هدر موبایل
1394/11/23 15:57:36
سرویس سیاسی
موگرینی به تهران سفر می کند

همه چیز درباره مسافر تهران/فدریکا موگرینی; از پژوهشگر رابطه دین و سیاست در اسلام تا ایدئولوگ ضد امپریالیسم

برخی از اساتید علوم سیاسی شخصیت و موضع موگرینی را در قبال ایران مثبت می دانند و معتقدند که سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران می تواند معادلات منطقه ای را به نفع ایران تغییر دهد، فراموش نباید کرد که برجام در زمانی تحقق یافت که فدریکا موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عمل می کرد. همچنین در اذهان باقی مانده است که دولت صعودی بعد از به نتیجه رسیدن برجام به شدت احساس نگرانی می کرد که تسکین موقت این نگرانی عربستان نیز با آمریکا بود.
همه چیز درباره مسافر تهران/فدریکا موگرینی; از پژوهشگر رابطه دین و سیاست در اسلام تا ایدئولوگ ضد امپریالیسم برخی از اساتید علوم سیاسی شخصیت و موضع موگرینی را در قبال ایران مثبت می دانند و معتقدند که سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران می تواند معادلات منطقه ای را به نفع ایران تغییر دهد، فراموش نباید کرد که برجام در زمانی تحقق یافت که فدریکا موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عمل می کرد. همچنین در اذهان باقی مانده است که دولت صعودی بعد از به نتیجه رسیدن برجام به شدت احساس نگرانی می کرد که تسکین موقت این نگرانی عربستان نیز با آمریکا بود. https://cdn.icana.ir/d/019/201602108051549103.jpg همه,چیز,درباره,مسافر,تهران/فدریکا,موگرینی;,از,پژوهشگر,رابطه,دین,و,سیاست,در,اسلام,تا,ایدئولوگ,ضد,امپریالیسم Icana

گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت; احمد خزایی; خبرسفر فدریکا موگرینی در حالی توسط وی دریک کنفرانس خبری در شهر آمستردام پس از نشست دوروزه وزرای خارجه اروپا اعلام شد که بنا بر گفته وی، این سفر از اهمیت بالایی برخوردار است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این سفر را به وزرای خارجه کشورهای اروپایی اطلاع داده و در حال انجام مقدمات و آمادگی برای این سفر است.

اهمیت و جایگاه اتحادیه اروپا برکسی پوشیده نیست و سفر مسئول سیاست خارجی این اتحادیه به ایران پس از به نتیجه رسیدن کشورهای 5+1با ایران در مسئله هسته ای و تحولات مهمی که در منطقه رخ داده، قطعا مورد توجه کارشناسان قرارخواهد گرفت.

تحولات منطقه غرب آسیا که جمهوری اسلامی ایران در آن قرار گرفته، همواره توجه بسیاری از سیاستمداران جهان را به خود معظوف ساخته است. اخیرا پس از تشدید اختلافات بین ایران و عربستان و قطع روابط دیپلماتیک نه چندان دوستانه دو کشور، کشورهای متعددی مانند آلمان، آمریکا و حتی پاکستان اعلام آمادگی کرده اند که در جهات میانجیگری بین دو کشور تاثیرگذارمنطقه فعالیت کنند.

زن دموکرات ایتالیایی در راه تهران

سفر فدریکا موگرینی به ایران توجه اذهان را به سمت این موضوع پیش می برد که زن دموکرات ایتالیایی که روزگاری پایان نامه دکتری خود را در دانشگاه لاسپلنزای رم تهیه و به بررسی رابطه دین و سیاست در اسلام پرداخته، این به بار به عنوان میانجی بین دو کشور مسلمان و تاثیرگذار در منطقه نفت خیز آسیایی وارد ایران خواهد شد.

نقش عربستان سعودی درتحولات منطقه را می توان به نیابت از آمریکا تلقی کرد و در حال حاضر می توان گفت عربستان سعودی در تحقق برنامه "نظم نوین جهانی" آمریکا در بخش غرب آسیا، سیاست های ایلات متحده را دنبال می کند.

برنامه " نظم نوین جهانی" آمریکا در حالی در سال 1991 توسط بوش پدرعنوان شد که جنگ سرد با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروری پایان یافته بود و آمریکا درهمین سال با ایجاد ائتلافی علیه دولت بعثی عراق، برای جنگ خلیج فارس پا به منطقه غرب آسیا گذاشت.

هدف از بیان آنچه که از نظر گذشت، این است که آمریکا با عناصر منطقه ای خود به دنبال تحقق برنامه هایی مانند "نظم نوین جهانی" است، در حالی که برخی تحلیل گران مانند نوام چامسکی معتقدند که چون آمریکا قادر به رقابت با کانون های عمده قدرت اقتصادی مانند اتحادیه اروپا نیست، به ناچار سعی می‌کند مسائل جهانی و نظم موردنظر خود را با ابزاهای نظامی حل و فصل کند و بدین ترتیب درگیر مجموعه‌ای از مناقشات منطقه‌ای و جهانی خواهد شد. با توجه به این مطالب می توان گفت اتحادیه اروپا با ایالات متحده آمریکا اختلافات این چنینی دارند.

اتحادیه اروپا از جهات دیگری نیز مانند ایجاد پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه و تغییرنظام بین المللی منطقه غرب آسیا به نفع آمریکا، با این کشور مخالف است.

 

شخصیت فدریکا موگرینی با توجه به سوابق و تحصیلاتی که دارد، همچنین تمایلاتی که وی در زمان تصدی وزارت امورخارجه ایتالیا، علی رغم میل آمریکا نسبت به ایجاد رابطه با مسکو نشان داده به همراه دلایل دیگر مانند دعوت از پوتین برای سفربه رم و عدم اتخاذ مواضع سخت علیه روسیه درزمان بحران اکراین، نشان می دهد که موگرینی مقلد بی چون و چرای آمریکا در عرصه دیپلماسی نیست.

برخی از اساتید علوم سیاسی شخصیت و موضع موگرینی را در قبال ایران مثبت می دانند و معتقدند که سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران می تواند معادلات منطقه ای را به نفع ایران تغییر دهد.

فراموش نباید کرد که برجام در زمانی تحقق یافت که فدریکا موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عمل می کرد. همچنین در اذهان باقی مانده است که دولت صعودی بعد از به نتیجه رسیدن برجام به شدت احساس نگرانی می کرد که تسکین موقت این نگرانی عربستان نیز با آمریکا بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet