هدر موبایل
1394/10/22 15:48:16
سرویس فرهنگی
ندیمی با اشاره به ثبت جهانی نستعلیق ایرانی مطرح کرد:

ثبت جهانی میراث ملموس و ناملموس کشور، گامی در راستای تحقق اقتصاد بدون نفت

سخنگوی فراکسیون رسانه و هنر مجلس که ثبت جهانی میراث ملموس و ناملموس را گامی درراستای تحقق اقتصاد بدون نفت می‌داند، معتقداست ثبت جهانی خط نستعلیق راهی برای ورود خوشنویسان به خارج از کشور و تغییر نگرش دنیا نسبت به روحیات ایرانیان می‌شود.
ثبت جهانی میراث ملموس و ناملموس کشور، گامی در راستای تحقق اقتصاد بدون نفت سخنگوی فراکسیون رسانه و هنر مجلس که ثبت جهانی میراث ملموس و ناملموس را گامی درراستای تحقق اقتصاد بدون نفت می‌داند، معتقداست ثبت جهانی خط نستعلیق راهی برای ورود خوشنویسان به خارج از کشور و تغییر نگرش دنیا نسبت به روحیات ایرانیان می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201601101868199421.jpg ثبت,جهانی,میراث,ملموس,و,ناملموس,کشور،,گامی,در,راستای,تحقق,اقتصاد,بدون,نفت, Icana

ابوذر ندیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه ارتباط مستقیمی بین ثبت جهانی هنرهای ایرانی در حافظه جهانی و جذب گردشگر و سرمایه گذار داخلی و خارجی وجود دارد، گفت: ثبت جهانی میراث تاریخی، فرهنگی یا آنچه موسوم به میراث معنوی و ناملموس کشورهاست، منجر به نوعی معرفی در سامانه های خاص می شود که امکان بازاریابی و ارتباطات جهانی را برای هنرمندان داخلی و فرصت بهسازی تصویر کشورها را به وجود می آورد.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: هر اقدامی که منجر به ثبت جهانی داشته های وطنی اعم از میراث ملموس و ناملموس شود، برای ما مثبت است و می تواند در راستای تحقق اقتصاد بدون نفت باشد.

وی در ادامه در خصوص اهمیت ثبت آثار هنری در سطح جهانی بیان کرد: در حالت عادی ممکن است آثار هنری ما به چشم نیاید و حتی با بازاریابی به آن دسته از افرادی که علاقمند هستند معرفی نشود از این رو با ثبت در سامانه های مخصوص خود می تواند از سوی افراد صاحب هنر شناسایی و مشاهده شود.

ندیمی ادامه داد: همچنین بازاری برای فروش کارهای خوشنویسان ایجاد می شود و انواع نقاشی‌خط های ایرانی به دید جهانیان و علاقمندان می رسد که شرکت های داخلی می توانند از این ظرفیت استفاده کنند و سفارش کار بپذیرند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین عنوان کرد: هم اکنون نیز هنر خط ایرانی حالتی جهانی به خود گرفته است چنانچه شخصا بسیاری از پوشاک و لوازم تزئینی خارجی را مشاهده کرده ام که با خط و نوشته های ایرانی تزئین شده اند؛ از این رو این ظرفیت وجود دارد که این هنر بر روی کارهای مختلف نقش بسته و به خارج از کشور صادر شود.

سخنگوی فراکسیون رسانه و هنر مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: با فرا مرزی شدن هنر خط نستعلیق به واسطه ثبت جهانی، حتی ممکن است بسیاری از علاقمندان خارجی اقدام به یادگیری این هنر کنند و درخواست حضور خوشنویسان ایرانی در کشورهای خود را داشته باشند که همین ارتباط هنرمندان باعث تغییر نگرش دنیا نسبت به روحیات ایرانیان خواهد شد.

به گزارش خانه ملت،‌ اخیرا رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران اعلام کرده لایحه ثبت جهانی نستعلیق ایرانی با در نظر گرفتن ابعاد و فاکتورهای لازم برای دفاع از این هنر ایرانی آماده شده و در نوبت بررسی قرار گرفته است و احتمالا در بهار سال آینده به ثبت می رسد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet