ولادت حضرت امام رضا (ع)
1388/02/08 15:35:00
سرویس اقتصادی

رحمانی فضلی: مردم از دستگاه های نظارتی انتظار دارند

**رییس کل دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه مردم از دستگاه های نظارتی انتظار دارند، گفت: نگرش مردم نسبت به دیوان محاسبات تغییر کرده و با اقدامات انجام شده این اطمینان در آنان ایجاد شده است که دستگاهی در کشور برای دفاع و صیانت از بیت المال وجود دارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، "عبدالرضا رحمانی فضلی" در همایش سراسری مسوولان دیوان محاسبات بر لزوم انجام فعالیت‌های آموزشی دیوان در سطوح درونی، بیرونی و سطح جامعه تاکید کرد.

وی افزود: علاوه بر فعالیت های آموزشی برای کارکنان دیوان محاسبات باید زمینه برای آموزش به دستگاه ها و ذیحسابان در زمینه موارد تخلف و دستورالعمل های اجرایی بودجه فراهم شود.

او از آموزش مردم و افکار عمومی به عنوان اولویتی مهم یاد کرد و گفت: مردم باید آموزش ببینند تا در زمینه رفتار با بیت المال و شیوه ارتباط با دیوان محاسبات از آگاهی لازم برخوردار شوند.

رییس کل دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه صحبت های زیادی درباره عملکرد دیوان محاسبات مطرح می شود، تصریح کرد: هیچگاه نگران اظهار نظرهایی که دراین باره می شود نخواهیم بود و از اظهاراتی که در مسیر کارشناسی و بر پایه منطق، منطبق باشد استقبال می کنیم و اظهارنظرهای خارج از این مسیر را بی انصافی می دانیم.

رحمانی فضلی: هدف دیوان محاسبات را صیانت از بیت المال بر اساس قانون خواند و افزود: بیت المال در ادبیات و و اندیشه ما جایگاه خاصی دارد و مفهوم آن مشابه با آنچه در حکومت های مختلف وجود دارد، متفاوت است.

وی ادامه داد: حفظ بیت المال در دیدگاه حکومتی اسلامی تنها حفاظت فیزیکی و جلوگیری از سوء استفاده نیست بلکه باید کارآمدی و اثربخشی آن برای نسل کنونی ارتقاء یابد و برای نسل آینده نیز بقا داشته باشد.

او با اشاره به اینکه حکومت ایران دارای اهدافی بلند است و بیت المال نقشی ابزاری در تحقق این اهداف دارد، خاطرنشان کرد: در راه رسیدن به اهداف، مقاومت ها و رقابت هایی وجود دارد بنابراین باید به گونه ای حرکت کنیم تا هم به رقابت دراین مسیر توجه داشته باشیم و هم در راه رشد، توسعه و بهره برداری بهینه گام برداریم.

رییس کل دیوان محاسبات کشور مهمترین عامل در تعیین نهایی این رقابت را نیروی انسانی دانست و تصریح کرد: در بعد نیروی انسانی نیز باید به آموزش به عنوان عاملی مهم توجه شود.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر دیوان محاسبات به دلیل اینکه داری محکمه است، قضاوت می‌کند و این رای با آبروی نظام و مدیران آن گره می خورد، باید اطمینان در مردم و مسوولان ایجاد و نظرات دارای قوت، استحکام و دقت کافی باشد.

وی از مواردی همچون اعتقاد به بحث آموزش به عنوان یک میثاق، تشخیص نیازها، اولویت بندی آموزش ها، بهره گیری از اساتید عالم و عامل و استفاده از شیوه ها و روش های متنوع آموزشی به عنوان عوامل مهم در پیشرفت وضعیت آموزشی یاد کرد و گفت:  بسیاری از درآمدها، هزینه ها، قراردادها، مناقصه ها وجود دارد که در حوزه دیوان محاسبات نیست که بخشی از به سیستم خود دیوان محاسبات باز می گردد.

رحمانی فضلی تاکید کرد: با راه اندازی نظارت آن لاین قادر خواهیم بود بگوییم که 70 درصد امور مالی تحت نظارت دیوان محاسبات است و دستیابی به حسابرسی عملکرد می تواند میزان بهره وری را تحت نظارت دیوان قرار دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet