ایام محرم 1398
1395/02/19 09:59:49
سرویس هیات رئیسه
رضایی در همایش فرآیند قانونگذاری، الزامات و راهکارها؛

اولویت مجلس دهم جلوگیری از تورم قوانین باشد

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی با تشریح نحوه قانونگذاری در مجلس گفت: اصلاح آئین نامه داخلی مجلس می تواند در دستورکار نمایندگان دوره دهم قرار گیرد.
اولویت مجلس دهم جلوگیری از تورم قوانین باشد معاون قوانین مجلس شورای اسلامی با تشریح نحوه قانونگذاری در مجلس گفت: اصلاح آئین نامه داخلی مجلس می تواند در دستورکار نمایندگان دوره دهم قرار گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201605103370938853.jpg اولویت,مجلس,دهم,جلوگیری,از,تورم,قوانین,باشد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، امیدوار رضایی امروز (یکشنبه، 19 اردیبهشت‌ماه) در دومین روز همایش فرآیند قانونگذاری، الزامات و راهکارها به بیان روند قانونگذاری و معرفی تشکیلات اداری و قانونی مجلس پرداخت و گفت: تاریخچه قانونگذاری در ایران به 110 سال پیش بازمی گردد که مجلس دهم نیز دو هدف قانونگذاری و نظارت به دنبال سایر مجالس را دنبال می کند.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: آغاز به کار مجلس دهم با جلسه افتتاحیه صورت می گیرد که در نخستین روز آن هیات رئیسه سنی تعیین می شود چرا که هنوز اعتبارنامه های نمایندگان تصویب نشده است.

وی افزود: بعد از مراسم تجدید میثاق با آرمان های امام (ره) در مرقد مطهر ایشان شعب در مجلس تشکیل می شود تا به اعتبارنامه ها رسیدگی شود و بعد از آن هیات رئیسه موقت انتخاب می شود.

رضایی دومین وظیفه شعب بعد از تصویب اعتبارنامه ها را، توزیع نمایندگان در کمیسیون های تخصصی عنوان کرد و گفت: نمایندگان مجلس خود اولویت حضور در کمیسیون ها را تعیین می کنند و بعد از آن شعب در خصوص این اولویت بندی تصمیم گیری می کند که اگر کسی در اولویت اول انتخاب نشد به فراخور خالی بودن کمیسیون های تخصصی در یکی از آن ها عضو می شود.

معاون قوانین مجلس در ادامه به برخی وظایف و اختیارات شخصی نمایندگان اشاره و بیان کرد: هر نماینده در طول دوره نمایندگی در صحن علنی می تواند نطق 7 دقیقه ای و یا نطق اضطراری 5 دقیقه ای داشته باشد، همچنین به فراخور موضوعات می تواند تذکرات آئین نامه ای و یا اخطار قانون اساسی به مدت 3 دقیقه داشته باشد ضمن اینکه تذکر شفاهی 2 دقیقه ای در پایان هر جلسه مقدور است.

وی ادامه داد: سوال از وزیر و تقاضای تحقیق و تفحص نیز از دیگر مواردی است که هر نماینده می تواند از آن استفاده کند و تقاضای برگزاری جلسه غیرعلنی یا استیضاح وزرا باید به درخواست حداقل 10 نفر از نمایندگان صورت گیرد.

رضایی در ادامه جلسه به پرسش برخی از منتخبین حاضر در جلسه در خصوص امورات مختلف قانونگذاری پاسخ داد و گفت: تورم قوانین از مشکلات قانونگذاری است که رهبری نیز به آن اشاره داشته است، همچنین اصلاح آئین نامه از مواردی است که نمایندگان مجلس آتی باید به آن توجه کنند.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی در پایان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا می شود هیات رئیسه مجلس به صورت مشترک باشد، گفت: این مطلب پیشنهاد خوبی است که می تواند مورد بررسی نمایندگان در مجلس آتی قرار گیرد، همچنین نمایندگان برای انتخاب کمیسیون های تخصصی می توانند از مشورت نمایندگان با تجربه و با سابقه حضور در مجلس استفاده کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet