هدر موبایل
1388/02/08 13:41:00
سرویس کمیسیون ها

محجوب: اصلاحیه های قانون کار تاکنون در جهت تضعیف جنبه حمایتی از کارگر بوده است

**علیرضا محجوب نماینده تهران تصریح کرد: تاکنون هرچه تحت عنوان اصلاح قانون کار صورت گرفته در جهت تقویت حقوق کارفرما و تضعیف جنبه حمایتی از کارگر بوده که باید جلوی آن گرفته شود.

 

 

به گزارش خبرنگار خانه ملت،دبیر کل خانه کارگر در جمع خبرنگاران در واکنش به سخنان روز گذشته رییس‌جمهور در خصوص اصلاح قانون کار، گفت: بر اساس سنت متعارف مرسوم در ایام جشن خبر ناگوار به کسی نمی‌دهند، اما آقای رییس‌جمهور در هفته کارگر از اصلاح قانون کار به شکلی خبر داد که به ضرر کارگران است.

محجوب با بیان این‌که هر آنچه که تاکنون در مورد اصلاح قانون کار صورت گرفته است،‌ منجر به محدود شدن دایره حمایت از کارگران بوده،‌ خاطر نشان کرد: اصلاح دوباره این قانون به منزله آن است که از حقوق کارگران هنگام اخراج دفاع نشود.

وی افزود: به عبارت دیگر دستگاه تخصصی که باید منافع دو طرف کارفرما و کارگر را در نظر بگیرد و قضاوت بکند قصد دارد فقط به نفع یک طرف سوت بزند، این نوع داوری به نفع کارگران نیست.

نماینده تهران با بیان این که در هفته کارگر منتظر شنیدن اخبار خوبی درباره دستادورها و ابتکارت کارگران بودیم، گفت: متاسفانه به جای شنیدن چنین اخباری شاهد خبری بودیم که تلویحا حق اخراج کارگران را به طرف مقابل یعنی کارفرما می‌دهد، چنین تصمیماتی در شرایط سیاسی ناشی از عدم مطالعه دقیق و کارشناسی در مورد قانون کار است.

دبیرکل خانه کارگر خاطر نشان کرد: موضوع عدم ارائه حق اخراج به کارفرما از سال 53 تاکنون مطرح بوده و یکی از مطالبات دائمی کارگران که از پیش از انقلاب مطرح و پس از آن دنبال شده، لغو ماده 33 قانون کار است که به کارفرما حق اخراج می‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر وزارت کار پیشنهاد جایگزین برای اصلاح ماده 27 قانون کار را ارائه کرده که این اصلاحیه حتی یک قدم عقب‌تر از ماده 33 قانون سال 37 است؛ چرا که به این ترتیب هر حقی از کارگران سلب شده و به کارفرما حق اخراج تمام می‌دهد.

محجوب با اشاره به این‌که رییس‌جمهور تدوین قانون کار در اوایل انقلاب را، وابسته به فضای سیاسی آن دوره اعلام کرده بود، گفت: چه کسی گفته؟ دستور امام برای برقراری رفراندوم درباره قانون کار که به درخواست سرحدی‌زاده وزیر کار وقت صورت گرفته،یک دستور سیاسی بوده است، باید توجه داشته باشیم انگشتمان را به طرف چه کسی نشانه می‌رویم، بهتر است مراقب حرف‌ زدن مان باشیم و بی‌دلیل دورانی از انقلاب را محکوم نکنیم و اصول و ارزش‌های انقلاب را نادیده نگریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet