انتخابات ریاست جمهوری
1395/02/07 14:58:59
سرویس اجتماعی
حسینی مطرح کرد:

سازمان محیط زیست دارای منابع مجزا برای احیای تالاب‌هاست/ خطر خشکی مجدد در کمین تالاب‌ها

رئیس فراکسیون حمایت از تالاب هامون در مجلس ضمن تاکید بر لزوم نگهداری آب درون تالاب‌ها، از تعریف منابع بودجه ای برای احیای تالاب‌ها در بودجه سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد.
سازمان محیط زیست دارای منابع مجزا برای احیای تالاب‌هاست/ خطر خشکی مجدد در کمین تالاب‌ها رئیس فراکسیون حمایت از تالاب هامون در مجلس ضمن تاکید بر لزوم نگهداری آب درون تالاب‌ها، از تعریف منابع بودجه ای برای احیای تالاب‌ها در بودجه سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/74096.jpg سازمان,محیط,زیست,دارای,منابع,مجزا,برای,احیای,تالاب‌هاست/,خطر,خشکی,مجدد,در,کمین,تالاب‌ها Icana

سید باقر حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح وضعیت تالاب‌های کشور پس از بارش‌های اخیر گفت:  ماندگاری و حفظ آب در تالاب‌هایی که به دلیل بارش‌ها تا حدودی احیا شده‌اند ضروری است؛ به خصوص در برخی مناطق که گرمای بسیار هوا منجر به تبخیر سریع آب درون تالاب می‌شود.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت باید به طور ویژه به مسائل محیط زیست بپردازد چراکه بی‌توجهی به آن تبعات منفی و جبران ناپذیری دارد؛ لذا تالاب‌ها به خصوص در نقاط مرزی باید در دستور احیا قرار گیرند.

وی در ادامه تاکید کرد: برای احیا و تامین منابع آبی تالاب‌ها، دولت باید در بخش کشاورزی مصرف آب را کاهش داده و شیوه‌ آبیاری در کشور را تغییر دهد؛ همچنین از کشت برخی محصولات پرآب جلوگیری کند.

حسینی، انتقال آب از دریا و کشورهای همجوار برای احیای تالاب‌ها را موثر دانست و گفت: همچنین با توجه به اینکه می‌توان آب را در برخی نقاط تالاب نگهداری کرد، چنین اقدامی برای رشد ماهی‌های کوچک، زندگی مردم و البته جهت استفاده بیشتر از تالاب مناسب است.

وی یادآور شد: سال گذشته به دلیل بارش‌ها و آب جمع شده در تالاب هامون پرندگان مهاجر نیز به این منطقه کوچ کردند اما به دلیل بی توجهی و عدم نگهداری آب، وضعیت به شکل بحرانی بازگشت و پرندگان و ماهی های این تالاب جان خود را از دست دادند.

حسینی ضمن بیان اینکه شعاردادن برای احیای تالاب‌ها کافی نیست و دولت باید طرح‌های خود در زمینه احیا را اجرایی سازد، گفت: بارندگی‌ها تا حدودی به احیا تالاب کمک کرد اما در خصوص تالاب هامون این میزان آب، در صورت بی توجهی نهایتا تا دو هفته بیشتر دوام نخواهد آورد.

این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: اگرچه منابعی که از ردیف مانده وجوه مصرف نشده اعتبارات تملک های دارایی های سرمایه ای، جهت احیای تالاب‌ها اختصاص داده می‌شد از بودجه سال 95 حذف شد اما در بودجه سازمان حفاظت محیط زیست منابع مورد نیاز جهت احیا تالاب‌ها تعریف شده است.

رئیس فراکسیون حمایت از تالاب هامون مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت و سازمان حفاظت از محیط‌زیست برای احیای تالاب‌ها نمی‌توانند بهانه‌های مالی مطرح کنند زیرا تمامی دستگاه‌های کشور با کمبود منابع و مسائل درآمدی روبه‌رو هستند و این امر تنها مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست نیست./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet