هدر اصلی
1394/12/24 16:27:14
سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس در گفت و گو با خانه ملت مطرح کردند:

وزارت امور خارجه هر چه زودتر نسبت به سفر نوروزی به ترکیه هشدار جدی دهد/ ترکیه کشور امنی نیست

نمایندگان مجلس در جریان انفجار اخیر در ترکیه از وزارت امور خارجه کشور خواستند هر چه زودتر به مردم جهت سفر به ترکیه هشدارهای لازم را بدهد.
وزارت امور خارجه هر چه زودتر نسبت به سفر نوروزی به ترکیه هشدار جدی دهد/ ترکیه کشور امنی نیست نمایندگان مجلس در جریان انفجار اخیر در ترکیه از وزارت امور خارجه کشور خواستند هر چه زودتر به مردم جهت سفر به ترکیه هشدارهای لازم را بدهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201603108885848214.jpg وزارت,امور,خارجه,هر,چه,زودتر,نسبت,به,سفر,نوروزی,به,ترکیه,هشدار,جدی,دهد/,ترکیه,کشور,امنی,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در انفجار عصر روز یکشنبه در آنکارا 34 تن کشته شده‌اند که از این میان 30 تن در محل وقوع بمب‌گذاری و چهار تن دیگر در مسیر بیمارستان جان باختند. «محمد موذن‌اوغلو» همچنین از افزایش آمار زخمی‌ها در این انفجار خبر داد و افزود، 125 تن در این بمب‌گذاری زخمی شدند که حال 19 تن از این افراد وخیم گزارش شده است. این افراد در 14 بیمارستان آنکارا بستری هستند و دست‌کم 9 تن مورد عمل جراحی قرار گرفته‌اند.

گفتنی است که حدود یک ماه پیش بود که در پی انفجار بمبی در آنکارا ۳۰ نفر کشته شدند. دولت ترکیه آن زمان شبه‌نظامیان افراط گرای کرد را مسئول این انفجار معرفی کرد. اوایل پاییز گذشته نیز دوانفجار انتحاری در جریان یک راه‌پیمایی در آنکارا بیش از ۹۰ کشته بر جای گذاشت. جریان تروریستی داعش مسئول این حادثه معرفی شد.

حقیقت پور: اتباع ایرانی هشدار امنیتی برای سفر به ترکیه را جدی بگیرند

منصور حقیقت پور ، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن محکومیت حمله تروریستی آنکارا و ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان این اتفاق گفت: حوادث مرگبار اخیر ترکیه حاصل رویکرد نوعثمانی اردوغان است.

وی در ادامه تصریح کرد: ترکیه تا پیش از آغاز جنگ سوریه و مداخله آنکارا به عنوان مهره سعودی ها ، یک کشور درحال توسعه با آرامش و امنیت نسبی بود اما اقدامات دولت اردوغان در جهت جنگ افروزی با نگاه نوعثمانی این کشور  و منطقه را به آشوب کشیده است.

منصور حقیقت پور منصور حقیقت پور34067510/19/2015 5:14:17 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/10/121381_Thum.jpg
منصور حقیقت پور

 

این نماینده مجلس نهم گفت: مقابله دولت ترکیه با تروریست های تکفیری داعش و گفتمان با اقلیت های قومی و مذهبی می تواند آرامش را به ترکیه بازگرداند.

وی تاکید کرد: تهران امنیت و آرامش ترکیه را امنیت و آرامش خود می داند ، به همین دلیل نگران وضعیت امنیتی و حملات تروریستی رخ داده در این کشور دوست و برادر هستیم.

حقیقت پور گفت: لجاجت برای همراهی با تروریست های تکفیری داعش و معارضین سوری در جنگ با دمشق یا تحریک قومیت های مختلف تنها و تنها مردم ترکیه را قربانی خواهد کرد. حملات تروریستی رخ داده ظرف چند ماه اخیر در واقع بازگشت بومرنگ اقدامات جنگ طلبانه است که به خانه بازگشته است.

نماینده مردم اردبیل،نیر،نمین و سرعین در مجلس گفت: با توجه به نزدیکی ایام تعطیلی عیدنوروز و سفر شهروندان ایرانی به کشور ترکیه ، هموطنان حتی المقدور در شرایط فعلی که مراکز توریستی مورد حمله قرار گرفته اند از سفر پرهیز کنند. اتباع ایرانی در سفر به ترکیه باید هشدارهای امنیتی را جدی بگیرند.

سبحانی نیا: ترکیه کشور امنی نیست/ از سفر نوروزی به این کشور پرهیز شود

حسین سبحانی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به انفجارهای اخیر در ترکیه اظهار داشت: این دست از مسائل در کشورهایی مانند ترکیه به دلیل حضور گروه های افراطی مانند داعش یا عوامل داخلی و اختلاف هایی که داشتند و دارند امری طبیعی است. در گذشته شاهد چنین انفجارهایی بودیم که امروز نیز مجدد رخ داده است.

دیدار سبحانی نیا مدیر کل سیاست خارجی اسپانیا دیدار سبحانی نیا مدیر کل سیاست خارجی اسپانیا5387506/16/2015 12:36:12 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/06/109289_Thum.jpg
دیدار سبحانی نیا مدیر کل سیاست خارجی اسپانیا

 

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس نهم شورای اسلامی با بیان اینکه انفجارهای تروریستی را محکوم می کند، ادامه داد: ضمن اینکه چنین رفتارهایی از سوی گروههای افراطی را محکوم می کنیم انتظار می رود وزارت امور خارجه با هشداری به موقع و واقع بینانه شرایط کشور ترکیه را برای مردم تشریح کند تا اتباع ایرانی برای سفرهای نوروزی مقصد دیگری را انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه بهتر است مردم مکانهایی را برای سفر انتخاب کنند که از امنیت ثابتی برخوردار باشند، گفت: از آنجایی که ترکیه به ایران نزدیک است و فضاهای توریستی بسیاری دارد بسیاری از ایرانی ها این کشور را برای سفرهای نوروزی انتخاب می کنند اما باید گفت که این کشور امنیت لازم را ندارد و ممکن است برای اتباع ایرانی اتفاق ناگواری رخ دهد.

سبحانی نیا اظهار داشت: انتظار داریم وزارت امور خارجه کشور هشدار کلی به مردم بدهند تا ایرانی ها از شرایط واقعی ترکیه مطلع شوند و برای سفر نوروزی تصمیم درستی اتخاذ کنند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اقدامات تروریستی در ترکیه را که از سوی جریانات تندرو و افراطی رخ می دهد را محکوم می کنیم و انتظار داریم امنیت توریست ها در همه کشورها از جمله ترکیه تامین شود.

حسینی صدر: امنیت شهروندان ایرانی در سفر به ترکیه بر عهده آنکارا است

حسینی صدر در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت در واکنش به حملات تروریستی به آنکارا که 38کشته و 127 زخمی برجای گذاشت،گفت: حملات تروریستی به خاک ترکیه از سوی جمهوری اسلامی اقدامی نابخشودنی است که باید به هرشکلی با آن مقابله شود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه گفت: امنیت جمهوری اسلامی و ترکیه مسئله ای جدا از یکدیگر نیست و ما امنیت آنکارا را همانند امنیت تهران مهم می دانیم. کشته شدن شهروندان ترکیه مساله تاسف باری است که ملت ترکیه باید ملت ایران ار در غم خود شریک بدانند.

وی در ادامه گفت: تروریست ها برای اقدامات خود هیچ مرزی قائل نیستند ، آنها در هرجای دنیا ممکن است که دست به جنایت بزنند. استانداردهای دوگانه با عنوان تروریست های خوب و تروریست های بد نتیجه ای جز حملات دردناک چند ماه اخیر به شهروندان ترکیه ندارد.

معیدحسینی صدر معیدحسینی صدر3406758/8/2015 3:44:05 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/08/113306_Thum.jpg
معیدحسینی صدر

 

حسینی صدر تصریح: دامنه حملات تروریستی که در خلال جنگ داخلی سوریه با مداخلات خارجی شکل گرفته بود دیگر محدود به مرزهای عراق و سوریه نمی ماند ؛ تروریست های خوب نیز گریبان حامیان خود را می گیرند. تروریست هایی که حملات تروریستی به پاریس را عملیاتی کردند ، امروز در ترکیه دست به عملیات می زنند.

وی تاکید کرد که با اهمال کاری آنکارا حجم اقدامات تروریستی در ترکیه افزایش خواهد یافت و ما به شدت نگران وضعیت امنیتی ترکیه هستیم.

این نماینده مجلس نهم تصریح کرد:  علی رغم تاسف و تالم از کشته شدن شهروندان ترکیه ، امیدوارم این اتفاقات تروریستی زنگ بیداری دولت ترکیه را برای اصلاح حمایت یا چشم پوشی از اقدامات گروه های تروریستی را به صدا درآورده باشد.

وی در ادامه افزود: اتحاد امت اسلامی در جدال با تفکر تکفیری و گفتمان در مورد مسائل مورد اختلاف می تواند آرامش را به منطقه بازگرداند. اگر مسائل سوریه به صورت منطقی و از طریق مذاکره پیگیری شود می تواند به کاهش تنش ها و درگیری ها منتهی شود.

نماینده مردم خوی در مجلس  گفت: با توجه به تعطیلات نوروزی ، ترکیه به عنوان یک کشور مسلمان یکی از مراکز توریستی شهروندان ایرانی محسوب می شود که باید ملاحظات امنیتی ویژه ای لحاظ کند.

وی با بیان این که از دولت ترکیه این انتظار وجود دارد با توجه به تهدیدات امنیتی علیه شهروندان ایرانی نظارت امنیتی بیشتری اتخاذ شود، گفت: امنیت شهروندان ایرانی در سفر به ترکیه بر عهده دولت این کشور است.

حسینی صدر گفت: هرگونه آسیب به روابط سیاسی ایران و ترکیه یا هر حمله ای که متوجه شهروندان ایرانی شود لطمات سنگین اقتصادی و اجتماعی به دوکشور وارد خواهد کرد. حجم انبوه تعاملات اقتصادی ایران و ترکیه در کنار منافع مشترک سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی موضوعاتی است که باید آنکارا بیشتر توجه نماید.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه گفت: اصلاح رویکرد آقای اردوغان ، وبرخورد مستقیم با تروریست های تکفیری  و جلوگیری از تردد تروریست های چند ملیتی اقداماتی است که می تواند امنیت را به ترکیه بازگرداند. گفتمان داخلی با احزاب سیاسی ترکیه اقدامی است که می تواند انسجام ترکیه را در مقابل تهدیدات تروریستی افزایش دهد.

حسینی: اتباع ایرانی مراقب تهدیدات ترویستی در ترکیه باشند

سیدباقر حسینی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت در اشاره به حوادث تروریستی رخ داده بر علیه مردم ترکیه گفت: متاسفانه آقای اردوغان حیثیت و امنیت مردم ترکیه را قربانی توهم عثمانی گری کرده و امروز مردم این کشور با مشکلات و مصیبت های گوناگونی دست به گریبان هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: تروریست های تکفیری داعش و کردهای خشمگین از اقدامات تحریک آمیز آنکارا به دنبال برخورد با آنکارا هستند.

وی تصریح کرد: گروه های تروریستی در همه جای دنیا مراکز توریستی و اقتصادی را به عنوان اهداف اصلی خود انتخاب می کنند ، حملات اخیر در خاک ترکیه نیز نشان دهنده همین رویکرد توسط گروه های تروریستی است.

 

باقر حسینی باقر حسینی3406757/12/2014 11:42:30 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/07/74097_Thum.jpg
باقر حسینی

 

این نماینده مجلس نهم گفت: ایران به عنوان یکی از اعضای ائتلاف متحدین دمشق در جنگ سوریه و حتی عراق با تروریست های تکفیری نقش مهمی ایفا کرده است. اقدامات امنیت ساز جمهوری اسلامی با توجه به حضور پرشمار تروریست های چند ملیتی در خاک ترکیه ممکن است به منجر به اقدامات تروریستی علیه اتباع ایرانی شود.

عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در ترکیه باید تمهیدات لازم و هشدارهای امنیتی مورد نیاز در جهت حفظ امنیت شهروندان ایرانی را اتخاذ کند.

خدایی سوری:  وزارت امور خارجه هشدارهای لازم برای سفر مردم به ترکیه را ارائه کند

حجت الله خدایی سوری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به انفجارهای اخیر در ترکیه و نزدیکی این اتفاق به تعطیلات نوروز، تاکید کرد: با توجه به اینکه در تعطیلات نوروزی احتمال سفر ایرانی های به ترکیه افزایش می یابد انتظار می رود وزارت امور خارجه کشور هشدارهای لازم به اتباع ایرانی در خصوص سفر به این کشور نا امن را بدهد.

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس نهم شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهای دیگر زودتر از ایران به اتباعشان هشدار داده اند، اظهار داشت: در دو انفجار گذشته کشورهای روسیه و آمریکا به اتباع خود توصیه کردند از سفر به ترکیه خودداری کنند. انتظار می رفت که زودتر از این وزارت امور خارجه واکنشی نشان دهد و توصیه و هشدار به اتباع ایران در این باره داشته باشد.

حجت الله خدایی سوری حجت الله خدایی سوری در خانه ملت3406758/8/2013 10:39:40 AMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/42976_Thum.jpg
حجت الله خدایی سوری

 

وی با بیان اینکه وزارت امور خارجه در خصوص شرایط و وضعیت اتباع ایران در کشورهای دنیا مسئول است، ادامه داد: اگر وزارت خارجه توصیه و هشدار لازم را پیش از تعطیلات نوروزه به شهروندان ایرانی ندهد و اتفاقی برای آنها در جریان سفر به این کشور نا امن بیفتد مسئولیت آن بر عهده وزارت امور خارجه خواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به انفجارهای متعدد در ترکیه آن هم در مراکز توریستی و واکنش کشورهای دیگر دراین باره، لازم است هر چه زودتر وزارت امور خارجه کشور واکنش نشان دهد و توصیه های لازم را به اتباع ایرانی برای سفر به این کشور بدهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet