خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1394/12/04 11:38:12
سرویس سیاسی
حقیقت پور تشریح کرد:

نقش آمریکا در نظارت بر اجرای برجام بر اساس توافق هسته ای چه میزان است/سایه کنگره و کاخ سفید بر عملکرد آژانس اتمی

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دراصل آمریکا نقش چندانی در نظارت برجام ندارداما از آنجایی که سازمان های بین المللی زیر مجموعه این کشور هستند تحت تاثیر این کشور بر برجام نظارت می کنند.
نقش آمریکا در نظارت بر اجرای برجام بر اساس توافق هسته ای چه میزان است/سایه کنگره و کاخ سفید بر عملکرد آژانس اتمی نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دراصل آمریکا نقش چندانی در نظارت برجام ندارداما از آنجایی که سازمان های بین المللی زیر مجموعه این کشور هستند تحت تاثیر این کشور بر برجام نظارت می کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/53945.jpg نقش,آمریکا,در,نظارت,بر,اجرای,برجام,بر,اساس,توافق,هسته,ای,,چه,میزان,است/سایه,کنگره,و,کاخ,سفید,بر,عملکرد,آژانس,اتمی Icana

منصور حقیقت پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اظهارات یکی از مقامات سازمان سیا مبنی بر ایفای نقش این سازمان در نظارت بر پایبندی ایران به برجام گفت: سازمان های بین المللی و آژانس بین المللی انرژی اتمی استقلال نداشته و زیر نظرآمریکا هستند.

نماینده مردم اردبیل،نیر،نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طی سال های گذشته برخی کشورها گفتند ایران دنبال سلاح هسته ای است پس از آن با دست خودشان خبر اعلام برائت در این مورد را  صادر کردند و به اشتباه خود اذعان کردند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام عمل خواهد کرد ادامه داد: طبق برجام تعریفی برای نظارت وجود دارد.ما گفته ایم برجام را اجرا می کنیم به شرط اینکه طرف مقابل هم متعهد به اجرای تعهداتش باشد.

حقیقت پور در عین حال تاکید کرد: بالاتر از برجام فتوای رهبری برای ما لازم الاجراست، ایشان به کارگیری سلاح هسته ای را حرام اعلام کرده اند .در ضمن ما مقید به دستوران دینی هستیم.

این نماینده مجلس نهم با تاکید بر اینکه صرفا در غالب برجام به تعهدات خود عمل می کنیم به سازمان ها و ارگان های بین المللی توصیه کرد استقلال و هویت خود را فدای بازی با آمریکا نکنند.

وی گفت: سازمان های بین المللی با عملکردشان نشان داده اند که  مستقل نیستند؛ اروپا و سازمان های بین المللی متاسفانه زیر مجموعه آمریکا هستند و علت مذاکره مستقیم ما با آمریکا هم به دلیل عدم استقلال این سازمان ها و زیر نظر بودن آنهاست.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دراصل آمریکا نقش چندانی در نظارت بر برجام ندارد اما از آنجایی که سازمان های بین المللی زیر مجموعه این کشور هستند تحت تاثیر این کشور بر برجام نظارت می کنند.

معاون مدیر کل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) می‌گوید این سازمان، در کمک به اجرای «برجام»، نقش قابل ملاحظه‌ای ایفا خواهد کرد.

کوهن گفت: «درباره ایران، ما همچنان منابع قابل ملاحظه‌ای را در کانال‌های مختلف مربوط به فعالیت‌های ایران، صرف می‌کنیم.»

او، در توضیح بیشتر درباره این مسیرها اضافه کرد: «یکی از آنها، البته، نظارت و کمک بر دیگران برای نظارت بر پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خواهد بود.»/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet