هدر موبایل
1394/11/11 09:19:44
سرویس فرهنگی
کوچکی نژاد مطرح کرد:

مجازات کیفری برای عاملان خریدوفروش پایان‌نامه و مقالات علمی

نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس معتقد است خریدوفروش آثار علمی منجر به کاهش اعتبار نظام آموزش عالی می‌شود که «لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» در همین راستا مجازات قانونی برای عاملین آن تعیین کرده است.
مجازات کیفری برای عاملان خریدوفروش پایان‌نامه و مقالات علمی نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس معتقد است خریدوفروش آثار علمی منجر به کاهش اعتبار نظام آموزش عالی می‌شود که «لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» در همین راستا مجازات قانونی برای عاملین آن تعیین کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/125325.jpg مجازات,کیفری,برای,عاملان,خریدوفروش,پایان‌نامه,و,مقالات,علمی Icana

جبار کوچکی نژاد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به توضیحاتی درخصوص ضرورت‌های لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی اشاره کرد و گفت: اصالت آثار علمی و پژوهشی که در نهایت منجر به اعتبار نظام آموزش عالی می شود جزء مسائلی است که مشکلات آن، طی سال های اخیر دامن‌گیر حوزه علم شده است؛ چنانچه شاهد واگذاری و خرید و فروش پایان‌نامه‌ها و کارهای تحقیقی از سوی افراد به خصوص دانشجویان هستیم.

ضرورت وجود سازوکار برای مقابله با خریدوفروش پروژه‌های تحقیقاتی و علمی و حمایت از صاحبان آثار

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از آنجایی که فرایند غیرقانونی واگذاری پروژه‌های تحقیقاتی به غیر، در میان دانشجویان و ساختار آموزش عالی کشور و خارج از آن در میان فروشندگان وجود دارد، لازم بود ساز و کار حقوقی روشنی در این خصوص شکل گیرد.

وی افزود: از آنجایی که هیچ ضمانت اجرایی کیفری مناسب با خریدوفروش و واگذاری تحقیقات علمی به خصوص پایان‌نامه‌ها و مقالات وجود ندارد، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر آن شد تا لایحه ای تحت عنوان «مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» به مجلس ارائه کند که بر اساس آن از دانش، علم و فناوری حمایت می شود تا دستبردی به آثار علمی صورت نگیرد و در صورت بروز آن، قانونی برای برخورد وجود داشته باشد.

کوچکی نژاد در ادامه یادآور شد: در بخشی از ماده واحده لایحه «مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» که دارای 7 تبصره است، مجازات جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی درجه 7 برای افراد حقیقی و حقوقی که قصد انتفاع مالی یا کسب نمره از محل خرید و فروش تحقیقات علمی را دارند، مشخص شده است.

عاملان تبلیغات خریدوفروش پایان‌نامه نیز مجازات کیفری دارند

وی ادامه داد: طبق این لایحه در کنار مرتکبین اصلی خرید و فروش، برای نهادها و افراد تبیلغ کننده این موضوع نیز مجازات هایی در نظر گرفته شده است؛ همچنین در صورت احراز تقلب در ارائه اثر علمی از سوی دانشجو که منجر به کسب مدرک تحصیلی شده باشد، آن مدرک فاقد اعتبار می شود لذا به طور کل دولت و مجلس سعی دارند راه قانونی برای پیگرد موارد واگذاری آثار علمی به صورت غیرقانونی ایجاد کنند.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان به روند بررسی این لایحه در مجلس اشاره و اظهار کرد: کمیسیون آموزش و تحقیقات به عنوان کمیسیون اصلی بررسی این لایحه است که برای ادامه بررسی آن قرار شد کمیسیون مشترکی متشکل از کمیسیون‌های تخصصی آموزش و تحقیقات، اجتماعی، حقوقی و قضایی و شوراها و امور داخلی کشور تشکیل شود، ضمن اینکه امیدواریم تا پایان مجلس کنونی این لایحه در این کمیسیون تصویب و آماده ارائه به صحن علنی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet