آغاز هفته وحدت
1394/10/29 10:57:31
سرویس صحن
باهنر در پاسخ به اخطار کوچک‌زاده؛

احتمال بررسی لوایح بودجه و برنامه در صحن علنی سال 95

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه سال ۹۵ باید زیر سایه برنامه ششم توسعه تصویب شود، به همین دلیل در هیات رئیسه مجلس بحث‌هایی شد که احتمالا براساس آن و صحبت‌های رئیس مجلس، هیچکدام از لوایح بودجه و برنامه را نتوانیم در سال جاری به تصویب برسانیم.
احتمال بررسی لوایح بودجه و برنامه در صحن علنی سال 95 نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه سال 95 باید زیر سایه برنامه ششم توسعه تصویب شود، به همین دلیل در هیات رئیسه مجلس بحث‌هایی شد که احتمالا براساس آن و صحبت‌های رئیس مجلس، هیچکدام از لوایح بودجه و برنامه را نتوانیم در سال جاری به تصویب برسانیم. https://cdn.icana.ir/d/019/126131.jpg احتمال,بررسی,لوایح,بودجه,و,برنامه,در,صحن,علنی,سال,95 Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،" مهدی کوچک‌زاده"در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 29 دی‌) مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی،گفت: براساس اصل 67 قانون اساسی مبنی براینکه همه نمایندگان در برابر قرآن کریم سوگند یاد کرده‌اند و باید به قانون عمل کنیم و باید توجه داشت آن چیزی که از سوی دولت به مجلس ارائه شده و صحبت از آن می‌شود، لایحه برنامه است، در حالی که آنچه که دولت ارائه داده است، برنامه نیست و حتی روی جلد آن نوشته لایحه احکام مورد نیاز اجرای برنامه ششم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در برنامه‌های توسعه گذشته حدود 260 ماده درج شده بود، اما در برنامه‌ای که دولت ارائه کرده 30 بند وجود دارد و برای مثال بند دوم ماده یک را بخوانید تا ببینید آیا واقعا برنامه است؟ از نظر بنده که رشته تحصیلی‌ام برنامه نبوده و در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فعالیت نداشته‌ام،حداقلش این است که زمان‌بندی لازم برای دستیابی به اهداف معین در یک دوره معین زمانی است.

وی افزود: اینکه به طور مثال "عوارض دریافتی از شهرداری برای تصفیه هوا به کجا واریز شود" این که برنامه نیست.

کوچک‌زاده گفت: نکته دیگر اینکه بودجه‌ای که قرار است مصوب شود، براساس ماده 186 آیین‌نامه باید بعد از اینکه دولت بودجه را تحویل داد، چاپ و توزیع شود ولی تا امروز این اتفاق نیفتاده است و زمان پیشنهاد نمایندگان نباید اعمال شود. بی‌توجهی‌های کم‌کم به قانون باعث سردرگمی کشور می‌شود، بنابراین ما نمی‌توانیم بودجه را پس از تصویب برنامه مصوب کنیم. بنابراین باید تدابیری اتخاذ شود.

محمدرضا باهنر رئیس نشست علنی مجلس در پاسخ به این نماینده گفت: مطالبی که عنوان شد قابل تأمل است. اما باید توجه داشت عنوان برنامه توسعه در قانون اساسی وجود ندارد و این تفاهمی است که در حال انجام است و برنامه‌های توسعه‌ای کشور در حال بررسی است. اما در حال حاضر دولت عنوانش را احکام مورد نیاز اجرای برنامه ششم نامگذاری کرده است. در صورت ضرورت می‌توانیم عنوان و مواد را تغییر دهیم و باید در کمیسیون و جلسات در این رابطه دست یابیم.

وی ادامه داد: بودجه سال 95 باید زیر سایه برنامه ششم توسعه تصویب شود، به همین دلیل در هیات رئیسه مجلس بحث‌هایی شد که احتمال زیاد براساس آن و صحبت‌های رئیس مجلس، هیچکدام از لوایح بودجه و برنامه را نتوانیم در سال جاری به تصویب برسانیم و قاعدتاً جلسات علنی بررسی بودجه در سال آینده خواهد بود. البته باید قبل از همه اینها بحث بررسی چنددوازدهم بودجه مطرح شود که دولت از ابتدای فروردین مشکلی در این‌خصوص نداشته باشد.

باهنر تاکیدکرد: در جلسات علنی اول برنامه ششم توسعه بررسی و سپس بودجه بررسی خواهد شد. نکته دیگر اینکه از امروز بودجه در اختیار نمایندگان قرار داده شده و زمان ارائه پیشنهادات نمایندگان از امروز لحاظ خواهد شد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet