هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
خانلری در مراسم سالگرد کشتار ارامنه مطرح کرد:

ترکیه در یک قرن گذشته نقش سازنده ای نداشته است/ آنکارا از داعش حمایت می کند

سرویس سیاسی
نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی در مراسم سالگرد کشتار ارامنه ضمن برشمردن اقدامات ترکیه تحت الگوی آتاتورک گفت: ملت ایران همواره در طول تاریخ با ملت ارمنستان به دلیل رنج هایی که متحمل شده، همدردی می کند و این رویکرد در کلام امام خمینی (ره) نیز نمود داشته است.
شنبه 4 اردیبهشت 1395 ساعت 17:23
ترکیه در یک قرن گذشته نقش سازنده ای نداشته است/ آنکارا از داعش حمایت می کند نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی در مراسم سالگرد کشتار ارامنه ضمن برشمردن اقدامات ترکیه تحت الگوی آتاتورک گفت: ملت ایران همواره در طول تاریخ با ملت ارمنستان به دلیل رنج هایی که متحمل شده، همدردی می کند و این رویکرد در کلام امام خمینی (ره) نیز نمود داشته است. https://cdn.icana.ir/d/019/43365.jpg ترکیه,در,یک,قرن,گذشته,نقش,سازنده,ای,نداشته,است/,آنکارا,از,داعش,حمایت,می,کند Icana

به گزارش خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،"کارن خانلری" در نشست مطبوعاتی مراسم گرامیداشت یکصدویکمین سالگرد کشتار ارامنه  توسط حکومت عثمانی گفت: شخصیت های متعددی در عرصه های بین المللی مسئله نسل کشی ارامنه توسط حکومت ترکیه را به عنوان یک واقعیت تاریخی بیان کرده اند. نمایندگان سیاسی این کشورها هر سال در مراسم روز بیست و چهارم آوریل ،نه به دلیل یک ژست سیاسی بلکه بنا به دلایل بشردوستانه حضور پیدا می کنند.

نماینده ارامنه تهران و شمال درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: حکومت عثمانی علاوه بر ارتکاب نسل کشی علیه ارامنه، اقدام به نسل کشی علیه آشوریان، یونانیان، علوی ها و اکراد کرده است و بسیاری از کشورهای جهان این واقعیت تلخ را می دانند.

وی تصریح کرد: متاسفانه ترکیه طی یک قرن گذشته تاکنون کار سازنده ای انجام نداده است و از برخی گروه های تروریستی مانند داعش حمایت می کند.

 

ایران کشوری که در تعمیم صلح و ثبات منطقه نقش بسزایی تاکنون ایفا کرده است

خانلری تاکید کرد: ایران در طول تاریخ سابقه منحصربه فردی دارد. ایران کشوری است که هرگز مرتکب جنایت علیه بشریت نشده و حقوق ویژه ای را برای اقلیت های قومی و دینی قائل شده است.

این نماینده مردم درمجلس نهم افزود: ملت ایران همواره در طول تاریخ با ملت ارمنستان به دلیل رنج هایی که متحمل شده اند، همدردی می کنند.این رویکرد در کلام امام خمینی (ره) نیز نمود داشته است.ایران کشوری است که در تعمیم صلح و ثبات منطقه نقش بسزایی تاکنون ایفا کرده است.

 

مسئله کشتار ارامنه یکی از دردناک ترین صفحات تاریخ است

وی گفت:مسئله نسل کشی ارامنه یکی از دردناک ترین صفحات تاریخ است.هدف اساسی ما این است که با اقدامات سیاسی از وقوع جنایت های دیگر جلوگیری کنیم. متاسفانه دولت ترکیه برای تحقق اهداف خود از هر اقدامی فروگذار نمی کند و اقدام به سرکوب اقلیت های قومی به شکل آشکار و پنهان می کند.

نماینده ارامنه تهران و شمال در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه ترکیه معاهداتی که امضا کرده است را نیز نقض می کند. نمونه بارز این مسئله نقض حکمیت ویلسون در سال 1920 میلادی است.

خانلری تصریح کرد: دولت ترکیه هرگز خود را در مقابل اقداماتی که انجام می دهد،مسئول ندانسته است و همین مسئله موجب ادامه رویه گذشته دولت ترکیه شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد: ترکیه با تسهیل فروش نفت داعش به تروریست ها در سوریه و عراق کمک می کند. همه کشورها می بایست با مسئله تروریست که از طریق برخی عناصر در ترکیه تغذیه می شود، مقابله کنند.

گفتنی است بمناسبت  یکصدویکمین سالگرد کشتار ارامنه توسط حکومت عثمانی، مراسم اهدای گل به یاد قربانیان این واقعه با حضور برخی نمایندگان اقلیت های دینی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

 

کشتاری که 1.5 میلیون نفر را به کام مرگ فرستاد

نسل‌کشی 1.5 میلیون ارمنی در راستای تحقق اهداف ملی‌گرایانه "پان ترکیستی" همچنان از سوی ترکیه انکار می‌شود اما ارامنه جهان که همواره متأثر از تأثیرات و پیامدهای این فاجعه بود‌ه‌اند، تمامی تلاش خود را وقف اثبات واقعیت تاریخی نسل‌کشی ارامنه و جلوگیری از تحریف تاریخ توسط دولت‌های متوالی ترکیه کرده‌ و خواسته ارامنه همواره احقاق حقوق حقه خود و اجرای عدالت بوده و هست.

 

24 آوریل همان روزی است که ارمنیان همه ساله به یاد قربانیان آن مراسمی به پا می‌دارند

 در روز 24 آوریل 1915 میلادی به دستور دولت عثمانی حدود 300 تن از رهبران،‌ روحانیون،‌ اندیشمندان،‌ نویسندگان و سیاستمداران ارمنی دستگیر و پس از انتقال به کشتارگاه همگی به طرز فجیعی سلاخی شدند و این سرآغاز قتل‌عام بود چرا که در همان روز حدود پنج هزار تن از ارمنیان استانبول نیز در کوچه‌ها و منازلشان به قتل رسیدند.

از فردای 24 آوریل سربازان عثمانی به شهرها و روستاهای ارمنی‌نشین رفتند و آنها را به این بهانه که در منطقه جنگی قرار دارند و باید به مکان‌های امن منتقل شوند از خانه‌هایشان بیرون کشیدند اما آنان گروه‌های ارمنیان را که بیشتر شامل زنان،‌ کودکان و سالخوردگان بودند به صورت کاروان‌هایی به طرف تبعیدگاه روانه‌ می‌ساختند و این تبعیدگاه صحرای مرکزی سوریه واقع در منطقه دیرالزور در نزدیکی حلب بود.

جهان که در آن زمان دستخوش جنگ جهانی اول بود، ظاهرا از وقایع و عمق فجایعی که در ترکیه در حال وقوع بود بی‌اطلاع بود. طرح نژادکشی و قتل عام ارمنیان تا آنجا که ممکن بود مخفیانه و از روی برنامه اجرا شد.

بخشی از ارامنه که امروزه در سرتاسر جهان پراکنده شده‌اند،‌از فرزندان یا نوادگان همین نسل هستند و هنوز هم شماری از بازماندگان آن جنایات در بین ما زندگی می‌کنند. ارمنیانی که موفق به فرار از این قتل عام شدند به کشورهایی مانند سوریه، لبنان،‌ روسیه، آمریکا و کشورهای اروپایی روی آوردند. شماری نیز به ایران پناه بردند و زندگی جدیدی را آغاز کردند. /

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط