هدر موبایل
1394/11/19 11:05:09
سرویس سیاسی
تحقق شعار انتخاباتی 92 روحانی در 94؛

مهر اعتبار بر پاسپورت ایرانی با دیپلماسی معقول دولت روحانی

اقدمات مثبت دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم، نشان داد که عرصه دیپلماسی مکان مناسبی برای ماجراجویی نیست، همانطور که نباید تعامل برادرانه را از جامعه جهانی انتظار داشت و با این نگاه بود که پاسپورت ایرانی عزتی دوباره یافت.
مهر اعتبار بر پاسپورت ایرانی با دیپلماسی معقول دولت روحانی اقدمات مثبت دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم، نشان داد که عرصه دیپلماسی مکان مناسبی برای ماجراجویی نیست، همانطور که نباید تعامل برادرانه را از جامعه جهانی انتظار داشت و با این نگاه بود که پاسپورت ایرانی عزتی دوباره یافت. https://cdn.icana.ir/d/019/201602100804539088.jpg مهر,اعتبار,بر,پاسپورت,ایرانی,با,دیپلماسی,معقول,دولت,روحانی Icana

گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت; "عزت بخشیدن به پاسپورت ایرانی" گزاره ای است که در محافل سیاسی همه اذهان را به سمت انتخابات ریاست جمهوری سال 92 معطوف می سازد که با خلق حماسه ای سیاسی از سوی مردم، دولتی با ریاست جمهوری آقای روحانی بر مسند امور اجرائی کشور مسلط شد. در طول تبلیغات پیش از برگزاری انتخابات 24 خرداد 92، همه نامزدهای ریاست جمهوری شعارهایی را عنوان می کردند که محور اصلی دولت های احتمالی آینده بود اما در میان نامزدهای آن روز، آقای روحانی از پیگیری موضوع اعتبار بخشی به پاسپورت ایرانی می گفت و برنامه های دولت احتمالی آینده خود را حول آن تشریح می کرد.

"عزت بخشیدن به پاسپورت ایرانی" را می توان در دو معنای عام و خاص به کاربرد و معنا کرد. معنای خاص اعتبار بخشی به پاسپورت ایرانی را می توان به لحاظ فنی و تخصصی در نظر گرفت که برخی از افراد مطلع در این بخش نیز، به این شعار آقای روحانی در معنای خاص خودش پرداخته اند و اتفاقا اثبات کرده اند که شعار انتخاباتی رئیس دولت یازدهم در خصوص اعتبار بخشی به پاسپورت ایرانی در معنای خاص خودش محقق شده است.

افراد مطلع در زمینه سنجش اعتبار پاسپورت، در مطالب خود عنوان کرده اند که تسهیل و لغو ویزا یکی از مهم ترین شاخصه های تامین امنیت در کشورهای متبوع به شمار می رود و همچنین توانایی یک کشور در لغو روادید متقابل، شاخصی مهم در توسعه سیاسی و اجتماعی است که از ویژگی های سیاست خارجی کارآمد دولت ها محسوب می شود.

انتشار خبر عملیاتی شدن موافقت‌نامه تسهیل در صدور روادید بین ایران و روسیه برای بازرگانان، دانشجویان، و شرکت‌کنندگان در برنامه‌های علمی و فرهنگی نیز بر همین امر صحه می گذارد. همچنین مقام‌های روس موافقت نامه تسهیل صدور روادید بین ایران و روسیه را گام مهمی در تحکیم همکاری‌ها میان دو کشور می دانند، بدیهی است که عملیاتی شدن موافقت نامه تسهیل فرآیندهای صدور روادید بین تهران و مسکو برای برخی گروه‌های خاص از شهروندان دو کشور، در شرایطی که طرف مقابل نیز کشوری تاثیرگذار در عرصه های جهانی و دارای وزن سیاسی خاص مانند روسیه است، نشان از تحقق شعار دولت در معنای خاص آن را دارد.

هدف از آنکه در این مطلب دو معنای عام و خاص را برای "عزت بخشیدن به پاسپورت ایرانی" در نظر گرفتیم این بود که برخی از اقدامات و فعالیت های دیپلماتیک دولت، ممکن است به طور مستقیم جایگاه پاسپورت ایرانی را با شاخص هایی که مد نظر آن موسسات و اندیشکده ها برای تعیین جایگاه پاسپورت کشورهای مختلف است، مرتبط نباشد ولی این فعالیت های دولت یازدهم نحوه تعامل جامعه جهانی با کشور جمهوری اسلامی ایران و افراد تابع آن را دچار تحولی بزرگ کرده است، که ما آن را معنای عام "عزت بخشیدن به پاسپورت ایرانی" می گیریم.

حل مسئله هسته ای که همگان در جمهوری اسلامی ایران به دنبال حل آن بودند از جمله اقدامات مثبت دولت در بالا بردن جایگاه جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل و تعامل های جهانی است. مختومه اعلام شدن پرونده PMD که همواره دستاویزی برای ایجاد مانع توسط دشمنان بر سر راه کشور بود نیز از جمله فعالیت های مثبت دولت در عرصه دیپلماسی بود که می توان آن را نقطه عطفی دانست و تعامل های جامعه جهانی با ایران پس از مختومه اعلام شدن این پرونده را در فصل جدیدی مشاهده کرد.

اقدمات مثبت دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم، نشان داد که عرصه دیپلماسی مکان مناسبی برای ماجراجویی نیست، همانطور که نباید تعامل برادرانه را از جامعه جهانی انتظار داشت؛ چون همواره این منافع کشورهاست که رفتار آن ها در عرصه سیاست خارجی شکل می دهد و نباید به دلیل ماجراجویی های بی نتیجه منافع کشور خود را به خطر انداخت.

نحوه برخورد مسئولان سایر کشورها با ایران، وقع نهادن به نظرات ایران در تحولات بین المللی و منطقه ای نیز در کنار ایجاد رابطه با کشورهایی که از وزن سیاسی مطلوبی در عرصه بین الملل برخوردار هستند، از عواملی به حساب می آیند که می توان در معنای عام "عزت یافتن پاسپورت ایرانی" به حساب آورد.

فراموش نباید کرد که این تحول در عرصه دیپلماسی کشور همانطور که در ابتدا اشاره شد، حاصل نمی شد مگر با خلق حماسه ای سیاسی، که در 24 خرداد 92 محقق شد و پس از آن، همدلی همه ارکان نظام تحت رهنمودهای مقام معظم رهبری سبب شد تا جایگاه ایران و ایرانی، عزتی افزون بیابد.

در همین راستا گفت وگوهایی را با نمایندگان مجلس شورای اسلامی ترتیب داده ایم تا نظرات آن ها را پیرامون برداشت شان از منظور حسن روحانی در خصوص شعار انتخاباتی سال 92 را جویا شویم. آنچه در ادامه می آید گفت وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

دولت روحانی در عزت بخشیدن به پاسپورت ایرانی موفق عمل کرد

علی مطهری در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در خصوص شعار حسن روحانی در ایام انتخابات مبنی بر بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی و منظور وی از این شعار، اظهار داشت: فکر می کنم منظور آقای روحانی از این شعار بالا بردن جایگاه ایران در دنیا بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به میزان تحقق این شعار انتخاباتی، بیان کرد: به نظر من پس از پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 شعار بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی تا حد زیادی محقق شده است.

علی مطهری در خانه ملت علی مطهری در خانه ملت3406758/14/2013 6:38:35 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/44017_Thum.jpg
علی مطهری در خانه ملت

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به معیارهای خود برای بیان این موضوع اشاره کرد و گفت: نگاهی که امروز دنیای غرب به ایران دارد با نگاهی که در گذشته بر ایران می رفت خیلی تفاوت دارد.

مطهری با بیان اینکه امروز دنیا بر روی ایران از جهت سیاسی و اقتصادی حساب می کند، ادامه داد: امروز کشورهای دنیا ایران را در مسائل جهانی شرکت می دهند و نسبت به ایران ابراز نیاز می کنند که به صورت کلی همه این مسائل نشان می دهد جایگاه کشور بالا رفته است.

وی با بیان اینکه بخشی از این تغییری که در جایگاه ایران به وجود آمده است ناشی از توافق هسته ای برجام است، افزود: استقبالی که در سفر اخیر رئیس جمهوری به فرانسه و ایتالیا صورت گرفت نیز نشان دهنده این است که غربی ها برای ایران احترام ویژه ای قائل هستند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منتقدان دولت حق اظهار نظر دارند ولی بدیهیات موجود را نمی توان انکار کرد و مردم هم حرف حق را به خوبی تشخیص می دهند، اظهار داشت: روشن است که در دولت فعلی مخصوصا بعد از اجرای برجام، جایگاه ایران در جهان ارتقاء پیدا کرده است.

 

رفتارهای تنش زای دولت قبل پاسپورت ایرانی را بی حرمت کرد/دولت روحانی جنگ سرد علیه ایران را پایان داد

 

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در خصوص شعار حسن روحانی در ایام انتخابات مبنی بر عزت بخشیدن به پاسپورت ایرانی و منظور وی از این شعار، اظهار داشت: متاسفانه بعضی از رفتارهای تنش زا در دولت های گذشته موجبات کاهش سطح اجتماعی ایرانیان در جهان شده بود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مقامات عالی کشور تنش هایی را که با برخی از کشورها ایجاد می کردند سبب می شد تا یک خصومت بدون جنگ با سایر کشورها ایجاد شود که می توان آن را جنگ سرد نامید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دولت گذشته سیاست دشمن تراشی پیگیری می شد، ادامه داد: دولت آقای روحانی در حال حاضر به دنبال برقراری روابط دوستانه با سایر کشورها است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی3406758/15/2013 1:27:25 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/44166_Thum.jpg
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی

 

جعفرزاده این آبادی با اشاره به اینکه سیاست های دولت فعلی نتیجه روابط محترمانه سایر کشورها در قبال مردم ایران است، گفت: دیپلماسی دولت آقای روحانی ضمن  حفظ عزتمندی مردم با سایر کشورها روابط خود را پیگیری می کند.

وی با اشاره به اینکه دولت در عزت بخشیدن به پاسپورت ایرانی موفق بوده است، افزود: پس از روی کار آمدن دولت فعلی به کشورهایی که به مردم ما احترام می گذارند و به منافع ملی کشور خسارتی را وارد نمی کنند، روابط متقابلا حسنه ای را در پیش می گیریم.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان اینکه ارزیابی از استراتژی سیاست خارجی دولت خوب است، اظهار داشت: وقتی مردم ایران به مسافرت خارجی می روند تغییر محسوسی را در برخورد با ایرانی ها مشاهده می کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در گذشته چون در عرصه سیاست خارجی مرتب فحاشی ، بددهنی و درگیری با تمام دنیا صورت می گرفت، جنگ سردی به وجود آمده بود که الان کاهش یافته است.

 

شهروند ایرانی در دولت روحانی به منزلت واقعی خود رسید/برجام سبب رفع ایران هراسی در جهان شد

 

نوذر شفیعی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در خصوص شعار حسن روحانی در ایام انتخابات مبنی بر عزت بخشیدن به پاسپورت ایرانی و منظور وی از این شعار، اظهار داشت: منظور آقای روحانی از عزت بخشیدن به پاسپورت ایرانی مقابله با جو روانی بود که برخی از کشورها بر علیه ایران به وجود آورده بودند.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران هراسی در منطقه و جهان پیش از آغاز دولت آقای روحانی شکل گرفته بود، بیان کرد: در دولت آقای روحانی با رفع ایران هراسی ها شهروند ایرانی منزلت اصیل و واقعی خود را در عرصه بین الملل پیدا کرده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دشمنان از منزلت شخصیت ایرانی یک منزلت کاذب ساخته و آن را به جهان معرفی می کردند، متذکر شد: دنیا و رسانه های غرب با ارتقاء و توسعه مناسبات و معرفی درست ایران به جایگاه واقعی کشور ما پی برده اند.

نوذر شفیعی نوذر شفیعی3406757/1/2014 3:26:44 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/07/73412_Thum.jpg
نوذر شفیعی


شفیعی با بیان اینکه در محافل سیاسی از طریق دیپلماسی های رسمی، عمومی و سایبری جایگاه مردم به واقع منعکس می شود، گفت: برجام در این ارتقاء جایگاه بسیار موثر بود.

وی افزود: توافق هسته ای و برجام اولین راه برای رفع ایران هراسی در جهان بوده است.

گذرنامه ایرانی نماد عزت و سربلندی در جهان است

عباسعلی منصوری آرانی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در خصوص شعار حسن روحانی در ایام انتخابات مبنی بر عزت بخشیدن به پاسپورت ایرانی و منظور وی از این شعار، اظهار داشت: بعد از انقلاب جهان غرب با ایدئولوژی ما در تقابل بوده و به دنبال تحقیر ایران در سطح بین الملل بوده است تا مردم جهان به اصل انقلاب ایران نپردازند.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دشمنان انقلاب به دنبال تحقیر عزت انقلاب اسلامی بودند، بیان کرد: منظور از عزت بخشیدن به پاسپورت ایرانی، عزت بخشیدن به هویت انقلاب اسلامی در مقابل هجمه دشمنان است.

عباسعلی منصوری آرانی 3406752/6/2016 3:08:40 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/02/201602109882736056_Thum.jpg
عباسعلی منصوری آرانی

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دشمنان به دنبال تحقیر هویت اسلامی ایران بودند که با لطف خدا و اقتدار کشور، امروز در دنیا هویت ایرانی سربلند و آزاده است، متذکر شد: گذرنامه ایرانی نماد این عزت و سربلندی در جهان است به علت اینکه نماد ملی هر فردی در خارج از کشور  گذرنامه وی است.

منصوری آرانی با بیان اینکه من فکر می کنم شعار آقای روحانی در ایام انتخابات بیشتر مربوط به رفع ایران هراسی بوده است، گفت: دولت آقای روحانی توانسته است تا بر ایران هراسی غلبه کند.

وی با بیان اینکه موفقیت ایران در میدان مبارزه با ایران هراسی موجب شد تا تمام دلبستگان به انقلاب بتوانند هویت خود را بروز دهند، اظهار داشت: این موضوع ماحصل پایبندی به آرمان های انقلاب بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برداشت من از سخنان آقای روحانی این است که منظور از عزت بخشی به پاسپورت ایرانی رفع ایران هراسی در جهان است، بیان کرد: دولت فعلی موفق شده است تا بر فضای جنگ روانی که دشمن با میلیاردها دلار هزینه ساخته بود، غلبه کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet