هدر موبایل
1394/12/02 12:17:28
سرویس سیاسی
مطهری در نشست خبری صدای ملت:

تشریح انگیزه های انتشار فهرست صدای ملت/جامعه به جریان سوم نیاز دارد

سرلیست فهرست صدای ملت در تهران با بیان اینکه دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا در فضای سیاسی جامعه ما رواج یافته‌اند، گفت: علت اصلی انتشار لیست سوم این است که نقاط ضعفی در این دو جریان وجود دارد.
تشریح انگیزه های انتشار فهرست صدای ملت/جامعه به جریان سوم نیاز دارد سرلیست فهرست صدای ملت در تهران با بیان اینکه دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا در فضای سیاسی جامعه ما رواج یافته‌اند، گفت: علت اصلی انتشار لیست سوم این است که نقاط ضعفی در این دو جریان وجود دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/74125.jpg تشریح,انگیزه,های,انتشار,فهرست,صدای,ملت/جامعه,به,جریان,سوم,نیاز,دارد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی مطهری امروز (یکشنبه، 2 اسفندماه) در نشست خبری فهرست صدای ملت با بیان اینکه قطعا سوالی برای شما مطرح می‌شود این است که انتشار فهرست صدای ملت با چه انگیزه‌ای انجام شده و شان نزول این فهرست چیست، اظهار داشت: آنچه که در فضای سیاسی جامعه رواج دارد دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب است و علت اصلی انتشار لیست سوم این است که من و همفکرانم احساس کرده‌ایم که نقاط ضعفی در دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب وجود دارد.

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در هر دو جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی نقدهایی وارد است و به ما به دنبال این هستیم که نقاط ضعف آن‌ها را نداشته و نقاط قوت آن‌ها را داشته باشیم.

مطهری ادامه داد: احساس کردیم انحصار در دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا یک امر الزامی نیست و جامعه به جریان سومی نیاز دارد و ما ضمن احترام به اصلاح طلبان و اصولگرایان کاندیداهای خود را در برخی از شهرستان‌ها و تهران اعلام کردیم.

وی افزود: ما در اینجا هیچ تعصب گروهی نداریم و به اعضای 30 نفره تهران گفته‌ایم که میثاق نامه‌ای نداریم و تعهدی نمی‌گیریم که اگر اسم کسی در این لیست بود در لیست‌های دیگر نباشد و هر کسی می‌تواند نامش در لیست‌های دیگر باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: امیدوارم خبرنگاران در معرفی فهرست صدای ملت به مردم تلاش کنند.

دنیای سیاست سیاه و سفید نیست

دکتر حسن غفوری فرد ضمن تسلیت ایام فاطمیه به عنوان دومین سخنران نشست خبری صدای ملت گفت: وظیفه و رسالت اصلی صدای ملت بر دوش رسانه ها می باشد که باید منجر به شنیده شدن صدای ملت شود.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: انتخابات مجلس در کشوری که مجلس در رأس امور است یکی از مهمترین رسالت های مردم می باشد. نظر مردم در انتخابات مجلس تأثیر بسزایی در آینده کشور خواهد داشت.

وی در ادامه افزود: انتخابات مجلس دهم به دلیل همزمانی با انتخابات مجلس خبرگان دارای اهمیت مضاعف شده است. امیدواریم مردم با بصیرت و آگاهی در پای صندوق های رأی حاضر شده و نمایندگانی دلسوز و متعهد را انتخاب کنند.

غفوری فرد گفت: فهرست صدای ملت در انتخابات مجس نهم کار خود را آغاز کرد ما تلاش کردیم فضای دو قطبی سیاه و سفید در جامعه سیاسی ایران شکل نگیرد. مردم باید دارای حق انتخاب متنوع باشند.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: در انتخابات مجلس نهم استقبال خوبی از فهرست صدای ملت صورت گرفت و ما بر همین اساس برای انتخابات مجلس دهم نیز تصمیم گرفتیم لیست ارائه دهیم.

وی گفت: ما تلاش می کنیم با حفظ انگیزه هایی که منجر به تشکیل فهرست صدای ملت شده بود موجب تکثر کاندیداها شویم تا شاهد افزایش مشارکت باشیم.

عضو فهرست صدای ملت گفت: تعدد کاندیداها انتخاب فرد اصلح را آسان تر خواهد کرد. ما این فرصت را به افراد مختلف از گروه های مختلف داده ایم که در این لیست حضور داشته باشند و افرادی که مورد رضایت ملت هستند انتخاب شوند. همانگونه که آقای مطهری گفتند ما از هیچ کاندیدایی تعهدی اخذ نکرده ایم که تنها در فهرست صدای ملت حضور داشته باشد.

غفوری فرد گفت: اینکه افراد مختلفی در لیست صدای ملت حضور دارند زمینه ساز محبوبیت بیشتر خواهد شد. افرادی که در لیست صدای ملت قرار دارند ممکن است در لیست های دیگر ا نتخاباتی نیز حضور داشته باشند، این موضوع مخل رویکرد فهرست صدای ملت نیست.

وی تصریح کرد: انتخابات نباید دو قطبی شود؛ دنیای سیاست سیاه و سفید نیست. اینکه گفته می شود یا باید با این گروه باشیم یا آن گروه غلط است زیرا دنیا صفر یا صد نیست. در میان اعضای همه طیف های سیاسی افراد خوب وجود دارند که نباید تنها محدود به اصولگرا یا اصلاح طلب بود.

این نماینده ادوار مجلس در ادامه افزود: هر فردی که مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته است، مورد تأیید نظام جمهوری اسلامی است. همه افراد کاندیدا برای جمهوری اسلامی دارای ارزش هستند. مردم کشور ما که پای صندوق های رأی قرار می گیرند و کاندیدای موردنظر خود را انتخاب می کنند مورد تکریم هستند، مردم با حضور یکپارچه در پای صندوق های رأی اقتدار نظام را به جهانیان نشان خواهند داد.

وی گفت: هر فرد پیش از حضور در حوزه رأی گیری در واقع به نظام جمهوری اسلامی ایران رأی می دهد. ما تلاش کردیم بدون وابستگی های مصطلح سیاسی افراد متعهد و دارای تخصص را به عنوان کاندیدای فهرست صدای ملت انتخاب کنیم.

فهرست صدای ملت خلق الساعه نیست

علیرضا محجوب به عنوان سومین سخنران نشست خبری فهرست صدای ملت گفت: فهرست انتخاباتی صدای ملت متعلق به این دوره نیست، لازم می دانم از آقایان کاتوزیان و عباسپور نام ببرم که در انتخابات مجلس نهم در فهرست صدای ملت بودند وامروز جای آنها خالی است.

این نماینده مجلس نهم گفت: ما معتقدیم که باید صدای مردم شنیده شود بر همین اساس فهرست صدای ملت را برای مجلس دهم نیز ارائه کردیم. صدای مردم صدای خفیفی است. این فهرست انتخاباتی تلاش می کند صدای مردم در مجلس دهم شنیده شود.

وی در ادامه گفت: آنچه که ما امروز انجام می دهیم در واقعی استمرار همان راهی است که در مجلس نهم آغاز کردیم. ما به شعارهای خود وفادار مانده ایم، آقای مطهری بر سر این موضوع تا کنون هزینه های سنگینی را پرداخت و مورد هجمه اتهامات مختلفی قرار گرفته است. ایشان برای آزاد بودن، آزاد حرف زدن مورد اتهام و تخریب قرار گرفتند.

عضو فهرست صدای ملت گفت: مسیری که ما تلاش می کنیم آن را طی کنیم خلق الساعه نیست، بلکه یک مسیر و یک راه است. آنچه که لازم است درباره فهرست صدای ملت بیان کنم آن است که ما به دنبال تحزب نیستیم بلکه تنها یک فهرست انتخاباتی ارائه کرده ایم. ایفای نقش مردم موضوع اصلی برای فهرست صدای ملت است، بر همین اساس افراد مختلف از جریانات مختلف برای این فهرست انتخاب شده اند.

مطهری در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چرا اصلاح طلبان نام علی مطهری را در لیست خود قرار داده اند ولی صدای ملت نام عارف را در لیست خود قرار نداده است گفت: اگر اصلاح طلبان و حامیان دولت نام مرا در لیست قرار داده اند به درخواست من نبوده و به تمایل آنها بوده است.

وی در مورد علت نبودن نام عارف درلیست صدای ملت افزود: اولا بده بستانی نداریم که خود را متعهدبدانیم چون آنها نام مرا در لیست قرار داده اند ما هم نام آنها را در لیست بگذاریم. صدای ملت چون یک جریان جدیدی است نمی خواهد تابلوی اصلاح طلبی و اصولگرایی باشد اگر چه خود را اصلاح طلب واقعی و اصولگرای واقعی می دانیم. همانطور که آقای حداد تابلوی اصولگرایی است آقای عارف نیز تابلوی اصلاح طلبی است و ما با این کار خواستیم که استقلال خود را حفظ کنیم و علت قرار ندادن نام آقای عارف در لیست صدای ملت این موضوع است.

فهرست صدای ملت یک حزب نیست

علی مطهری در پاسخ به سوالی در رابطه با نحوه رویکرد فهرست انتخاباتی صدای ملت گفت: در هیچ فهرستی اینگونه نیست که همه اعضا صد در صد در مواضع سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارای نظری یکسان باشند. افراد حاضر در فهرست صدای ملت حدود 70 درصد دارای مواضع مشترک هستند که این موضوع یک امر نسبی در رابطه با فهرست های انتخاباتی است.

وی در ادامه گفت: نگاه یکسان اعضای فهرست انتخاباتی صدای ملت یک موضوع نسبی است، کسانی که در فهرست صدای ملت حضور دارند ممکن است با یکدیگر دارای اختلاف دیدگاه باشند هر چند دارای بینش نزدیک به یکدیگر هستند. برخلاف آن چیزی که گفته می شود اعضای فهرست صدای ملت همانند اعضای احزاب یکسان فکر نمی کنند.

علیرضا محجوب در این میان گفت: شما با یک حزب یا یک جبهه صحبت نمی کنید، صدای ملت تنها یک فهرست انتخاباتی است که برای شنیده شدن صدای ملت نوشته شده است ما دارای اعضای مختلفی از گرایش های مختلف هستیم و قطب سیاسی یا یک حزب سیاسی نیستیم. ما تلاش می کنیم یک راه را برای تحقق بهترین ها طی کنیم.

این نماینده مجلس نهم گفت: نماد فهرست انتخاباتی صدای ملت شهید مدرس است، شهید مدرس شعار نه شرقی و نه غربی را سر داد و مروج آزادی در ایران اسلامی بود.

وی در ادامه گفت: طبق قانون اساسی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی اصولی ترین مفاهیم انقلاب ایران بوده است و ما تلاش می کنیم از آن حراست و صیانت کنیم زیرا برای دستیابی به این مفاهیم ارزشمند جمهوری اسلامی تشکیل شده است. اصول در جمهوری اسلامی و قانون اساسی قابل تفکیک نیست یعنی نمی توان برای تحقق یک اصل، اصل دیگر را تضعیف کرد.

محجوب گفت: اصول و ارزش هایی که جمهوری اسلامی براساس آن تشکیل شده است باید حفظ شود برهمین اساس افرادی که برای فهرست انتخاباتی صدای ملت انتخاب شده اند همگی معتقد و ملتزم به قانون اساسی هستند. ما هیچ محدودیتی برای انتخاب کاندیداهای مدنظر خود نداشتیم.

علی مطهری در تکمیل سخنان محجوب گفت: یکی از اهداف اصلی ما در فهرست صدای ملت این بود که دیوار بین اصولگرایی و اصلاح طلبی از بین برود. در هر دو طیف سیاسی افراد معتقدی وجود دارد که برای کشور می تواند مفید باشد.

غفوری فرد نیز گفت: ممکن است برخی از اعضای فهرست صدای ملت دارای اختلاف نظر و اختلاف دیدگاه باشند اما موضوع حائز اهمیت این است که همه ما برای یک هدف مشترک یعنی شنیده شدن صدای ملت تلاش می کنیم. آقای مطهری در طول مجلس نهم تلاش می کرد که صدای ملت شنیده شود.

 

وی در ادامه گفت: باید باور داشت که جهان دو قطبی نیست میان اصولگرایان و اصلاح طلبان اگر چه دیدگاه های متفاوتی وجود دارد اما افرادی هستند که تلاش می کنند صدای ملت شنیده شود. همه مردم و همه طیف های سیاسی باید در پای صندوق های رأی حاضر شوند. حضور همه مردم به ویژه اقلیت های دینی منجر به شنیده شدن صدای ملت می شود. هر فردی در جمهوری اسلامی باید احساس کند که نظر و دیدگاهش شنیده می شود.

رعایت اخلاق مهمتر از پیروزی در انتخابات است

سرلیست فهرست صدای ملت در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص رعایت اخلاق در انتخابات آتی تصریح کرد: باید کاندیداها اخلاق سیاسی را رعایت کنند و نباید برای بیرون راندن رقیب از هر وسیله ای استفاده کنند و این یک اصل اسلامی است. خبرنگاران نیز باید این اصل را رعایت کنند. این نقص گاهی در اصلاح طلبان و اصولگرایان دیده می شود و ما به همه و خودمان تذکر می دهیم که باید اخلاق را رعایت کنیم. پیروزی بزرگتر نسبت به بدست آوردن کرسی های مجلس رعایت اخلاق است.

غفوری فرد نیز در این زمینه اظهار داشت: بنا به سیره حضرت علی(ع) حتی به دشمن هم حق توهین نداریم ما یک کشور اسلامی هستیم و برای رسیدن به یک کرسی مجلس نبایداخلاق را زیر پا بگذاریم مردم هم به کسانی که اخلاق را زیرپا می گذارند رأی نمی دهند.

رونق اقتصادی اولویت اصلی صدای ملت است

علی مطهری در پاسخ به سوالی که در رابطه با انتقادات وی به مجلس نهم و رویکرد فهرست انتخاباتی صدای ملت گفت: انتقاداتی که بنده به مجلس نهم مطرح کردم به این معنی نیست که مجلس نهم مجلس خوبی نبوده است. تصویب طرح جرم سیاسی اقدام خوبی بود که برای منتقدان و افرادی که اظهار نظر می کنند تصویب شد تا با آنها همانند افراد مجرم معمولی برخورد نشود.

سرلیست فهرست صدای ملت گفت: در مورد اظهارنظرهایی که تا کنون در رابطه با آزادی بیان مطرح کرده ام قطعا این هدف را دنبال خواهیم کرد اما اولویت اصلی ما در مجلس دهم رونق اقتصادی است.

وی در ادامه تصریح کرد: خروج از رکود اقتصادی موضوعی است که می تواند موجب محقق شدن بحث حقوق شهروندی شود. حقوق شهروندی مسئله ای است که در دو دوره اخیر مجلس شورای اسلامی مغفول مانده و به عنوان اولویت دوم فهرست صدای ملت مورد توجه قرار خواهد گرفت.

مطهری گفت: اگر تا کنون اعتراضی مطرح کرده ایم به این معنی است که ما معتقد بودیم بعضا خلاف قانون اساسی عمل می شود.

غفوری فرد در تکمیل سخنان مطهری و در رابطه با رویکرد فهرست انتخاباتی صدای ملت گفت: سرلیست ما آقای مطهری بودند، ایشان فکر تشکیل فهرست انتخاباتی صدای ملت را مطرح و پیگیری کردند. ما از قالب بندی های سیاسی متداول ایران خارج شده ایم. در خانه احزاب نیز تلاش کرده ایم که از قالب بندی های سیاسی خارج شویم بر اساس همین رویکرد در تعیین لیست تلاش کردیم که همه صداهای موجود در جامعه شنیده شود.

غفوری فرد در مورد علت پیوستن خود به لیست صدای ملت پاسخ داد: تصور شما این است که چون در لیست اصولگرایان نبوده ام به این لیست پیوستم ولی در واقع این طور است که من در اینجا بنیانگذار بودم و به نهادی که صدای ملت را بلند کند اعتقاد داشتم تا در مراجع تصمیم گیری صدای مردم شنیده شود.

فهرست صدای ملت مستقل است

علی مطهری در پاسخ به سوالی در رابطه با انتقاد برخی احزاب علیه فهرست انتخاباتی صدای ملت گفت: اکنون فشاری علیه فهرست انتخاباتی صدای ملت احساس نمی شود ولی تا پیش از اعلام فهرست از سوی برخی افراد و جریانات سیاسی توصیه هایی مطرح شده بود که لیستی ارائه نشود.

سرلیست فهرست صدای ملت گفت: حرف ما همین است که باید مستقل باشیم و وجود چنین فهرستی برای فضای سیاسی کشور ودر انتخابات پیش رو لازم است.

 

قانون جامع انتخابات باید ایجاد شود

مطهری در خصوص اینکه روابط عمومی مجلس با استفاده از اموال  عمومی به انتشار خبر نشست خبری فهرست صدای ملت اقدام کرده است گفت: خبر این نشست ابتدا در کانال تلگرام صدای ملت آمد و برای خبرگزاری ها پیامک شد اینکه روابط عمومی مجلس اقدامی کرده به ما ارتباطی ندارد شاید فکر کرده اند چون فهرست صدای ملت مرکب از برخی نمایندگان مجلس نهم است این کار را انجام داده اند. من نمی دانم که این کار تخلف است یا خیر.

محجوب در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا در مجلس بعدی می توان تغییراتی در مقررات انتخاباتی به وجود آورد یا خیر گفت: مقام معظم رهبری این موضوع را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع کردند و مواردی نیز از سوی این مجمع اعلام شد. مجلس می تواند موارد دیگری را بنویسد و شرایط را بهتر تبیین کند تا بتوان به سمت شرایطی رفت که با مشکلات کمتری مواجه شویم. برای کسانی که می توانستند در انتخابات حضور داشته باشند ولی دیگر نیستند تأسف می خوریم چون وجود چهره های اصلی به انتخابات رونق می بخشد.

وی افزود: ما نمی خواهیم خللی به این موضوع وارد کنیم چون به پرونده ها دسترسی نداریم مشکلات این زمینه به موضوع مطلق نوشتن قوانین مربوط است و از این حیث می توان اصلاحاتی را در قوانین به وجود آورد. قانون جامع انتخابات هم باید بنویسیم و افزایش تعداد نمایندگان را نیز پیگیری کنیم.

محجوب ادامه داد: از ظرفیت های قانون اساسی باید برای ترویج و گسترش حقوق شهروندی استفاده کنیم. بسیاری از شهروندان ممکن است به خاطر قوانینی که ما نوشته ایم متضرر شده باشند.

مطهری نیز در این زمینه بیان کرد: برخی از مواد مربوط به صلاحیت ها باید اصلاح شود چون تطبیق آنها بر مصادیق کار سختی است و به این وسیله می توان به راحتی افراد زیادی را به عدم التزام به اسلام متهم کرد.

وی افزود: شنیده ام که اعضای شورای نگهبان نیز گفته اند که این قانون باید اصلاح شود و در همین مجلس هم می توان این قانون را اصلاح کرد.

علی مطهری در تشریح برنامه های اقتصادی فهرست صدای ملت و تردید یکی از خبرنگاران در مورد رویکرد اقتصادی این فهرست گفت: اینجانب در کنار مسائل سیاسی به مسائل اقتصادی نیز توجه جدی داشته ام؛ درباره قانون هدفمندی یارانه ها بارها تذکر داده ام. طرحی را ارائه کردیم که یارانه افراد غیر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی قطع شود و یارانه پرداختی به مددجویان افزایش پیدا کند. متأسفانه عده ای گفتند که طراحان این موضوع در آستانه انتخابات به دلیل ناتوانی در رأی آوردن این اقدام را انجام داده اند.

وی در ادامه گفت: یارانه ها سرانجام یک روز باید قطع شود.در همه کشورهای دنیا مردم با پرداخت مالیات به دولت کمک می کنند اما در ایران این روند برعکس شده است. شاید در یک برهه زمانی کوتاه پرداخت یارانه ها اقدامی لازم بود اما ادامه آن به صلاح کشور نیست.

غفوری فرد در این میان گفت: قانون هدفمندی یارانه ها قانون خوبی بود اما متأسفانه یک روز هم درست اجرا نشد قرار بود 50 درصد درآمد حاصل از حذف یارانه های انرژی به مردم پرداخت شود ولی امروز بیش از درآمد دولت از حذف یارانه ها به مردم پرداخت می شود. اعضای فهرست صدای ملت همگی معتقد هستند که مسائل اقتصادی باید مورد پیگیری جدی مجلس دهم قرار گیرد.

محجوب نیز گفت: تا جایی که به خاطر می آورم در سال هایی که افتخار نمایندگی ملت را در مجلس شورای اسلامی بر عهده داشته ام مسائل اقتصادی در صدر تذکراتی اینجانب بوده است ما در رابطه با هدفمندی یارانه های ایستادیم و مخالفت هایی را مطرح کردیم معتقدیم در موضوع هدفمندی یارانه ها باید همانگونه که قانون گفته است اقدام شود.

 

وی در ادامه گفت: گره مسائل اقتصادی در رونق ا قتصادی است خوشبختانه جریانات دیگر نیز با همین شعار وارد کارزار انتخاباتی شدند.

عضو فهرست انتخاباتی صدای ملت گفت: من و آقای مطهری طرحی را امضا کردیم که بیمه بیکاری را در جای خودش بنشانیم. این جریان فعال است و رونق اقتصادی را مورد پیگیری قرار می دهد. رونق اقتصادی یک نسخه عمومی است که اگر به آن بی اعتنایی شود حقوق شهروندی نادیده گرفته می شود.

سرلیست فهرست صدای ملت گفت: سایت صدای ملت امروز راه اندازی شده و در کانال تلگرامی صدای ملت آمده است روز سه شنبه نیز همایش انتخاباتی صدای ملت برگزار می شود ولی محل آن هنوز قطعی نشده است.

غفوری فرد نیز در پایان گفت: تلاش کنیم انتخاباتی اخلاقی انجام شود و از تخریب افراد و تضییع حقوق شهروندی اجتناب کنیم. همچنین باید احترام بزرگان انقلاب حفظ شود و دیگر شاهد اهانت به بزرگان انقلاب نباشیم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet