ایام محرم 1398
1395/02/19 14:58:39
سرویس هیات رئیسه
نعمت زاده در همایش فرآیند قانونگذاری، الزامات و راهکارها :

وزارت صنعت متولی750 شهرک صنعتی/ حرکت وزارتخانه به‌سمت اقتصاد دانش‌بنیان است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی تعیین مسئولیت در بخش‌های مختلف کرده است.
وزارت صنعت متولی750 شهرک صنعتی/ حرکت وزارتخانه به‌سمت اقتصاد دانش‌بنیان است وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی تعیین مسئولیت در بخش‌های مختلف کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/42811.jpg وزارت,صنعت,متولی750,شهرک,صنعتی/,حرکت,وزارتخانه,به‌سمت,اقتصاد,دانش‌بنیان,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد نعمت‌زاده امروز (یکشنبه، 19 اردیبهشت‌ماه) در دومین روز همایش فرآیند قانونگذاری، الزامات و راهکارها بخش صنعت، معدن و تجارت را از عمده بخش های اقتصاد ملی دانست و گفت: بیش از یک سوم یعنی حدود 37 درصد تولید ناخالص ملی زیرمجموعه برنامه ها و سیاست گذاری های وزارت صنعت، معدن و تجارت است که اوایل انقلاب دو وزارتخانه بود و بعدها به چهار وزارتخانه تبدیل شد و در نهایت با تجمیع اکنون با عنوان یک وزارتخانه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بنگاه های زیر مجموعه این وزارتخانه به بخش خصوصی واگذار شده است و تنها دو موسسه سازمان گسترش و نوسازی صنایع و معادن و سازمان توسعه صنایع معدنی زیر نظر ما قرار دارد.

وی افزود: همچنین سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی از دیگر بخش های وزارت صنعت، معدن و تجارت است که متولی 750 شهرک صنعتی در سطح کشور هستیم اما وظیفه ما صرفا حاکمیت و سیاست گذاری کلان بوده و برنامه راهبردی 10 ساله ای را در این زمینه نهایی کرده ایم.

نعمت زاده ادامه داد: برای نیل به افق چشم انداز اهداف خرد و کلان مشخص کرده و برنامه های راهبردی در حوزه های فولاد، خودرو و نساجی تدوین کرده ایم لذا اکثر کار این وزارتخانه برعهده بخش خصوصی است.

وی در ادامه با بیان اینکه این وزارتخانه پیگیر مسائل مربوط به اقتصاد مقاومتی است، گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی 7 مورد را برای این وزارتخانه تعیین و ابلاغ کرده است که ما نیز براساس آن برای هر مورد مسئولی معرفی کرده ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با تاکید بر لزوم تعامل مجلس با این وزارتخانه خاطرنشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با عنوان مسئول اقتصاد دانش بنیان است که باید با کمک دستگاه های دیگر براساس تاکیدات رهبری پروژه های خود را به سمت دانش بنیان شدن پیش ببرد.

فعالیت مجدد 1000 واحد صنعتی غیرفعال در سال گذشته

نعمت زاده در ادامه در جریان پاسخ به سوالات منتخبین حاضر در جلسه عدم کفایت سرمایه بانک ها را مشکل اساسی حوزه صنعت دانست و گفت: رکود و عدم فعالیت های واحدهای صنعتی و شهرک های صنعتی ناشی از همین مشکل است، با این حال طی سال گذشته توانستیم 1000 واحد صنعتی غیرفعال را فعال کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با کمک رئیس بانک مرکزی توانستیم ضوابط فعالیت 1000 واحد صنعتی کوچک و متوسط را تامین کرده و طی دو بخشنامه ای که هفته گذشته و امروز از سوی سیف به ما رسید قادریم موانع پرداخت طلب بانک ها از سوی صنایع کوچک و متوسط را برطرف کنیم.

وی در ادامه با اشاره به بسته حمایتی صادرات غیر نفتی گفت: هر روزه چند ساعت برنامه ریزی و سیاست گذاری داریم که براین اساس تاکنون 8 هزار طرح نیمه تمام صنعتی را تکمیل کرده و اسناد آن را به رئیس جمهور ارائه کرده ایم لذا سعی داریم شرایط را حداقل به شرایط سال 90 برسانیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان در پاسخ به این سوال که در جایی که دولتمردان خود چند سمت مدیریتی دارند چگونه می توان اشتغال زایی کرد، گفت: قانون این محدودیت را اجرا کرده که مدیران چند سمت نداشته باشند لذا گمانه زنی ها صرفا از سوی برخی رسانه ها بوده و غیر مستند است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم عضویت ایران در سازمان جهانی اقتصاد (WTO) اظهار کرد: مذاکرات در این خصوص را از 8 ماه پیش به صورت جدی آغاز کردیم و دبیرکل آن و همه کشورهای عضو هیچ مشکلی با حضور ما در این سازمان ندارند به جز آمریکا که کارشکنی می کند لذا امیدواریم با برخی رایزنی ها بتوانیم به زودی به عضویت سازمان جهانی اقتصاد در بیاییم./

پایان پیام  

/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet