هدر موبایل
1394/12/01 12:17:04
سرویس سیاسی
نوعثمانی ها باجنگ داخلی و جنگ چندملیتی ترکیه را ویران می کنند

آنکارا بازنده فینال جنگ سوریه

ترکیه در مسیر سعودی ها برای فینال جنگ سوریه گام بر می دارد . آنکارا باتوجه به مجوعه شرایط داخلی و خارجی ترکیه ناچار است هزینه های شکست های سعودی را از جیب خود بپردازد.
آنکارا بازنده فینال جنگ سوریه ترکیه در مسیر سعودی ها برای فینال جنگ سوریه گام بر می دارد . آنکارا باتوجه به مجوعه شرایط داخلی و خارجی ترکیه ناچار است هزینه های شکست های سعودی را از جیب خود بپردازد. https://cdn.icana.ir/d/019/120527.jpg آنکارا,بازنده,فینال,جنگ,سوریه Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه بین الملل – علی ودایع : جنگ چندملیتی که وارثان عثمانی در سوریه آغاز کرده بودند همان گونه که قابل پیش بینی بود حالا گریبان بانیان آن را با ابعاد مختلف گرفته است.

ترکیه با انفجارهایی که ظرف چند روز اخیر به وقوع پیوسته است به نوعی طعم جنگ داخلی را مزه مزه می کند. براساس گزارش های منتشر شده توسط رسانه های ترکیه ، گروهی موسوم به عقاب های آزادی کردستان (TAK) مسئولیت انفجار تروریستی چهارشنبه شب آنکارا که منجر به کشته شدن 30 نظامی و زخمی شدن 61 تن دیگر شد را بر عهده گرفته است. این گروه در بیانیه ای رسمی که منتشر کرده است اقدام خود را قصاص شهروندان کردی اعلام کرده است که توسط ارتش ترکیه کشته شده اند. گروه موسوم به عقاب های آزادی کردستان رسما خود را وابسته به پ.ک.ک اعلام نکرده است اما از ساختار سازمانی پ.ک.ک پیروی می کند و نیروهای آن با کد عملیاتی شناخته می شوند و ساختاری شبیه به گروههای وابسته به پ.ک.ک دارند.

دولت ترکیه در واکنش به انفجار آنکارا و منازعه ای که شکل گرفته است بمباران مواضع کردهای سوریه که هیچ ارتباطی با نیروهای پ.ک.ک ندارند را افزایش داده است. مقامات آنکارا در مواضع خشمگینانه ای علیه موجودیت کردها موضع گیری کرده اند. بحث اقدامات تروریستی گروهی نظیر پ.ک.ک مسئله ای است که به مستمسکی برای برخورد قهرآمیز آنکارا علیه اکراد تبدیل شده است.

مساله اساسی اینجاست که حالا مسئله برخورد ترکیه با اکراد یک مسئله حاشیه ای در حمایت آنکارا از جنگ داخلی سوریه بود  و حالا تقابل کردها به یک دغدغه تبدیل شده است.

ترکیه اگرچه توانسته ضربات کشنده ای بر نیروهای پ.ک.ک وارد کند اما در برخورد با منتقدان اردوغان در شهرهای کرد نشین به نوعی جنگ خیابانی روی آورده است. آنکارا در عین حال از پیروزی های اتحادیه دموکراتیک کردهای سوریه براساس برنامه ائتلاف متحدین دمشق به شدت خشمگین است.مجموعه شرایط به گونه ای است که آنکارا وارد نوعی جنگ داخلی شده است.

حامیان تئوری نوعثمانی معتقد هستند که برای احیای امپراتوری سنتی ترکیه باید همه منتقدان داخلی سرکوب شوند که این موضوع نیز موجب تعمیق شکاف موجود در جامعه سیاسی این کشور شده است. براساس گزارش اتحادیه اروپایی وضعیت ارعاب رسانه های ترکیه به درجه قرمز رسیده است. منازعه سیاسی و جنگ داخلی با منتقدان اردوغان و اکراد شرایط وخیمی را برای آینده ترکیه تصویر می کند.

به موازات تهدید جنگ داخلی ترکیه ، تروریست های چندملیتی تکفیری که از گذرگاه استانبول خود را به اردوگاه داعش می رسانند هرلحظه ممکن است سلسله حملات تروریستی خود را آغاز کنند. ترس از حملات بی رحمانه داعش مساله ای است که با بگیر و ببندهای اخیر پلیس ترکیه دیگر قابل حل نیست. داعش تا عمق استخوان ترکیه نفوذ کرده است اما هنوز زمان اعلان جنگ آنها به مردم ترکیه فرا نرسیده است.

مرگ در بیراهه مداخله علیه دمشق

ورای تمام تهدیداتی که عثمانی ها برای امنیت داخلی ترکیه ایجاد کرده اند ، اردوغان در کنار سعودی ها ترکیه را به سمت بیراهه ای مرگبار هدایت می کند. ترکیه رسما پایگاه نظامی اینجرلیک را در اختیار جنگنده های عربستان قرار داده است تا آسمان سوریه را مورد تهاجم قرار دهند. ترکیه در عین حال نیروهای نظامی خود را برای تهاجم زمینی قریب الوقوع با عنوان ایجاد منطقه حائل در کنار مزدوران سعودی به حالت آماده باش قرار داده است.

می توان گفت در مجموعه شرایط ایجاد شده ، ترکیه وضعیت سوریه را در آستانه بازی فینال می نگرد که جای هیچ گونه عقب نشینی ندارد. اگرچه این دیدگاه از منظر عقلانی با انجام مذاکرات مسالمت آمیز قابل حل و فصل است اما سعودی ها ترکیه را به عنوان یک ملعبه در دست خود گرفته اند.

بنابرگزارش های میدانی منتشر شده و همان گونه که «جان کری»  وزیرخارجه ایالات متحده تصریح کرده است ، معارضین سوری تا 3ماه دیگر منهدم خواهند شد. این وضعیت به موازات شکست هایی که داعش از نیروهای مردمی و ارتش عراق متحمل شده است .

در واقعیت عربستان خواهان وقوع جنگ فینال سوریه است و ترکیه نیز در این مسیر گام بر می دارد. دغدغه اصلی اینجاست که آنکارا باید هزینه خونین توطئه سعودی ها را بپردازد.

اردوغان گمان می کند در صورت تهاجم به خاک  سوریه براساس پروتکل یپمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مورد حمایت قرار خواهد گرفت اما مساله واضح اینجاست که همه از رویارویی با ائتلاف متحدین دمشق واهمه دارند. رد پای این نگرانی را می توان در موضع گیری های واشنگتن و تماس تلفنی روسای جمهوری آمریکا و روسیه مشاهده کرد. غرب اگرچه از جنگ طلبی در خاورمیانه حمایت می کند اما آنها از وقوع جنگ جهانی سوم به شدت واهمه دارند.

موضع گیری های هیستریک آنکارا علیه کاخ سفید و حتی ناتو نشان می دهد که ترکیه از وضع موجود راضی نیست. برای جبران عدم حمایت غرب ، فاز جدید تسلیح معارضین سوری و تروریست های داعش از سوی ریاض در دستور کار قرار گرفته است.

با توجه به معادلات حاکم بر وضعیت ترکیه و تحولات خاورمیانه ، باصراحت می توان گفت که فینال جنگ سوریه بیش از هرکشوری ترکیه را ویران خواهد کرد. افت شدید درآمدی ترکیه در فضای ایجاد شده نشانه ای از یک اتفاق شوم برای آنکارا است که اردوغان باید آن را جدی بگیرد. در این شرایط خوف انگیز برای ترکیه این سعودی ها هستند که در کاخ های خود هزینه های شکست های عربستان را از جیب مردم ترکیه می پردازند.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet