ایام محرم 1398
1395/02/19 10:20:18
سرویس هیات رئیسه
رحیمی در دومین همایش فرایند قانونگذاری؛ الزامات و راهکارها:

تغییر شیوه حسابرسی مالی از سوی دیوان محاسبات در کشور/ دخل و خرج دستگاه ها به روز بررسی می شود

رئیس دیوان محاسبات کل کشور با اشاره به تغییر شیوه حسابرسی در کشور گفت: براساس مجوز مجلس دخل و خرج دستگاه ها از این پس به روز مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرد.
تغییر شیوه حسابرسی مالی از سوی دیوان محاسبات در کشور/ دخل و خرج دستگاه ها به روز بررسی می شود رئیس دیوان محاسبات کل کشور با اشاره به تغییر شیوه حسابرسی در کشور گفت: براساس مجوز مجلس دخل و خرج دستگاه ها از این پس به روز مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/45895.jpg تغییر,شیوه,حسابرسی,مالی,از,سوی,دیوان,محاسبات,در,کشور/,دخل,و,خرج,دستگاه,ها,به,روز,بررسی,می,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، امین حسین رحیمی امروز (یکشنبه 19 اردیبهشت) همایش فرایند قانونگذاری؛ الزامات و راهکارها با اشاره به نقش نظارتی دیوان محاسبات در حوزه حسابرسی مالی دستگاه ها و سازمان های کشور گفت: دیوان همواره در جهت نظارت مستمر مالی به صورت کارشناسی و تخصصی عمل کرده و از ورود به مسائل حاشیه ای اجتناب می کند از طرفی دیگر همواره تلاش کرده ایم که نظارت های مالی مان با برخورد قضایی و تشکیل پرونده همراه نباشد از این رو اقدامات پیشگیرانه با رعایت آبروی افراد و مسئولان در دستور کار ما بوده است.

رئیس دیوان محاسبات کل کشور ادامه داد: براساس گزارش تفریق بودجه سالیانه اعتبارات هنگفتی در کشور هزینه می شود اما به آن میزان توسعه در کشور صورت نمی پذیرد که  این مسئله به دو علت ایرادات ساختاری اقتصادی، مالی و بودجه ای کشور و بی انضباطی مالی و فساد رخ می دهد.

وی با اشاره به برنامه ریزی و رویکرد جدید دیوان محاسبات برای حسابرسی مالی تصریح کرد: همواره این دیوان میزان دخل و خرج دستگاه های اجرایی در سال گذشته را مورد بررسی و رسیدگی قرار می دادند اما براساس مجوز مجلس قرار است که دیوان محاسبات حسابرسی مالی دستگاه ها را به روز انجام دهد یعنی در حین خرج و هزینه کرد اعتبارات این دیوان هر سه ماه یکبار مسائل و اقدامات را مورد بررسی قرار داده و پس از آن به دستگاه مربوطه یا گواهی تأیید داده، یا گواهی مشروط برای اصلاح نحوه هزینه کرد و یا گواهی عدم تأیید صادر می کند.

رحیمی ادامه داد: دیوان محاسبات خوشبختانه با همکاری مجلس توانست در بحث حسابرسی مالی تحولی شگرف ایجاد کند و قطعا این مسئله در موضوع دخل و خرج دستگاه ها و هزینه کرد اعتبارات بسیار تأثیرگذار است.

رئیس دیوان محاسبات کل کشور با اشاره به نحوه هزینه کرد بودجه عمومی کل کشور در 5 ساله برنامه پنجم افزود: براساس آمارها در سال 90 حدود 508 هزار میلیارد تومان، در سال 94، 830 هزار میلیارت تومان و در سال 95، 979 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی کل کشور هزینه شده است که این نشان می دهد که این اعتبارات طی 5 سال حدود دو برابر ا فزایش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس آمارها در مسئله هزینه کرد اعتبارت جاری در سال 90 حدود 82 هزار میلیارد تومان، در سال 94 حدود 170 هزار میلیارد تومان و در سال 95 حدود 209 هزار میلیاردتومان از اعتبارات صرف بودجه جاری کل کشور شده این در حالی است که در مسئله بودجه عمرانی در سال 90 حدود 28 هزار میلیارد تومان و در سال 94 حدود 21 هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

رحیمی تصریح کرد: قطعا برای توسعه در کشور نیازمند ساختار بودجه عملیاتی هستیم البته بودجه ریزی  عملیاتی در سیاست های کلی رهبری و چندین برنامه پنج ساله آمده اما اجرایی نشده است همچنین در دولت های هشتم، نهم ودهم در این رابطه هیچ اقدامی انجام نداده البته دولت یازدهم اقداماتی را صورت داده اما تنها این مسئله به صورت شکلی است و شاخص ها هنوز اصلاح نشده است.

راه اندازی سامانه نظارت الکترونیکی دیوان محاسبات در سال 95

در ادامه جلسه رحیمی به پرسش برخی از منتخبین حاضر در جلسه پاسخ داد که بر این اساس در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم پاسخگویی مسئولان بعد از اتمام دوره مسئولیت، گفت: این مطلب ایراد جدی بود که سال 94 مجوز پاسخگو کردن مسئولان را از مجلس گرفتیم تا سال 95 آن را اعمال کنیم که هر زمان گزارش تفریغ بودجه به روز شد نسبت به اقدامات مسئولان بررسی های لازم را صورت دهیم.

وی در ادامه در خصوص نحوه رسیدگی حسابرسان به امورات استانی توضیح داد: آن ها موظفند هر موردی را که دیدند گزارش کنند اما در خصوص مسائل جزئی پرونده تشکیل نمی شود بلکه تذکر داده می شود و مسائل اساسی به صورت پرونده در می آید.

رئیس دیوان محاسبات کل کشور در پایان با اشاره به بی انضباطی مالی و فساد زیاد در برخی دستگاه ها خاطرنشان کرد: ما رسیدگی به فساد دستگاه ها را با افزایش استخدام نیرو انجام نمی دهیم بلکه سامانه نظارت الکترونیکی داریم که تا پایان سال در تمام استان ها فعال می شود و هر سه ماه یکبار گزارش بودجه استانی تهیه و در اختیار نمایندگان و کمیسیون های تخصصی قرار می گیرد./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet