پایان پیام/
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet