هدر موبایل
1394/11/21 11:42:25
سرویس اقتصادی
خانه ملت پیشرفت ها در حوزه انرژی بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی را بررسی کرد؛

جهش انقلابی ایران اسلامی در حوزه انرژی /طلوع فجر افق های پیشرفت ایران را روشن کرد

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، متخصصان ایرانی علی رغم اعمال تحریم های ظالمانه از سوی دشمنان ، با تلاش های فراوان و اتکای به ظرفیت های داخلی زمینه پیشرفت در طرح های توسعه ای انرژی را فراهم کردند.
جهش انقلابی ایران اسلامی در حوزه انرژی /طلوع فجر افق های پیشرفت ایران را روشن کرد بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، متخصصان ایرانی علی رغم اعمال تحریم های ظالمانه از سوی دشمنان ، با تلاش های فراوان و اتکای به ظرفیت های داخلی زمینه پیشرفت در طرح های توسعه ای انرژی را فراهم کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201602104823848536.jpg جهش,انقلابی,ایران,اسلامی,در,حوزه,انرژی,/طلوع,فجر,افق,های,پیشرفت,ایران,را,روشن,کرد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، نیروهای انقلابی با تلاش و اتحاد و با پیروی از فرمایشات بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) سعی کردند عقب ماندگی های کشور را در زمینه های مختلف جبران کنند. با توجه به دارا بودن جمهوری اسلامی از منابع بیشمار انرژی بطور طبیعی بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی بسیاری از تلاش ها معطوف به پیشرفت در زمینه انرژی شد و علی رغم اعمال تحریم های ناجوانمردانه از سوی دشمنان، متخصصین ایرانی با اتکاء به ظرفیت داخلی توانستند به پیشرفت های  بزرگی دست یابند .

به مناسب فرا رسیدن دهه ی مبارک فجر خبرگزاری خانه ملت با دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که عضو کمیسیون انرژی مجلس هستنند گفت وگویی در خصوص بررسی پیشرفت های کشور در حوزه انرژی انجام داد که به شرح ذیل است:

نشست مروی نشست مروی53875012/14/2015 1:58:15 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/12/126786_Thum.jpg
نشست مروی

علی مروی رئیس کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص پیشرفت ها در زمینه انرژی در سال های بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، گفت:قبل از انقلاب اسلامی، اقتصاد ایران به طور کامل به غرب وابسته بود و کشور با تکیه بر درآمدهای نفتی تنها به یک بازار مصرف برای تولیدات غربی تبدیل شده بود.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی افزود: در قبل از انقلاب اسلامی سعی بر این بود که به معیارهای رشد و توسعه ی غربی دست یافته و اقتصاد ایران به شکل یک برده در نظام سرمایه داری جهانی تبدیل شده بود.

تولید صیانتی از میادین نفتی قبل از انقلاب اسلامی، محلی از اعراب نداشت

افزود: شرکت های خارجی در قبل از انقلاب اسلامی تنها به تولید و کسب درآمد بیشتر توجه می کردند، به همین دلیل موضوع توجه به آینده‌ میدان های نفتی و تولید صیانتی محلی از اعراب نداشت.

مروی افزود: با وجود خلأی که بواسطه خروج شرکتهای خارجی در صنعت نفت بوجود آمد، بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی نیروهای جوان و توانمند داخلی تمامی فعالیت های صنعت نفت را به دست گرفتند، و در سالهای دشوار جنگ تحمیلی اجازه قطع صادرات را حتی برای یک روز ندادند.

وی افزود: با توسعه فعالیت ها بعد از جنگ و افزایش توان فنی و مهندسی داخلی، بسیاری از فعالیتهای صنعت نفت به دست نیروهای داخلی و شرکت های ایرانی انجام می شد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: درصنعت حفاری، اکتشاف، سکوهای دریایی، توسعة خطوط لوله و بسیاری حوزه های دیگر، متخصصان داخلی و پیمانکاران ایرانی بودند که پروژه ها را انجام می دادند.. نمونه این فعالیتها در فازهای 12 و 15 و 16 پارس جنوبی به خوبی مشهود است.

مروی در خصوص پشرفت های صنعت گاز گفت:بعد از جنگ با آغاز دوران سازندگی، طرح های توسعه میادین نفت و گاز مطرح شد که توسعه پارس جنوبی از آن دوران آغاز شد و امروز سند افتخار جمهوری اسلامی است.

رشد قابل توجه در تولید گاز بعد از انقلاب اسلامی

وی گفت: تولید گاز در سالهای قبل از انقلاب اسلامی، نهایتاً به 50میلیون مترمکعب در روز نمی رسید که بخش عمده آن هم صادر می شد،اما اکنون در سال94 با تولید حدود700میلیون متر مکعب در روز، توانسته ایم 96 درصد جمعیت شهری و بیش از 60 درصد جمعیت روستایی کشور را از نعمت گاز طبیعی بهره مند سازیم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در حوزه صنعت برق، شرکت های داخلی در ساخت تجهیزات این صنعت به بلوغ رسیده اند و شرکت های بزرگی در میان آنها هستند که در مناقصات بین المللی شرکت می کنند و رقبای درجه اول در دنیا را پشت سر می گذارند.

حسین امیری خامکانی حسین امیری خامکانینماینده زرند2003006/27/2011 11:08:30 AMhttp://media.icana.ir/Image/2011/06/7967_Thum.jpg
حسین امیری خامکانی

حسین امیری خامکانی درگفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در حوزه انرژی در سال های بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی،گفت: آنچه مشخص است درحوزه های مختلف انرژی در سال های مختلف بعد از پیروزی انقلاب اسلامی  پیشرفت داشته ایم و بعد از دوران دفاع  مقدس و با آغاز دوران سازندگی، طرح های توسعه میادین نفت و گاز بطور مشخص  در دستورکار قرار گرفت.

توسعه پارس جنوبی سند افتخار سال های بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی

 نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: توسعه پارس جنوبی سند افتخار سال های بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی است.

امیری خامکانی افزود: در سال های قبل از انقلاب تولید گاز کشور کمتر از 50 میلیون مترمکعب در روز بود،این درحالی است که در سال 94 به تولید حدود700میلیون متر مکعب در روز دست یافتیم که پیشرفت قابل توجهی بود.

بیش از 95 درصد جمعیت شهری از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند

وی گفت: 96 درصد جمعیت شهری و بیش از 60 درصد جمعیت روستایی کشور از نعمت گاز طبیعی بهره مند شدند که انجام این مهم شایسته توجه است که از ثمرات بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است.

امیری خامکانی افزود:در بودجه سال تصویب شده که بواسطه آن  دولت یازدهم  برنامه ریزی انجام دهد که گازرسانی به روستاهای بالای 20خانوار به طور کامل انجام شود.

وی گفت: ظرفیت نیروگاههای کشور از سال 57 به بیش از حدود حدود 10 برابر افزایش یافته است و به برکت انقلاب اسلامی تعداد مشترکین برق در کشور بیش از 9 برابر شده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در زمینه انرژی هسته ای با برنامه ریزی هایی که انجام شد، تکمیل نیروگاه بوشهر آغاز شد و از سوی دیگر برنامه ریزی برای تکمیل چرخه سوخت هسته ای هم صورت گرفت./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet