وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1394/12/05 12:22:47
سرویس سیاسی
کشورهای غربی چشم بر واقعیات عربستان بسته اند

تسریع افول عربستان با جنایات حقوق بشری سعودی ها

سعودی ها از ترس دموکراسی خواهی و بیداری اسلامی در داخل و خارج از عربستان دست به جنایات رنگارنگی می زند اما این رویکرد روند افول رژیم سعودی را تسریع می کند.
تسریع افول عربستان با جنایات حقوق بشری سعودی ها سعودی ها از ترس دموکراسی خواهی و بیداری اسلامی در داخل و خارج از عربستان دست به جنایات رنگارنگی می زند اما این رویکرد روند افول رژیم سعودی را تسریع می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/123494.jpg تسریع,افول,عربستان,با,جنایات,حقوق,بشری,سعودی,ها Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه بین الملل: نیروهای رژیم سعودی که چندی پیش شیخ «نمرباقرالنمر» را به جرم اعتراض مدنی علیه دیکتاتوری ریاض به شهادت رساندند ؛ در راستای ارعاب شیعیان عربستان به شهرک شیعه نشین «العوامیه» حمله کردند و یک تن را کشته و حداقل 26 نفر را زخمی کردند.

براساس گزارش های منتشر شده ، رژیم سعودی با وضع حکومت پلیسی در استان «القطیف» به نوعی حکومت آپارتاید را بازسازی کرده اند. بنا به گفته شاهدان عینی شامگاه دیروز (سه شنبه) ، نیروهای امنیتی با شلیک گلوله جنگی و گاز اشک آور با مردم بی دفاع برخورد کردند. وزارت کشور عربستان مدعی شده ، فردی که به شهادت رسید تروریست بوده است.  

حمله بی سابقه بامداد چهارشنبه در حالی روی داده است که «علی محمد النمر» برادر زاده شیخ شهید نمر النمر براساس حکم صادر شده توسط دادگاه سعودی به اعدام محکوم شده ، در لیست اجرای حکم قرار  گرفته است. براساس حکم صادر شده براساس اعترافات کسب شده زیر شکنجه ، برادرزاده شیخ نمر ابتدا با شمشیر گردن زده خواهد شد و سپس به صلیب کشیده خواهد شد.

در همین حال،سازمان عفو بین الملل در آخرین گزارش حقوق بشری خود روز گذشته به شدت از عربستان انتقاد کرد. «سلیل شتی» مدیرکل عفو بین الملل در رابطه با عربستان و برخی کشورهای غربی می گوید :«بسیاری از دولت ها از خطر خشونت گروه های تروریستی مسلح به عنوان دستاویزی برای نقض حقوق بشر استفاده می کنند. »

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود ضمن اعلام این مطلب که عربستان نیر با هدایت کمپین بمباران یمن مرتکب جنایت جنگی شد، از این کشور به خاطر مانع تراشی بر سر راه تحقیقات سازمان ملل درباره تخلفات دو طرف در یمن انتقاد کرد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی می‌افزاید جنگنده‌های عربستان سعودی 120 حمله هوایی به مناطقی که اسناد آن موجود است، از جمله اردوگاه‌های پناهندگان، مراسم‌های عروسی، اتوبوس‌ها، تاسیسات پزشکی، مناطق مسکونی، مساجد، بازارها، کارخانه‌ها، انبارهای مواد غذایی، مدارس و فرودگاه‌ها انجام داده‌اند.

در این گزارش آمده است: «بسیاری از این حملات شامل چندین حمله به چندین هدف غیرنظامی می‌شود» که غیرنظامیان در نتیجه این تجاوزات هوایی هدف قرار گرفته‌اند. منابع مستقل حقوق بشری معتقدند که اقدام عربستان سعودی در محاصره یمن را که شامل «استفاده از قحطی و گرسنگی به عنوان روشی جنگی» می‌شود، به عنوان «جنایت جنگی» قابل پیگیری است.

ورای تمام جنایاتی که سعودی ها در داخل و در خارج از عربستان و در کشورهایی نظیر یمن مرتکب می شوند آنها در تشکیل و تجهیز گروه های تروریستی النصره ، جیش الاسلام و در نهایت داعش نقش مستقیم داشته اند. حال علامت سوال بزرگی که در ذهن شکل می گیرد این است که چرا کشورهای غربی که مدعی حقوق بشر و آزادی بیان هستند چرا در مقابل اقدامات جنون انگیز ریاض به ویژه در مورد اعدام شیخ نمر یا ارتکاب جنایت جنگی در یمن سکوت کرده اند.

واقعیت تاسف انگیز اینجاست که ویژه ایالات متحده و بریتانیا عربستان را همانند یک غده سرطانی غیرقابل درمان پذیرفته اند. کشورهای غربی به طمع خرید نفت ارزان قیمت و فروش میلیاردی اسلحه به سعودی ها اعتنایی به اقدامات غیرانسانی عربستان نمی کنند.

فرانسه و عربستان فرانسه و عربستان3406755/4/2015 11:46:42 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/05/103955_Thum.jpg
فرانسه و عربستان

معادله سقوط و شورش در عربستان

کشورهای غربی نظیر فرانسه ، بریتانیا ، آلمان و آمریکا اگرچه ادامه حیات عربستان را تحمل می کنند و ریاض با توسل به جنایات مختلف و گروه های تروریستی توانسته بقای خود را حفظ کند اما واکنش های هیستریک ریاض نشان می دهد که اوضاع چندان بر وفق مراد سعودی ها نیست.

قیمت جهانی نفت خام به دلیل همان مفت فروشی سعودی ها در جهت وفاداری به سیاست های آمریکا در جنگ نفتی گریبان خود ریاض را گرفته است. عربستان ناچار شده است تا حدود زیادی بودجه خود را در حالت انقباضی کاهش دهد. کسری بودجه هنگفت عربستان در حکومت دزدسالار این کشور تبعات بزرگ تری به خود گرفته است. کاهش شدید مشوق هایی که در چارچوب رشوه به مردم عربستان پرداخت می شد ، موجب بیدار شدن حس حقوق شهروندی خواهد شد.

در حال حاضر در عربستان تنها اقلیت شیعه هستند که در حال مطرح کردن مطالبات سیاسی هستند اما اکثریت سنی‌ مذهب تحصیل کرده این کشور که بیش از هر زمان در معرض جهان خارج قرار گرفته‌اند بعید است که تا ابد به این امتیازهای معدود ارائه شده از سوی حاکمان فرسوده که حتی با مخارج آنها همخوانی ندارند، راضی باشند.

از طرفی دیگر در عربستان نیز مثل دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس مساله کارگران خارجی میهمان وجود دارد و مقام‌های عربستان مثل مقام‌های این کشورها ظاهرا فکر می‌کنند که می‌توانند تا ابد از سیل کارگران خارجی که قدردان کار در هر شرایطی هستند بهره ببرند.اما مساله این است که در این کشورها وضعیت طوری شده که تعداد این کارگرها حتی از شهروندان خود کشورها افزایش پیدا کرده و این کارگرها ممکن است به زودی شروع به مطالبه حقوق خود کنند.

وزیرخارجه عربستان‎ اوباما وزیرخارجه عربستان‎ اوباما34067510/26/2015 11:06:34 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/10/121907_Thum.jpg
وزیرخارجه عربستان‎ اوباما

 

همان گونه که گفته شد ، ریاض برای مدت چندین دهه با صادر کردن عناصر تروریستی همانند «اسامه بن لادن» به خارج و دامن زدن به افراط گری در خاورمیانه به دنبال کاهش فشارها علیه خود بوده است. اما اکنون مشخص شده که این راهبرد می‌تواند نتیجه عکس بدهد.

بالاتر از تمام مشکلاتی که عربستان با آن دست به گریبان است ، «ملک سلمان» به هیچ عنوان اقتدار پادشاه پیشین سعودی «ملک عبدالله» را از خود نشان نداده است. جنگ قدرت شاهزاده های سعودی نسل دوم و سوم سعودی مسئله ای است که هر لحظه می تواند منجر به جنگ داخلی در آل سعود شود.

 عربستان در جهت تلطیف این تهدید جنگ خارجی به ویژه تخاصم با جمهوری اسلامی را دنبال می کنند. جنگ مستقیم با ایران اگرچه برای عربستان یک تهدید است اما جنگ غیر مستقیم به عنوان یک راهبرد ریاض دنبال می شود. این گمانه زنی وجود دارد که عربستان برای فرار از سقوط جنگ مستقیم با ایران و تحت فشار قرار دادن حامیان ریاض به عنوان آخرین حربه سعودی ها مطرح است.

در میان تمام عواملی که بقای عربستان را تهدید می کند ؛ در تحلیل دکترین آمریکا شورش فراگیر در عربستان محتمل ترین اتفاق علیه رژیم سعودی است. شورش عربستان علیه رژیم سعودی احتمالا در قالب یک قیام غیر خشونت طلبانه و یا در قالب یک شورش جهادی ممکن است بروز و ظهور پیدا کند. اعمال خشونت علیه درخواست های حقوق شهروندی در عربستان موجب تعجیل شورش شود.

پایان پیام/

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet