خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1394/10/20 12:56:00
سرویس صحن
نمایندگان موافق اصل هشتادوپنجی‌شدن طرح حمایت از مرمت بافت‌های فرهنگی، تاریخی:

گسترش صنعت توریسم، دلیل حمایت از طرح احیاء و مرمت بافت‌های فرهنگی، تاریخی

موافقان بررسی طرح احیاء و مرمت بافت‌های فرهنگی و تاریخی بر اساس اصل هشتاد و پنج به گسترش صنعت توریسم به عنوان یکی از دلایل حمایت خود اشاره کردند.
گسترش صنعت توریسم، دلیل حمایت از طرح احیاء و مرمت بافت‌های فرهنگی، تاریخی موافقان بررسی طرح احیاء و مرمت بافت‌های فرهنگی و تاریخی بر اساس اصل هشتاد و پنج به گسترش صنعت توریسم به عنوان یکی از دلایل حمایت خود اشاره کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201601102677577350.jpg گسترش,صنعت,توریسم،,دلیل,حمایت,از,طرح,,احیاء,و,مرمت,بافت‌های,فرهنگی،,تاریخی Icana
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان موافق در نشست علنی امروز (یکشنبه 20 دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح «حمایت از احیاء و مرمت بافت‌های فرهنگی- تاریخی و توانمندسازی ساکنین و مالکین» اظهار نظر کردند.

هنوز سیاست واحدی برای مقاوم سازی بناهای تاریخی وجود ندارد

بنابراین گزارش عطاءالله سلطانی صبور به عنوان نخستین نماینده موافق با این طرح با بیان اینکه خلاء طرح مذکور در جامعه کاملا محسوس است، گفت: جای سوال است که چرا کشور ما که به تاریخ و تمدن خود بسیار مفتخر است تاکنون چنین طرحی را مطرح و تصویب نکرده است. برخی از نمایندگان می‌گویند بهتر بود که لایحه برای این موضوع ارائه می‌شد. ما نیز موافق لایحه هستیم اما با توجه به این که دولت نیز با این طرح موافق است نباید وقت را بیشتر از این تلف کرد.
 
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 11 درصد مساحت تهران را بافت‌های فرسوده تشکیل داده‌اند که 15 درصد جمعیت در این قسمت زندگی می‌کنند، افزود: سایر شهرها نیز چنین نسبتی دارند، مثلا در استان همدان 1800 اثر تاریخی ثبت شده وجود دارد اما هنوز سیاست واحدی برای اداره و مقاومت سازی و مرمت آن‌ها تعیین و اجرا نشده است.
وی با تاکید بر اینکه اگر صنعت توریسم توسعه یابد قطعا به تنهایی می‌تواند تمام نیازهای مالی کشور را رفع کند، افزود: نسل جدید اطلاعات بسیار کمی از ابنیه تاریخی و فرهنگ و تاریخ ایران زمین دارند بنابراین ضرورت حفاظت و صیانت از این ابنیه بیش از پیش احساس می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: دولت به تنهایی قادر به حفاظت از این ابنیه نیست، به همین دلیل طرح فوق بخش خصوصی را با حفظ نظارت حاکمیت وارد کار کرده است.
 
منتظر لایحه ماندن، تنها سرمایه‌های ملی را بیش از پیش هدر می‌دهد

سلطانی صبور با بیان اینکه بی‌توجهی به ابنیه تاریخی ضرر و خسارت بسیاری به کشور وارد کرده است، گفت: تا کی باید منتظر آمدن یک لایحه که دغدغه اصل 75 قانون اساسی را ندارد، بشینیم. این طرح قصد دارد در 20 ماده بسیاری از مشکلات را حل کند و در صورت رها کردن آن اتفاقی نخواهد افتاد، همچنان که در سی و اندی سال پیش با نیامدن لایحه اتفاقی نفتاده است.

نماینده مردم همدان در مجلس با تاکید بر اینکه عدم تصویب این طرح به معنای از دست دادن سرمایه‌های بیشتر است، عنوان کرد: از نمایندگان می‌خواهم با تصویب طرح «حمایت از احیاء و مرمت بافت‌های فرهنگی- تاریخی و توانمندسازی ساکنین و مالکین» موافقت کنند.

بافت‌های تاریخی فرصتی برای افزایش ساخت و ساز و مسکن

بنابراین گزارش در ادامه محسن علیمردانی به عنوان یکی دیگر از موافقان این طرح عنوان کرد: بخش اعظمی از بافت‌های شهری فرسوده شده و اکنون به عنوان ضعف اجتماعی، اقتصادی، کالبدی و ... محسوب می‌شود و مدیریت غلط شهری سبب فرسوده شدن بافت‌های ارزشمند تاریخی نیز شده است. در حالیکه باید با همکاری تمام دستگاه‌ها و برنامه‌ریزی علمی و اجرایی حرفه‌ای به بافت‌های تاریخی به عنوان نقطه قوت نگاه شود.
 
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط رکود بازار زمین و مسکن بافت های تاریخی سرمایه محسوب می شوند، افزود: به این بافت‌ها باید به عنوان فرصتی جهت رونق ساخت و ساز و ایجاد اشتغال و افزایش مسکن نگاه کرد.

وی با بیان اینکه حدود 70 هزار بافت فرسوده در کشور وجود دارد که 17 میلیون نفر ساکن این مناطق هستند، اضافه کرد: عمر ساختمان‌ها در ایران بسیار پایین است، به همین دلیل هرسال به تعداد ساختمان‌های فرسوده افزوده می شود و با گسترش و توسعه غیر منطقی شهرها و عدم بازسازی مشکلات مختلفی مانند ترافیک و آلودگی هوا افزایش پیدا کرده‌اند.
علیمردانی با بیان اینکه متاسفانه ما شهرسازی را برای کالبد آن می‌خواهیم نه برای شهروندان، تاکید کرد: شهرسازی شهروند محور مدت‌هاست که تحت عنوان عمران و آبادی اقدامات اجرایی مانند بازسازی منازل، پل سازی، راه سازی و ... را تحت شعاع قرار داده است، لذا باید در بازآفرینی شهری به دو مورد اساسی توجه کرد.
 
بازسازی شهرها به گسترش صنعت توریسم کمک می‌کند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه هویت شهروندی و هویت شهری دو اصل اساسی و جدایی ناپذیر در بازآفرینی شهری است، ادامه داد: باید به کمک بخش خصوصی به احیای شهرها و بافت‌های مناطق فرسوده کمک کرد. این اقدام به توسعه صنعت توریسم در کشور نیز کمک خواهد کرد، در حالیکه معتقدم ایران یک هزارم از صنعت توریسم جهان سهم دارد.  

وی به فواید طرح فوق اشاره کرد و افزود: از جمله این فواید می‌توان به مکلف شدن بانک ها جهت مرمت و احیای بافت‌های فرسوده با اختصاص تسهیلات بانکی اشاره کرد. همچنین تسهیلات خوبی به شهروندان جهت بازسازی اماکن و منازل خود داده می‌شود.

علیمردانی همچنین ادامه داد: طرح «حمایت از احیاء و مرمت بافت‌های فرهنگی- تاریخی و توانمندسازی ساکنین و مالکین» سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را به برگزاری دوره های تخصصی تربیت نیروی متخصص در مرمت شهری مکلف کرده است. همچنین در این طرح اگر شخصی اقدام به ساخت و ساز غیر علمی کند کمیسیون ماده 100 با آن بسیار جدی برخورد خواهد کرد.

نماینده مردم زنجان و طارم با درخواست از همتایان خود جهت موافقت با این طرح گفت: طرح فوق دارای روش‌های استراتژیک و عملیاتی برای احیاء بافت‌های تاریخی است./
پایان پیام
کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet