هدر موبایل
1394/12/09 10:51:32
سرویس فرهنگی
درویش‌پور:

پذیرش بی‌رویه دانشجو توازن را در نظام آموزش عالی کشور بر هم می‌زند

عضو کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس به ضرورت افزایش پذیرش دانشجو به منظور کاهش خروج آنها از کشور تاکید کرد و گفت: این افزایش باید با در نظر گرفتن کیفیت آموزشی همراه باشد.
پذیرش بی‌رویه دانشجو توازن را در نظام آموزش عالی کشور بر هم می‌زند عضو کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس به ضرورت افزایش پذیرش دانشجو به منظور کاهش خروج آنها از کشور تاکید کرد و گفت: این افزایش باید با در نظر گرفتن کیفیت آموزشی همراه باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/47455.jpg پذیرش,بی‌رویه,دانشجو,توازن,را,در,نظام,آموزش,عالی,کشور,بر,هم,می‌زند Icana

حجت‌الله درویش‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه پذیرش بی‌رویه دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی سبب برهم خوردن توازن و تعادل در نظام آموزش عالی کشور شده است، گفت: متاسفانه تکمیل صندلی‌ دانشگاه‌های غیردولتی به قدری برای مسئولان از اهمیت برخوردار شده که کیفیت آموزش را به فراموشی سپرد‌ه‌اند؛ درواقع ورود بی‌دردسر متقاضیان به دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی و عدم دریافت آموزش استاندارد، سبب شده که امروز با سیلی از فارغ‌التحصیلانی روبه‌رو باشیم که از توانایی لازم علمی و شغلی برخوردار نیستند.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در جذب هیات علمی دانشگاه‌ها وجود دارد، اضافه کرد: توازن قابل قبولی میان اساتید و دانشجویان  وجود ندارد و دانشگاه‌ها با کمبود استاد روبه‌رو هستند و تا این نسبت اصلاح نشود نمی‌توان به رشد علمی و آموزشی دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه‌های غیردولتی امید داشت.  

درویش‌پور با بیان اینکه باید تلاش کرد نسبت استاد به دانشجو را در برنامه ششم توسعه مناسب، افزود: اگر خواهان تحول در وضعیت ناگوار آموزش عالی هستیم چاره‌ای جز برداشتن یک گام بلند کیفی نیست و یکی از این راه‌ها برقراری تعادل منطقی در نسبت استاد به دانشجو است.

حجت اله درویش پور حجت اله درویش پور3406758/12/2013 6:01:24 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/43565_Thum.jpg
حجت اله درویش پور

وی با بیان اینکه سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب یکی از شیوه‌های «آموزشی پژوهشی» و «پژوهش محور» در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، گفت: با توجه به اینکه نظام آموزش عالی به اندازه کافی پذیرش دانشجو داشته است باید به فکر افزایش کیفیت آموزش و خروجی مطلوب از دانشگاه‌ها بود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان بیان کرد: اکنون زمان آن فرا رسیده که مسئولان در کنار افزایش آمار ورودیان به دانشگاه‌ها، به فکر کیفیت آموزشی که به دانشجویان داده می‌شود نیز باشند تا در نهایت فارغ‌التحصیلانی تربیت شوند که به حیطه علمی خود اشراف کامل داشته و به لحاظ حرفه‌ای متخصص باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet