هدر موبایل
1394/12/03 14:49:49
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می کند:

بررسی موانع برقراری آتش بس در سوریه;ادامه جنگ سرد شرق و غرب بر سر میز مذاکره

اختلافات بین طرف های گفت وگو کننده پیرامون آتش بس در سوریه یعنی آمریکا و روسیه جدی است. علاوه بر این دو کشور، سایر کشورها مانند ایران، ترکیه و عراق نیز در مسائل سوریه موثر هستند .
بررسی موانع برقراری آتش بس در سوریه;ادامه جنگ سرد شرق و غرب بر سر میز مذاکره اختلافات بین طرف های گفت وگو کننده پیرامون آتش بس در سوریه یعنی آمریکا و روسیه جدی است. علاوه بر این دو کشور، سایر کشورها مانند ایران، ترکیه و عراق نیز در مسائل سوریه موثر هستند . https://cdn.icana.ir/d/019/201602107073254866.jpg بررسی,موانع,برقراری,آتش,بس,در,سوریه;ادامه,جنگ,سرد,شرق,و,غرب,,بر,سر,میز,مذاکره Icana

گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت; احمد خزایی; مسائل سوریه به دلیل استمرار یافتن و حجم بالای درگیری ها در این کشور، تبدیل به موضوعی جهانی شده و همه کشورهای تاثیرگذار در مراجع بین المللی به ظاهر نشان می دهند که در پی حل این بحران هستند ولی شاید بتوان گفت به دلیل عدم وجود فهمی مشترک هیچ گاه کشورهای مرتبط با این مسئله به راه حل مشترکی نرسیده اند.

کنفرانس امنیتی مونیخ و نتایج آن به سمتی پیش رفت که آتش بس را به عنوان راه حلی برای پایان دادن به بحران سوریه در پیش گیرند که در این زمینه دو کشور ایالات متحده آمریکا و روسیه به عنوان رؤسای گروه بین المللی حامیان سوریه به مذاکرات خود برای تکمیل نقشه راه و شرایط برقراری آتش بس در سوریه به استثنای گروه های مسلح تروریستی شناخته شده از سوی شورای امنیت ادامه دادند.

می توان گفت همین موضوع استثناء کردن گروه های مسلح تروریستی شناخته شده از سوی شورای امنیت نیز به احتمال زیاد، خود یکی از دلایل به نتیجه نرسیدن تلاش ها برای برقراری آتش بس در سوریه خواهد بود؛ همانطور که پیش تر اشاره شد عدم وجود فهمی مشترک در زمینه حل بحران سوریه بین کشورهای مدعی حمایت از سوریه، سبب خواهد شد که به لیستی واحد در خصوص تروریست ها نرسند.

روز گذشته بنا بر اخباری که از تلاش آمریکا و روسیه برای برقراری آتش بس در سوریه منتشر شد، وزرای خارجه این دو کشور بر سر مکانیز آتش بس به توافق نرسیده اند. اساسا غربی ها، ترکیه و کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس اصرار دارند که حملات هوایی روسیه به تروریست ها متوقف شود، که این موضوع نیز نشان از وجود اختلاف بین دو دیدگاه در خصوص حل بحران سوریه دارد.

پیش شرط مطرح شده توسط مخالفان دولت سوریه نشان می دهد که حملات روسیه به تروریست ها و پاکسازی شهر حلب سبب شده است تا حامیان تروریست ها نگرانی خود را به این شیوه ابراز کنند.

مقدماتی که مطرح شد نشان می دهد، اختلافات بین طرف های گفت وگو کننده پیزامون وسرسه جدی است. علاوه بر این دو کشور، سایر کشورها مانند ایران، ترکیه و عراق نیز در مسائل سوریه موثر هستند و ختلاف بین این سه کشور نیز در آینده سوریه بی تاثیر نخواهد بود.

بهبود شرایط میدانی سوریه به نفع دولت بشار اسد، این موضوع را در ذهن کارشناسان ایجاد کرده که پیشروی های ارتش سوریه سبب شده است تا مخالفان اسد با برقراری آتش بس در سوریه مجالی را برای تجدید قوای تروریست های سوریه فراهم کنند.

با وجود همه این موضوعات باید دید که درآینده چه تحولاتی در سوریه رخ خواهد داد و آتش بس برای حمایت از سوریه برقرار می شود یا اینکه آمریکا و روسیه منافع خود را پی خواهند گرفت. در این زمینه با نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت وگوهایی انجام شد که در ادامه مشاهده می شود.

آزادسازی حلب رمق آخر تروریست ها را می گیرد/ عصبانیت داعش از رها شدن توسط حامیان

وحید احمدی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در خصوص مذاکرات روسیه و آمریکا برای ایجاد آتش بس در سوریه، اظهار داشت: در طول دوران بحران سوریه، هر زمانی که گروه های تروریستی در حال اضمحلال بودند، بحث آتش بس از سوی مخالفان بشار مطرح شده است.

نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آتش بس در سوریه برقرار نخواهد شد، بیان کرد: حکومت سوریه نیز این حق را برای خودش قائل است که این مباحث را جدی نگیرد.

دیدار رئیس گروه دوستی پارلمانی بلغارستان -ایران با وحید احمدی دیدار رئیس گروه دوستی پارلمانی بلغارستان -ایران با وحید احمدی52875010/14/2015 2:58:58 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/10/120984_Thum.jpg
دیدار رئیس گروه دوستی پارلمانی بلغارستان -ایران با وحید احمدی

 

وی افزود: اگر سوریه بتواند حلب را در حملات آینده از دست تروریست ها خارج کند، قطعا فضای میدانی سوریه دیگر جای امنی برای سرمایه گذاران حامی تروریست نخواهد بود و رمق های آخر آن ها از بین خواهد رفت.


احمدی با بیان اینکه اگر بعد ها عواملی ایجاد شود که روسیه پیش شرط توقف حملات به تروریست ها را بپذیرد، این موضوع به صورت دیگری پیش خواهد رفت، تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به قرائنی که وجود دارد، این پیش شرط توسط روسیه پذیرفته نخواهد شد، چون سوریه پیشرفت های خوبی را داشته است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حتی می توان گفت روسیه نیز آتش بس را نمی پذیرد چون در شرایط فعلی که به تازگی ایجاد شده، شرایط میدانی به نفع سوریه است.

 

نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تمام تلاش غربی ها برای ایجاد آتش بس در سوریه به منظور تجدید روحیه مخالفان سوریه است و حتی اظهارات سعودی ها در رابطه با اعزام نیرو به سوریه را می توان در راستای تقویت نیروهای داعش و گروه های تروریستی تفسیر کرد.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف آمریکا از طرح موضوع آتش بس تجدید روحیه گروه های تروریستی است چون آن ها به شدت از آمریکا و حامیانشان به دلیل خالی کردن پشت آن ها، عصبی هستند، گفت: هدف دیگر آمریکا از ایجاد آتش بس رساندن کمک های تسلیحاتی به تروریست ها است.

دست برتر در میز مذاکرات با حکومت اسد است/غرب به دنبال فضای تنفس برای داعش و النصره

احمد بخشایش اردستانی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در خصوص مذاکرات روسیه و آمریکا برای ایجاد آتش بس در سوریه، اظهار داشت: غربی ها و حامیان تروریسم در سوریه از رسیدن به اهدافی که از ابتدا برای خود در نظر گرفته بودند، مایوس شده اند.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به حمایت هایی که از سوریه می شود، حکومت بشار اسد در مسیر شکست دادن تروریسم و حامیان داعش موفق عمل کرده است.

احمد بخشایش اردستانی احمد بخشایش اردستانی3406758/8/2013 3:30:47 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/43052_Thum.jpg
احمد بخشایش اردستانی

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: با توجه به پیشروی های ارتش سوریه در برابر تروریست ها، دست برتر بر روی میز مذاکرات نیز با حکومت بشار اسد خواهد بود.

بخشایش اردستانی گفت: این که طرف های غربی حاضر به مذاکره شده اند و می خواهند که حملات به تروریست های حلب متوقف شود، نشان می دهد که فشار زیادی بر روی آن ها قرار دارد و می خواهند که تروریست ها از این وضعیت نجات یابند.

وی افزود: داعش و النصره در شرایط سختی قرار دارند و غربی ها به دنبال فضای تنفسی برای آن ها هستند.

توقف حملات روسیه به مواضع داعش در قبال دریافت دلار نفتی از سعودی

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در خصوص مذاکرات روسیه و آمریکا برای ایجاد آتش بس در سوریه، اظهار داشت: داعش زاییده آمریکا و غربی ها است و این یک واقعیت غیر قابل انکار است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختلافات بین داعش و حامیان این گروه تروریستی، بیان کرد: بعضا دیده می شود که داعش به سخنان حامیان خود یعنی کشورهای غربی گوش نمی دهد ولی همین که داعش بتواند خطری را برای ایران ایجاد کند، حامیان داعش راضی خواهند شد.

جعفرزاده ایمنی آبادی جعفرزاده ایمنی آبادی3406759/9/2014 11:29:35 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/09/79109_Thum.jpg
جعفرزاده ایمنی آبادی

 

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان اینکه هدف از ایجاد داعش ایجاد خطر برای ایران است، متذکر شد: سوریه هدف اصلی این فعل و انفعالات نیست، بلکه می خواهند ایران را دچار مشکل کنند.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه برنامه ای که برای آتش بس در نظر گرفته شده یک بازی سیاسی از طرف غرب است، گفت: غرب با این کار به دنبال ترمیم چهره خود است ولی تمایل قلبی به انجام این کار ندارد.

وی با بیان اینکه غربی ها تمایلی به ایجاد آتش بس ندارند، تصریح کرد: روسیه در برابر داعش خوب عمل کرد ولی روسیه مقداری عقب نشینی کرده  که احتمالا از بابت پول های نفتی است که از عربستان سعودی دریافت کرده است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت ادامه داد: روسیه در مقابل داعش عملکرد خوبی داشت و به حذف داعش نزدیک شده بود ولی پول های سعودی باعث شد که آن ها به این حرکت خود ادامه ندهند و با وجود عدم تمایل غرب به ایجاد آتش بس، امکان برقراری آتش بس در سوریه وجود ندارد.

وی افزود: اگر این آتش بس انجام نشود، آمریکا می گوید که من اراده این آتش بس را داشتم و هنگامی که آتش بس انجام شود، کمک های خود را به داعش می رساند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet