هدر موبایل
1394/12/05 14:39:15
سرویس سیاسی
احمدی:

در عرف بین الملل کشوری نمی تواند در مورد اموال بلوکه شده کشور دیگری تصمیم گیری کند/ایران علاوه بر دریافت اصل اموال برای دریافت خسارت هم طرح دعوی کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: به لحاظ عرف بین المللی پذیرفته نیست که کشوری که پول کشور دیگری را در اختیار دارد خودش در محاکم طرح دعوی کند و آن دادگاه به نفع آن کشور حکم صادر کنند.این موضوع اشکال دارد و نمی تواند مبنای درستی باشد.
در عرف بین الملل کشوری نمی تواند در مورد اموال بلوکه شده کشور دیگری تصمیم گیری کند/ایران علاوه بر دریافت اصل اموال برای دریافت خسارت هم طرح دعوی کند عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: به لحاظ عرف بین المللی پذیرفته نیست که کشوری که پول کشور دیگری را در اختیار دارد خودش در محاکم طرح دعوی کند و آن دادگاه به نفع آن کشور حکم صادر کنند.این موضوع اشکال دارد و نمی تواند مبنای درستی باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/122500.jpg در,عرف,بین,الملل,کشوری,نمی,تواند,در,مورد,اموال,بلوکه,شده,کشور,دیگری,تصمیم,گیری,کند/ایران,علاوه,بر,دریافت,اصل,اموال,برای,دریافت,خسارت,هم,,طرح,دعوی,کند Icana

وحید احمدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه تنها نیمی از دارایی های  بلوکه شده ایران آزاد خواهد شد و نیمی دیگر به دلیل بدهی و سایر تعهدات ایران برداشته خواهد شد گفت: اموال ایران در آمریکا شامل بخش های مختلفی است که  بخش عمده ای  قبل از انقلاب طی قراردادها و حساب هایی که ایران در آنجا داشته  بعد از انقلاب بلوکه شد.

نماینده مردم کنگاور،صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به اعتقاد من دولت باید نه تنها برای دریافت اموال بلوکه شده بلکه برای دریافت خسارت هم طرح دعوا کند زیرا در طول چند سال اموال ما متوقف شده و متضرر شدیم؛ آمریکا علاوه بر اینکه به تعهداتش عمل نکرده بلکه موجب ضرر و زیان مادی هم شده است.

وی افزود: بنابراین ایران باید علاوه بر ادعای دریافت اصل اموال ما به التفاوت آن را نیز دریافت کند به دلیل اینکه قیمت های امروز و قدرت خرید و ارزش پول نسبت به آن مقطع قابل مقایسه نیست.

احمدی گفت: آمریکایی ها گاهی برخی از دعاوی را مطرح کرده و احکامی را علیه ایران مطرح کردند و بخشی از اموال کشورمان را با آرای دادگاههای آمریکا ضبط کردند.

این نماینده مجلس نهم ادامه داد: خسارت هایی که آمریکاعلیه ایران وارد کرده است از جمله جنگ تحمیلی  و یا حمایت هایش از شاه  می تواند سرفصل ادعاهای ایران علیه آمریکا باشد.

وی گفت: آمریکا نمی تواند به تنهایی در مورد اموال بلوکه شده ایران تصمیم بگیرد و مقامات این کشور بگویند که صرفا نیمی از اموال را برمی گردانیم؛ ایران باید از مجاری مربوطه و طرق مختلف نسبت به استرداد حقوقش پیگیر بوده و  ذره ای در این زمینه کوتاه نیاید.

احمدی اظهار داشت: به لحاظ عرف بین المللی پذیرفته نیست که کشوری که پول کشور دیگری را در اختیار دارد خودش در محاکم طرح دعوی کند و آن دادگاه به نفع کشور متبوعش حکم صادر کند.این موضوع اشکال دارد و نمی تواند مبنای درستی باشد.

آمریکا میزان دارایی بلوکه شدن ایران را حدود ۱۰۰میلیارد دلار اعلام کرده، ولی جان کری می گوید تنها نیمی از آن به ایران می رسد.

جان کری در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا گفت: نیمی از درآمدهای ایران به خاطر بدهی های این کشور و دیگر تعهداتش برداشته خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet