خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1394/11/18 12:17:54
سرویس اجتماعی
سعیدی انتقاد کرد:

حضور غیرقانونی کارگران غیرایرانی در مشاغل ساختمانی/ تخلف کارفرمایان در بکارگیری اتباع غیرمجاز

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از حضور کارگران غیرایرانی در مشاغل ساختمانی، تصریح کرد: در برخی استان ها کارفرمایان با بکارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز حق کارگران داخلی را تضییع می‌کنند.
حضور غیرقانونی کارگران غیرایرانی در مشاغل ساختمانی/ تخلف کارفرمایان در بکارگیری اتباع غیرمجاز عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از حضور کارگران غیرایرانی در مشاغل ساختمانی، تصریح کرد: در برخی استان ها کارفرمایان با بکارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز حق کارگران داخلی را تضییع می‌کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/104256.jpg حضور,غیرقانونی,کارگران,غیرایرانی,در,مشاغل,ساختمانی/,تخلف,کارفرمایان,در,بکارگیری,اتباع,غیرمجاز Icana

محمداسماعیل سعیدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، بر ضرورت حمایت از حقوق کارگران ساختمانی تاکید کرد وافزود: تشکیل صندوق بیمه بیکاری کارگران ساختمانی در حمایت از کارگران حرکتی بسیار ارزشمند است و به طور حتم اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس در جهت راه اندازی آن تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت.

 

ضرورت تقویت آموزش کارگران ساختمانی

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت تقویت آموزش کارگران فصلی تاکید کرد وافزود: باید از حقوق کارگران بدون هیچ چشم پوشی دفاع کرد؛ آموزش و فرهنگ سازی در این زمینه باید تقویت شود تا حوادث ناشی از کار کاهش یابد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تشریح مشکلات کارگران ساختمانی، گفت: در شرایطی که ساخت وساز در حالت رکود به سر می‌برد کارگران عملا با بیکاری اجباری مواجه و فشار زیادی را متحمل می‌شوند بنابراین برای امرار معاش و کسب روزی به مشاغل کاذب روی می آورند و به معضلات اجتماعی دامن می زنند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر کارگرانی هستند که در طول سال  به دلیل بیکاری با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه هستند، بنابراین با توجه به شرایط رکورد و فصلی بودن مشاغل این قشر،  راه اندازی صندوق بیمه بیکاری کارگران ساختمانی می تواند بخشی از مشکلات این قشر را مرتفع کند.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، تشکیل صندوق بیمه بیکاری کارگران ساختمانی را در جهت رفع برخی از مشکلات این قشر موثر خواند و گفت: با توجه به رکود حاکم بر کشور، چنین اقدامی بسیار ارزنده و مثبت است.

 

لزوم ثبت اطلاعات کارگران ساختمانی کشور برای سهولت در بکارگیری آنها

سعیدی بر ضرورت ثبت اطلاعات کارگران ساختمانی کشور برای سهولت در بکارگیری آنها تاکید کرد و ادامه داد: از آنجایی که بکارگیری کارگران با عدالت انجام نمی شود بنابراین بهتر است شهرداری ها تمامی  مشخصات شغلی و مهارتی این قشر را در مجموعه ای ثبت کنند تا بکارگیری آنها به راحتی انجام شود.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، ادامه داد: در پی اینکه اوج کاری کارگران ساختمانی مختص به فصل گرما است بهتر است تمهیداتی از سوی متولیان اندیشیده شود تا این قشر در فصل سرما با مشکلات معیشتی روبرو نشوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم،  با یادآوری حضور کارگران غیرایرانی در مشاغل ساختمانی کشور، تصریح کرد: در حالی حضور  این کارگران فرصت های شغلی را از کارگران کشور گرفته که برخی کارفرمایان بدون کارت شناسایی و اقامت آنها را به کار می گیرند.

سعیدی ادامه داد: متاسفانه در برخی استان ها کارفرمایان با بکارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز حق کارگران کشور را تضییع می کنند در حالی که بکارگیری اتباع بیگانه باید بر اساس چهارچوب،  ضوابط و نقشه راه مشخص انجام گیرد.

 

تعیین تکلیف وضعیت کارگران غیرایرانی الزامی است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نهم، تعیین تکلیف وضعیت کارگران غیرایرانی را در مشاغل ساختمانی ضروری خواند و تاکید کرد: وزارت کشور باید با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وضعیت کارگران ساختمانی غیرایرانی را تعیین تکلیف کند؛  چنانچه این افراد ساماندهی نشوند در آینده ای نزدیک بازار کار را اشغال و کشور را با مشکلات زیادی مواجه می کنند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس نهم، ادامه داد: بهتر است کارگران ساختمانی غیرایرانی بر حسب تخصص و رشته های کاری ساماندهی شوند که در صورتی که به رشته خاصی نیاز داشتیم از آنها استفاده و در غیراینصورت از کارگران کشور استفاده شود بنابراین بکارگیری آنها بدون هیچ گونه پیش زمینه و به صورت فله ای اقدام شایسته ای نیست.

 

ضرورت ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز / وزارت کشور لایحه ساماندهی اتباع بیگانه را به مجلس ارائه کند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس،  بر ضرورت ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز تاکید کرد و افزود: ضروری است وزارت کشور هر چه سریعتر لایحه ساماندهی اتباع بیگانه غیرمجاز را به مجلس ارائه کند تا از بکارگیری کارگران خارجی غیرمجاز جلوگیری شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر چندی پیش در جمع کارگران ساختمانی، گفت: یکی از اقدامات حمایتی از کارگران ساختمانی این است که مجلس با همکاری تشکل‌های صنفی کارگران ساختمانی و تامین اجتماعی، یک صندوق ویژه برای پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کارگران ساختمانی بیکار شده تشکیل دهد تا بتوان در صورت مواجهه دوباره با شرایط رکودی چند سال گذشته از این افراد جامعه حمایت کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet