شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/07/08 17:02:00
سرویس صحن

گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره سوال اعلمی از وزیر ارتباطات قرائت شد

کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی وزارت ارتباطات و فناوری را موظف کرد برای انجام وظیفه قانونی خود در فیلترینگ تمامی سایت‌های مستهجن، نرم افزار جامع‌تری تهیه نماید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، براساس گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره سوال اعلمی از وزیر ارتباطات که در جلسه علنی امروز مجلس توسط کاتوزیان، نایب رئیس کمیسیون قرائت شد، این وزارتخانه در فیلترینگ تمامی سایت‌های مستهجن موفق نبوده است و نیازمند  نرم افزار جامع تری می‌باشد.

اعلمی از سلیمانی وزیر ارتباطات پرسیده بود: آزادی بیان و مبادله آزاد اطلاعات از حقوق مسلم شهروندی است مبنای قانونی فیلترگذاری سایت های مجاز خبری، سیاسی، فنی و تخصصی و خدمات دهی به کاربران اینترنتی چیست؟ مدتی است که سایت های سیاسی، علمی و تخصصی و خدمات دهی به کاربران اینترنتی نظیر امروز، رویداد، ملی مذهبی، روز آن لاین و ... فیلترگذاری شده است. از طرفی استفاده ناصحیح از کلمات کلیدی برای فیلتر کردن سایت های اینترنتی سبب مسدود شدن بسیاری از سایت های مجاز که ادامه فعالیت آنها منع قانونی ندارد، شده است. از طرفی عدم انعطاف در طبقه بندی کاربران باعث سوق پیدا کردن مراکز و سازمان ها به استفاده از ارتباطات اینترنتی خصوصی و انعقاد قرارداد با شرکت های خصوصی داخلی یا خارجی شده است. نظر به حقوق مسلم شهروندان در آزادی بیان و مبادله آزاد اطلاعات، مبنای این قبیل تصمیمات چیست؟ و چه اقدامی در جهت تامین حقوق مشروع کاربران و افزایش تعداد کاربران اینترنتی به عمل آورده اید؟

اما به دلیل اینکه نماینده تبریز از توضیحات وزیر ارتباطات قانع نشده بود، سوال وی جهت بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع و کمیته مخابرات محول شد که کمیته مزبور پس از بررسی نظر خود را به کمیسیون ارائه کرد و گزارش کمیته تخصصی امروز در صحن علنی قرائت شد.

در گزارش این کمیته در مورد پاسخ وزیر ارتباطات به چند نکته اساسی به شرح زیر اشاره شده است:

1- کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ از سال 81 توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصویب و توسط رئیس جمهور وقت برای اجرا ابلاغ شده است. این کمیته متشکل از وزارت اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما می باشد و وزارت ارتباطات تنها مجری مصوبات این کمیته بوده و عضو آن نیز نمی باشد. همچنین مصوبات قوه قضاییه و دادگاه ها را اجرا می کند.

2- آمار مربوط به افزایش ضریب نفوذ اینترنت در ایران در سال های اخیر و اقدامات انجام شده این وزارتخانه که بخشی از پاسخ وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات بود، ارتباط چندانی به سوالی که نماینده محترم نداشته است و بیشتر گزارش عملکرد بوده است.

3- اگر چه فیلترینگ سایت های مستهجن مورد تایید سوال کننده محترم بوده است ولی علی رغم اینکه فیترینگ سایت ها در حال حاضر نسبت به گذشته تشدید شده است، این وزارتخانه در فیلترینگ تمامی سایت های مستهجن هم موفق نبوده است و نیاز به نرم افزار جامع تری می باشند و پاسخ داده شده مقصود سوال کننده را برآورده نمی سازد.

4- با توجه به خلا قانونی در مورد فیلترینگ و سامان دهی سایت ها، آنچه انجام می شود صرفا براساس ابلاغیه رئیس جمهور وقت در سال 81 ملاک عمل می باشد که سلیقه کمیته مصادیق است، نیاز به ارائه لایحه ای از طرف دولت در این مورد مشهود است.

در نهایت کمیسیون صنایع اعلام کرد: هرچند پاسخ وزیر از نظر سوال کننده محترم قانع کننده نبود لکن امید است با تهیه نرم افزار جامع تر، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه قانونی خود را در این خصوص بنحو مطلوب انجام دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet