هدر اصلی
1395/02/14 14:36:55
سرویس سیاسی
حسینی:

آمریکا به پرداخت 50 میلیارد دلار به ایران محکوم شده است/ خرید اوراق قرضه آمریکا سال 80 صورت گرفته است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آمریکا در دادگاه های داخلی ایران به پرداخت ۵۰ میلیارد دلار جریمه شده است که دولت با تدبیر باید اهرم فشار برای گرفتن این جریمه را فراهم کند.
آمریکا به پرداخت 50 میلیارد دلار به ایران محکوم شده است/ خرید اوراق قرضه آمریکا سال 80 صورت گرفته است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آمریکا در دادگاه های داخلی ایران به پرداخت 50 میلیارد دلار جریمه شده است که دولت با تدبیر باید اهرم فشار برای گرفتن این جریمه را فراهم کند. https://cdn.icana.ir/d/019/74096.jpg آمریکا,به,پرداخت,50,میلیارد,دلار,به,ایران,محکوم,شده,است/,خرید,اوراق,قرضه,آمریکا,سال,80,صورت,گرفته,است Icana

سید باقر حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص بررسی گزارش وزارت امور خارجه از برجام در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: بخشی از توضیحات عباس عراقچی در این زمینه قابل پذیرش بود. کسی بر کارشکنی آمریکا شک ندارد اما بعضی کشورها از شرایط به وجود آمده در راستای اجرای برجام سو استفاده می کنند.

نماینده مردم زابل و زهک در مجلس نهم شورای اسلامی با اشاره به مشکلات در رفع تحریم های بانکی گفت: کشورها به این بهانه که آمریکا در راستای انجام مبادلات دلاری مشکلاتی دارد، کارشکنی می کنند و می خواهند در این مسیر ایران را به دردسر بیشتری بیندازند. البته دولت آمریکا اعلام کرده که برای روابط بانکی با ایران مشکلی برای کشورهای دیگر وجود ندارد.

وی تاکید کرد: با وجود چنین اظهار نظرهایی برخی کشورها که پول ایران در بانک آنها وجود دارد از جمله هند به دنبال بهانه هستند تا مسیر مبادلات بانکی با ایران را به تاخیر بیندازند.

حسینی در خصوص برداشت دو میلیارد دلار آمریکا از ذخایر ارزی بانک مرکزی گفت:  سال 1380 اوراق قرضه آمریکا از سوی دولت وقت خریداری شد و زمانی که قرار بود در سیستم بانکی ایالات متحده جابجا شود، آمریکایی ها متوجه این پول شدند و آن را بلوکه کردند.

وی ادامه داد: سال 1387 پول در سیستم بانکی آمریکا بلوکه شد و بهانه غیر منطقی برای آن در دادگاه تراشیدن. بهانه آمریکایی هاکشته شدن سربازانشان در لبنان و حمایت ایران از لبنان در این جنگ بود. اما سوال اینجاست که سرباز برای جنگ در لبنان حضور داشته که یا قرار بود بکشد یا کشته شود، با این حساب دریافت غرامت به این بهانه غیر منطقی است.

حسینی تاکید کرد: آمریکا برای سربازانش 2 میلیارد دلار غرامت از ایران دریافت کرده است در حالی که برای زدن هواپیما مسافر بری ایران آن هم بی بهانه، خسارت ناچیزی به خانواده های داغ دار پرداخت کرد.

این نماینده با تاکید بر اینکه باید رفتار مطابق داشت، اظهار کرد:باید در دادگاه ها داخلی شکایت هایی علیه آمریکا طرح تا با ابزارهای فشار خود آمریکا را وادار به پرداخت غرامت کنیم. آمریکا تا کنون در دادگاه های ایران به پرداخت 50 میلیارد دلار غرامت محکوم شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طی سال 80 تا 87 دولت باید پول را قبل از بلوکه شدن از آمریکا خارج می کرد، گفت: اکنون پس گرفتن این پول کار مشکلی است بنابراین باید با تدبیر اهرم فشار بر آمریکا ایجاد کنیم تا از راه دریافت غرامت پول از دست رفته را جبران کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet