هدر موبایل
1395/02/11 13:25:40
سرویس اقتصادی
خانه ملت گزارش می دهد:

کالبدشکافی واردات خودروهای آمریکایی به کشور/آیا وزارت صنعت از ثبت سفارش خودروهای آمریکایی اطلاع دارد؟

ماجرای صدور مجوز برای واردات خودروهای آمریکایی این روزها سوژه محافل و رسانه ها شده و این سوال را در اذهان ایجاد کرده که آیا وزارت صنعت از ثبت سفارش این خودروها اطلاع دارد؟
کالبدشکافی واردات خودروهای آمریکایی به کشور/آیا وزارت صنعت از ثبت سفارش خودروهای آمریکایی اطلاع دارد؟ ماجرای صدور مجوز برای واردات خودروهای آمریکایی این روزها سوژه محافل و رسانه ها شده و این سوال را در اذهان ایجاد کرده که آیا وزارت صنعت از ثبت سفارش این خودروها اطلاع دارد؟ https://cdn.icana.ir/d/019/201604107293266312.jpg کالبدشکافی,واردات,خودروهای,آمریکایی,به,کشور/آیا,وزارت,صنعت,از,ثبت,سفارش,خودروهای,آمریکایی,اطلاع,دارد؟ Icana

خبرگزاری خانه ملت-گروه اقتصادی-خدیجه رمضان بیگی؛ صدور مجوز برای واردات خودروهای آمریکایی پس از بیانات مقام معظم رهبری در جمع کارگران کشور مبنی بر اینکه "من نمی دانم این قضیّه‌ى واردات خودروهاى آمریکایى چیست که حالا سر زبان ها افتاده" سوژه داغ بسیاری از محافل و رسانه ها شده و اظهارنظر بسیاری از مسئولان کشور را به همراه داشته است، و این سوال را در اذهان ایجاد کرده که چه کسی مجوز ورود این خودروها را صادر کرده، آیا مسئولان از واردات این کالاها اطلاع داشته اند یا خیر؟ در همین راستا خبرگزاری خانه ملت در گفت وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی موضوع واردات خودروهای آمریکایی و اینکه آیا واردات این خودروها نیاز کشور بوده را بررسی کرده است، که به شرح زیر است:

 

محمدرضا پورابراهیمی 3406752/29/2016 3:39:45 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/02/201602105742957264_Thum.jpg
محمدرضا پورابراهیمی

 

پورابراهیمی: وزارت صنعت مجوز واردات خودروهای آمریکایی را لغو کند

محمدرضا پورابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مجوز واردات خودروهای آمریکایی گفت: امروز در کشور باید اولویت های اقتصاد کشور تعیین شود، و  با اجرای اقتصاد مقاومتی هر نوع کالایی که اهمیت استراتژیک و سرمایه ای نداشته محدودیت و ممنوعیت وارداتی داشته باشد،

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، افزود: حتی کشورهایی با تراز بازرگانی مثبت اجازه واردات کالاهای لوکس را نمی دهند.

 

واردات خودروهای آمریکایی حمایت از کارخانه ها و کارگران آمریکایی

پورابراهیمی با بیان اینکه خودروهای آمریکایی به محیط زیست کشور آسیب می زنند، ادامه داد:با واردات خودرو آمریکایی از کارخانه ها و کارگران آمریکایی حمایت کرده و مصرف انرژی و سوخت در کشور را افزایش می دهیم.

وی با تاکید بر اینکه وزارت صنعت باید مجوز واردات خودروهای آمریکایی را لغو کند،اظهارداشت:بارها با مسئولان وزارت صنعت درباره واردات کالاها و خودروهای لوکس صحبت شده و آنها اظهارداشته اند که برای جلوگیری از واردات کالاهای لوکس تعرفه ها را افزایش داده اند، البته این افزایش تعرفه نمی تواند تمام مشکلات بخش صنعت را رفع کند و باید سیاست ممنوعیت واردات خودروهای لوکس ایجاد شود.

 

قاچاق خودرو نزدیک به صفر است

پورابراهیمی با بیان اینکه درحوزه خودرو بحث قاچاق منتفی است،افزود:با توجه به سازوکار شماره گذاری خودرو در داخل کشور، میزان قاچاق خودرو نزدیک به صفر است، لذا می توان در بازده زمانی کوتاه  از واردات خودروهای لوکس جلوگیری کرد.

 وی با بیان اینکه ما هم اکنون دراقتصاد کشور دچار نابسامانی اقتصادی هستیم، افزود: باید متناسب با این شرایط بحرانی  امور کشور را به شکل معقول و بهینه اداره کرده و تصمیمات متناسب اتخاذ شود.

 

سوال از وزیر صنعت درخصوص واردات خودروهای آمریکایی

پورابراهیمی ادامه داد:یکی از امور مهم کشور تعادل در منابع و مصارف ارزی است، که اگر میزان واردات بیش از صادرات باشد، تراز بازرگانی منفی می شود.

وی  با بیان اینکه اولویت های وارداتی کشور درحال حاضر غیرمنطقی است،یادآور شد:در زمانی که اقتصاد به هر دلار نیاز دارد ارز کشور نباید به بهانه های واهی همچون واردات کالاهای لوکس و تجملاتی از دست برود، لذا منابع ارزی باید با واردات کالاهای سرمایه ای صرف اشتغال  و تولید شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی واردات خودروهای آمریکایی در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:مجلس با استفاده از بازوی نظارتی خود موضوع واردات خودرهای لوکس و آمریکایی را از وزیر صنعت سوال می کند.

 

نادر قاضی پور در خانه ملت نادر قاضی پور در خانه ملت3406754/7/2014 2:04:00 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/04/65443_Thum.jpg
نادر قاضی پور در خانه ملت

 

قاضی پور:ایران را به گورستان خودروهای آمریکایی تبدیل نکنید/تبعات نامناسب اجتماعی و فرهنگی واردات خودروهای لوکس

نادر قاضی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مجوز سازمان توسعه تجارت برای واردات خودروهای آمریکایی گفت:ایران نباید گورستان خودروهای خارجی به ویژه خودروهای آمریکایی شود، این سیاست متناقض با اصل اقتصاد مقاومتی است و باید اصلاح شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تنها خودروهایی که تکنولوژی و فناوری منتقل می کنند، باید به کشور وارد شوند، افزود:درآمد حاصل از واردات برای دولت همیشگی نیست، لذا نباید این‌قدر کوته‌بین باشیم و با واردات کالا قصد تأمین نیازهای مالی کشور را داشته باشیم.

 

باید به جای خروج ارز از کشور در جهت تأمین شغل سرمایه گذاری کرد

قاضی پور با بیان اینکه باید به جای خروج ارز از کشور آن را جهت تأمین شغل و ایجاد ارزش افزوده برای اقتصاد کشور سرمایه‌گذاری کرد، ادامه داد: اگر به جای حمایت از تولید ملی و انتقال فناوری، خودرو به کشور وارد کنیم، کم‌کم شاهد افزایش مشکلات اقتصادی در کشور خواهیم بود.

وی با بیان اینکه اجرای اقتصاد مقاومتی باید سیاست اصلی مجلس و دولت باشد، اظهار داشت: برخی مسئولان ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی را درک نکرده اند، لذا مجلس با استفاده از بازوی قانونگذاری و نظارتی خود ورود کالاهای خارجی به ویژه کالاهای لوکس را پیگیری می کند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:آیا این خودرو نیاز اصلی کشور بوده که مسئولان اجازه واردات آن را داده‌اند؟ آیا این خودروها به همراه خود تکنولوژی و فناوری انتقال می دهند؟ آیا به تبعات اجتماعی نامناسب آن هنگام تردد در سطح کشور توجه شده است؟

 

حسین گروسی حسین گروسی3406753/16/2015 11:28:07 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/03/98731_Thum.jpg
حسین گروسی

 

گروسی:واردات خودروهای آمریکایی نیاز اصلی کشور نیست/ مجلس واردات خودروهای آمریکایی را پیگیری می کند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آیا خودرو آمریکایی نیاز اصلی کشور بوده که مسئولان اجازه واردات آن را داده‌اند، گفت:مجلس واردات کالاها به ویژه خودروهای آمریکایی را پیگیری می کند.

حسین گروسی درگفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به مجوز سازمان توسعه تجارت برای واردات خودروهای آمریکایی گفت: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" نامگذاری شده واردات خودروهای آمریکایی بار منفی برای مسئولان ایجاد خواهد کرد.

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه واردات کالای لوکس ضرورت امروز اقتصاد کشور نیست، افزود: با توجه به اعتقاد جدی و راسخی که باید برای اجرای اقتصاد مقاومتی داشته باشیم، نباید بعد از رفع تحریم ها به یک وارد کننده صرف تبدیل شویم.

گروسی ادامه داد:مجموعه دولت باید به گونه ای رفتار کند تا بتواند  نیازمندی های اصلی کشور را رفع کند.

وی یادآور شد: با توجه به شرایط موجود، تنها باید کالاهای مورد نیاز بعضی از صنایع و مواد اولیه بخش دارویی و هواپیمایی و محصولات اساسی وارد کشور شود.

 

هرگونه کسب درآمد از طریق واردات کالاهای آمریکایی اشتباه است

گروسی با اشاره به اینکه هرگونه کسب درآمد از طریق واردات کالاهای آمریکایی اشتباه است، افزود: سرمایه‌های ملی کشور برای اقتصاد ایران ارزش افزوده دارد و باید برای جوانان این مرز و بوم اشتغال ایجاد کند، لذا نباید بدون هرگونه منفعت در اختیار دیگران قرار داده شود تا آنها به نفع خود استفاده کنند.

گروسی با بیان اینکه سیاست جدید سازمان توسعه تجارت متناقض با اصل اقتصادمقاومتی است، ادامه داد: آیا این خودرو نیاز اصلی کشور بوده که مسئولان اجازه واردات آن را داده‌اند، مسئولان باید به سرعت این نقیصه را برطرف کرده و زمینه اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری را فراهم کنند.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه دولت و مجلس باید با همفکری اقدامات موردنیاز برای اجرای اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنند، تصریح کرد: مجلس واردات کالاها به ویژه خودروهای آمریکایی را پیگیری می کند.

 

میثم رضایی میثم رضایی3406758/24/2015 3:08:15 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/08/115494_Thum.jpg
میثم رضایی

 

ثبت سفارش واردات شورولت در سایت گمرک/وزیر صنعت از واردات خودروهای آمریکایی بی خبر است

در این حال میثم رضایی ریس انجمن کارفرمایی وارد کنندگان خودرو در خصوص واردت خودرو امریکایی با توجه به بیانات مقام معظم رهبری گفت: در حال حاضر ۲۴ تا ۲۵ دستگاه ثبت سفارش شورولت در سایت گمرک باز است و با پرداخت ۳درصد امور گمرکی امکان ترخیص آن وجود دارد، اما با توجه به تحریم های سال گذشته رفتارهای آمریکا کاملا بیان کننده پشتیبانی از خدمات خودرویی است.

وی در ادامه گفت:در سایت شورولت به صراحت بیان شده که به ۵ کشور سرویس نخواهد داد که در صدر این کشورها اسم ایران مطرح شده است و با توجه به بیانات مقام رهبری شورولت یکی از گران ترین خودروهای آمریکایی به حساب می آید که قیمت آن بین ۲۶تا ۲۷ هزار دلار تا ۱۳۰ تا۱۴۰ هزار دلار خواهد بود که حتی آمریکا برای تامین مخارج آن با مشکل مواجه است.

رضایی در توضیح بی اطلاعی وزیر  صنعت در خصوص واردات خودرو از آمریکا گفت:واردات خودرو و مجوز آن در نیمه دوم سال گذشته صورت گرفته و این موضوع و مجوز ان میتواند توسط معاونان وزیر صورت گیرد و وزیر صنعت وظایف مهم تری از امضا برای واردات خودرو دارد و امکان این وجود دارد که وزیر از این واردات بی خبر باشد.

رئیس انجمن صنفی در توضیح افزایش تعرفه خودرو، گفت: پیش بینی می شود تعرفه واردات خودرو در سال جاری افزایش نیابد و قیمت خودرو با در نظر گرفتن شرایط بازار تغییر چندانی نخواهد داشت و حداکثر ۵ درصد افزایش قیمت خواهیم داشت.

رضایی در خصوص تغییر میزان واردات در کشور با بیان اینکه حجم واردات خودرو در سال گذشته 50 درصد نسبت به مدت ماشبه در سال 93 کاهش یافته است، گفت: در سال ۹۳ واردات خودرو ۱۲۰ هزار دستگاه بوده که ۷۰ درصد آن مربوط به شرکت های فاقد نمایندگی بوده و ۳۰ درصد خودروهای وارداتی نوسط شرکت های معتبر و دارای نمایندگی به کشور وارد شده است.

رئیس انجمن کارفرمایی واردکنندگان خودرو در خصوص ارزش گمرکی کشور، یادآور شد: در سال ۹۴ ارزش گمرکی خودرو وارداتی به کشور هزار و ۳۶۹ میلیارد تومان بوده که این رقم برای سال ۹۵ دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

 

محمدرضا نعمت زاده محمدرضا نعمت زاده3406758/7/2013 1:34:49 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/42811_Thum.jpg
محمدرضا نعمت زاده

 

"نعمت زاده" وزیر صنعت،معدن و تجارت در رابطه با واردات خودروهای آمریکایی اظهار بی اطلاعی کرده و گفته من خودم نمی‌دانستم که خودروهای آمریکایی وارد شده و اکنون دستور پیگیری دادم و ظاهراً در سال ۹۳ یک شرکت برای ورود خودروهای آمریکایی که از طریق کشور ثالث وارد ایران شوند، از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز نمایندگی گرفته است و اواخر سال ۹۴ هم این مجوز داده شد و البته هنوز نمی‌دانم که این خودرو وارد شده است یا نه. اما به هرحال، یا باید مجوز این شرکت را لغو کنیم یا بگوییم از آن استفاده نکند.

خبرگزاری خانه ملت؛ حال باید منتظر ماند و دید تا نهادهای ذی ربط در رابطه با پرونده خودروهای آمریکایی چه تصمیمی اتخاذ می کنند، تا علاوه بر حفظ ضرورت های لازم برای توسعه صنعت خودرو از خروج ارز برای کالاهایی مانند خودرو آمریکایی که حتی از آن حتی در کشور تولیدکننده استقبال نمی شود، جلوگیری کرد، البته درخصوص صنعت خودرو باید اقدامات لازم برای پیشرفت این صنعت از لحاظ کمی و کیفی ادامه داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet