هدر موبایل
1394/12/14 15:04:42
سرویس اقتصادی
کارخانه ای:

تشکیل سازمان ملی استاندارد تحول عظیمی در توسعه استاندارد کشور ایجاد می کند

رییس کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح تاسیس سازمان ملی استاندارد گفت: تشکیل سازمان ملی استاندارد تحول عظیمی در توسعه استاندارد کشور ایجاد می کند.
تشکیل سازمان ملی استاندارد تحول عظیمی در توسعه استاندارد کشور ایجاد می کند رییس کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح تاسیس سازمان ملی استاندارد گفت: تشکیل سازمان ملی استاندارد تحول عظیمی در توسعه استاندارد کشور ایجاد می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201603104655447771.jpg تشکیل,سازمان,ملی,استاندارد,تحول,عظیمی,در,توسعه,استاندارد,کشور,ایجاد,می,کند Icana

ابراهیم کارخانه ای در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تاریخچه تشکیل کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح تاسیس سازمان ملی استاندارد ایران،گفت:این طرح در سال 91 به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع شد، اما از آنجا که مسئله استاندارد تنها به کمیسیون صنایع و معادن مربوط نمی شد و در تمامی حوزه های فنی، علمی، فرهنگی و اجتماعی استانداردهایی باید تعریف شود، دیگر کمیسیون های مجلس نیز باید به مسئله استاندارد می پرداختند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، افزود:با توجه به فراگیری مسئله استاندارد، کمیسیون صنایع و معادن از 8 کمیسیون مرتبط با موضوع استاندارد درخواست کرد که نظرات خود را به این کمیسیون ارائه دهند، اما به سبب اینکه اظهارنظرها به صورت پراکنده به کمیسیون صنایع و معادن ارائه می شد، مقرر شد که یک کمیسیون مشترک ویژه در این ارتباط تشکیل شود.

کارخانه ای با بیان اینکه از هر کمیسیون 2 نفر به عنوان عضو کمیسیون مشترک انتخاب شدند، ادامه داد:در نهایت کمیسیون مشترک با 23 عضو در اواخر سال 92 تشکیل شد، که پس از تعیین هیئت رئیسه در ابتدای سال 93 فعالیت خود را آغاز کرد.

وی با اشاره به اینکه کمیسیون مشترک از تمامی وزارتخانه های مرتبط با استاندارد برای همکاری و بررسی طرح دعوت به عمل آورد، یادآور شد:نمایندگان دیوان محاسبات، مرکز پژوهش های مجلس، معاونت برنامه ریزی و راهبردی رییس جمهور در این جلسات که چند ماه طول کشید، حضور داشتند و در نهایت طرح تاسیس سازمان ملی استاندارد ایران به طرح تقویت و توسعه استاندارد تغییر نام یافت، و گزارش کمیسیون در تاریخ 28 آبانماه سال 93 به هیئت رئیسه تقدیم شد، تا در دستورکار صحن علنی قرار گیرد.

کارخانه ای با بیان اینکه این طرح در جلسه هفته صحن علنی مورد بررسی قرار گرفت، افزود: کلیات این طرح در روز سه شنبه هفته جاری با رای اکثریت نمایندگان به تصویب رسید و با بررسی جزئیات دو ماده 20 و 26 به کمیسیون ارجاع شد، که ادامه جزئیات در جلسات هفته آتی صحن علنی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه این سازمان در گذشته تحت عنوان موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران فعالیت می کرد، ادامه داد:این موسسه به صورت مستقل و زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت بود، اما به دلیل اینکه بحث استاندارد به تمام وزارتخانه ها مربوط می شد،لذا در شورای عالی اداری مصوبه ای تصویب شد که براساس این مصوبه "موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران" به "سازمان ملی استاندارد ایران" تغییرنام یافت و از وزارت صنعت، معدن و تجارت منفک و زیر نظر نهاد ریاست جمهوری قرار گرفت.

این نماینده مردم در مجلس نهم، اظهار داشت:با توجه به اینکه شرح وظایف "موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران"به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود، لذا با تغییر نام، ساختار جدید نیز باید به تصویب مجلس می رسید، که این موضوع با ارائه این طرح حل و سازمان ملی استاندارد ایران در قالب قانون  زیرنظر مستقیم رئیس جمهور اداره می شود.

رییس کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح تاسیس سازمان ملی استاندارد، با بیان اینکه شرح وظایف سازمان ملی استاندارد ایران به صورت جامع، فراگیر و با زیرساخت قوی علمی تهیه شده است، تصریح کرد:اجرای این قانون تحول عظیمی در توسعه استاندارد،در تمامی زمینه ها در کشور به وجود می آورد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet