هدر موبایل
1388/02/12 08:32:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از "عبدالحسین ناصری" نماینده مردم گرگان

ضرورت ریشه‌یابی طولانی شدن طرح‌های ملی و استانی

**امروزه اکثر کارشناسان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بر این امر اذعان دارند که اصلاح الگوی مصرف باید در تمامی موارد جامعه لحاظ شده و صورت اجرایی به خود گیرد.

یکی از مهمترین مشکلات موجود در جامعه، به بحث مصرف باز می‌گردد؛ نحوه مصرف و در عین حال کنترل صحیح آن به یکی از چالش‌های مهم  اقتصادی و اجتماعی  تبدیل شده است‌.  نامگذاری سال 1388 به نام اصلاح الگوی مصرف باید تمامی موارد در جامعه را شامل شود. دستگاه‌های اجرایی در سال اصلاح الگوی مصرف باید دلایل طولانی شدن طرح‌های عمرانی ملی و استانی را به صورت دقیق مورد بررسی و اصلاح قرار دهند.

بحث اصلاح الگوی مصرف که از طرف رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مطرح شده  نه تنها بحث مربوط به بعضی کالاهای یارانه‌ای یا سوخت را شامل شود بلکه باید این موضوع در تمامی زمینه‌های زندگی و جامعه اجرایی گردد. به عبارتی باید موضوع اصلاح الگوی مصرف از نحوه مدیریت جامعه گرفته تا وضعیت زندگی در خانواده و همچنین استفاده از اوقات فراغت، همه و همه باید رعایت شود. در آن صورت است که ما می‌توانیم جامعه‌ای پویا و خلاق داشته باشیم؛ در عین حال رشد و پیشرفت روزافزون در جامعه را ببینیم.

برای اجرای اصلاح الگوی مصرف باید بحث فرهنگ‌سازی به عنوان مهمترین مقوله مورد توجه قوای مختلف و دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد. در عین حال باید  بخش‌های اجرایی ما از ریخت وپاش‌هایی که در ادارات صورت می‌گیرد با برنامه‌ریزی مناسب مقابله کنند. بحث اعتبارات خارج از شمول که نزدیک 2 میلیارد دلاراست را باید به صورت دقیق در نظر گیریم. باید بحث اصلاح ا لگوی مصرف در خصوص مسایل آب، برق و مواد سوختی مورد بازنگری قرار گیرد.

موضوع بسیار مهم و موثری که می‌تواند مورد توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گیرد‌، موضوع استفاده از قوانین  جامعی است  که به تصویب می‌رسند. به عبارتی باید  سعی شود در سازمانهای عریض و طویل ادارات بحث اصلاح الگوی مصرف  به درستی و به خوبی اجرایی شود.

در بحث مربوط به کوچک کردن دستگاه‌های اداری و وزارتخانه‌ها باید این موضوع به عنوان یک اصل مد نظر گرفته شود. چرا که هر یک از وزارتخانه‌ها حجم عظیمی را هم در استان‌ها و هم در پایتخت به خود اختصاص می‌دهند. باید مشخص شود چرا در یک استان باید 5 یا 6 اداره کل دایر باشد که متاسفانه غیر ضروری هم هستند  در حالیکه می‌توان در استان‌ها یک مدیر کل مسئول اجرایی شود نه 5 یا 6 دستگاه که متاسفانه با هم درگیر هم هستند، همزمان کار کنند.

امیدواریم مجلس شورای اسلامی در جهت اصلاح الگوی مصرف با استفاده از کوچک سازی در این جهت اقدامات لازم را به انجام برساند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet